Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zaměstnanci armády nemusí mít o práci strach. Naopak je jich stále nedostatek

Pokud si někdo může být jistý, že během finanční krize nepřijde o práci, tak je to profesionální voják. Do armády se přitom nemusí hlásit jen absolventi.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidé často do armády vstupují kvůli zajímavému finančnímu ohodnocení. Díky různým benefitům a příplatkům totiž někteří dosáhnou na částku, jakou by ve svém oboru jen těžko vydělali. Nicméně tato odměna není zadarmo.

Pokud však máte odpovědnost, dobrý zdravotní stav a výdrž, můžete v české armádě udělat velkou kariéru. "Lidé se k nám mohou hlásit po dosažení plnoletosti a splnění dalších zákonných podmínek,“ říká ředitelka odboru náboru z Generálního štábu AČR Lenka Šmerdová.

Psychika je důležitá

Mylný může být dojem, že v armádě se uplatní pouze ostřílení svalovci a ranaři. Opak bývá pravda. V armádě se uplatní všechny profese včetně kuchařů, řidičů, elektrikářů i třeba právníků. "Snadněji najdou uplatnění lidé s technickým vzděláním, a to i s vysokoškolským,“ říká Lenka Šmerdová.

Jedním z omezení může být pro zájemce jeho zdravotní stav - ten totiž musí být perfektní. Na kariéru v armádě můžete zapomenout, pokud jste závislí na užívání léků nebo jste astmatici. Vadí i nepříliš dobrá fyzická zdatnost. "Každý, kdo se hlásí do armády, projde důkladným lékařským vyšetřením, psychotesty a testy fyzické zdatnosti,“ vysvětluje Lenka Šmerdová

"Neznamená to ale, že uspějí jen ti, kteří každý druhý den posilují ve fitcentrech. Většinou tříměsíční intenzivní výcvik zvládnou spíše lidé, kteří nebývají extrémně silní. Je to o houževnatosti a vytrvalosti. Například fyzickou zátěž, které jsou ve výcviku vystaveni, zvládnou lidé i ve věku 45 let. Mají totiž více zkušeností a jsou i psychicky odolnější. Na výcviku lidé fyzicky nekolabují, ale někdy se stane, že nejsou schopní psychicky se vyrovnat s fyzickou zátěží," upřesňuje s tím, že zhruba osm až deset procent lidí si během výcviku svou kariéru u armády rozmyslí.

Do misí až s praxí

Zařazení nových vojáků záleží na tom, jestli chtějí sloužit u útvaru v dosahu jejich bydliště, nebo chtějí určitou funkci. V okolí jejich bydliště se jim totiž mohou nabídnout jen volné pozice. Pokud chtějí konkrétní pozici, musí počítat s tím, že mohou být zařazeni třeba i k útvaru na opačném konci republiky. Po úspěšném tříměsíčním základním výcviku se už z civilistů stávají vojáci, kteří pokračují v odborné přípravě na danou funkci a teprve poté jsou převeleni k jednotce. Avšak ani tím vzdělávání vojáka nekončí, nehledě na to, že musí u své jednotky získat praxi.

Pokud armáda uvažuje o vyslání vojáka do zahraniční mise, nestačí ani tato praxe, ale voják musí absolvovat i intenzivní přípravu s jednotkou určenou pro plnění úkolu v rámci mise. "Působení v misi je zpravidla půlroční," upřesňuje Lenka Šmerdová.

Výhody i nevýhody

Hned při nástupu se můžete dočkat náborového příspěvku - který se podle dosaženého vzdělání pohybuje ve výši 30 až 130 tisíc korun a je po částech vyplácen během dvou let. Kromě řady příplatků, například za vedení, hodnost, bojovou pohotovost a další, má voják nárok na měsíční přídavek na bydlení ve výši okolo 10 000 korun, který kompenzuje náklady spojené s bydlením, případným dojížděním vojáka.

Dovolená v délce 37 dní se může zdát až pohádková. "Je ale pravda, že ve služebním poměru jsme nepřetržitě - tedy i o víkendech. Jsme připraveni plnit úkoly 24 hodin denně, a pokud chceme mít o víkendu jisté volno, musíme si vybrat dovolenou. Takže 37 minus 10 dní dovolené o víkendu," vysvětluje ředitelka.

Nevýhodou se pak může zdát, že pracovní smlouvu získáváte na dobu určitou - obvykle dva až šest let. To však nemusí být nevýhoda, neboť díky ní můžete řídit svoji kariéru.

"Vždy před ukončením takzvaného závazku dochází k vyhodnocení dosavadní služby a k návrhu jejího pokračování. Jak armáda, tak voják se mohou vyjádřit a rozhodnout o budoucnosti. Přihlíží se k věku, odborné praxi a potřebám obou stran," dodává ředitelka.

Službou v armádě vlastně získáváte dvě profese, stáváte se vojákem a současně třeba řidičem, elektromechanikem nebo zkušeným manažerem. Když se rozhodnete z armády odejít, máte šanci se uplatnit. "Zaměstnavatelé většinou dobře slyší na to, že byl někdo profesionálním vojákem. Vědí, že má odpovědnost a je schopen plnit úkoly," dodává s tím, že armáda má pro ty, kdo odcházejí, připravené rekvalifikační kurzy. Navíc jim připadnou výsluhy, na ty nejmenší mají nárok už po dvou letech v armádě.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...