Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zaměstnanci budou stát zaměstnavatele méně peněz. Na výplatě to sami nepocítí

aktualizováno 
Prezident Klaus podepsal v úterý novelu zákona o pojistném na sociální zabezpečení. Mimo jiné obsahuje slevy na pojistném, které platí zaměstnavatel v podobě odvodů za svoje zaměstnance. Cílem novely je podpořit nebo spíš udržet zaměstnanost v podnicích.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - Peníze, hotovost, vklady | foto: Profimedia.cz

Nejohroženější skupinou z hlediska zaměstnanosti jsou lidé s nízkými příjmy. Právě ti bývají při propadu zakázek propouštěni jako první. Novela je ohledně slev zaměstnavatele na pojistném koncipována tak, aby právě nízko- a středněpříjmové zaměstnance zvýhodnila slevami na pojistném.

Zaměstnavatelé dostanou slevu jen za zaměstnance s nízkými příjmy

Samotný limit pro výpočet slevy je stanoven jako 1,15násobek průměrné mzdy vykázané za část roku 2009. Ta je v tomto období 23 555 korun. Při znásobení koeficientu a průměrné mzdy dostaneme částku 27 100 korun, od které se vše odvíjí. Platí podmínka, že nárok na slevu budou mít zaměstnavatelé pouze u takových vyměřovacích základů (zjednodušeně jde o hrubou mzdu), které nepřekročí tento limit (27 100 korun).

U vyšších vyměřovacích základů (například u pracovníka s hrubou mzdou 30 000 korun) nedojde k žádnému pohybu v odvodech a slevu nelze žádným způsobem uplatnit. Příklad, jak bude mzdová účtárna počítat slevu u zaměstnance s vyměřovacím základem 15 000 korun, vypadá následovně:

27 100 – 15 000 = 12 100 x 3,3 % = 400 korun

Číslo 3,3 % je určující pro absolutní výši slevy. Platí podmínka, že samotná sleva nesmí překročit čtvrtinu vyměřovacího základu.

Vyměřovací základ (v korunách) Sleva na pojistném (v korunách)
50 000 Nemůže být uplatněna
30 000 Nemůže být uplatněna
20 000 235
15 000 400
10 000 565
8 000 631

Z uvedených hodnot slev pro různé vyměřovací základy lze odvodit, že čím menší plat zaměstnanec má, tím větší slevu zaměstnavatel může čerpat. Tím je dosažena snaha zákonodárce ochránit lidi s nízkými a středními příjmy před propouštěním.

Živnostníci se na slevy mohou "podívat" jen v případě, že mají zaměstnance

Šanci využít slevy mají všichni zaměstnavatelé bez ohledu na právní formu. O slevách může přemýšlet i živnostník, avšak musí mít zaměstnance. Jestliže je nemá, má prostě smůlu. Nesplňuje podmínku existence pracovněprávního vztahu, a tudíž na slevy nedosáhne. Jestliže živnostník zaměstnance má, platí pro uplatnění slev totožný algoritmus, jako ve výše uvedeném příkladu. Sám zaměstnanec na své výplatě žádnou změnu neuvidí. Všechny náležitosti novely se týkají pouze zaměstnavatele.

Podmínky uplatnění slevy

- Slevu nemůže uplatnit zaměstnavatel, který vstoupil do likvidace nebo je na něj prohlášen konkurz
- Sleva se týká všech pojištěnců, kteří jsou účastni nemocenského pojištění a jsou zaměstnanci (nejčastěji v pracovním poměru, ale klidně i na dohodu o pracovní činnosti)
- Sleva neplatí, pokud zaměstnání netrvalo celý měsíc a nemělo trvat víc než tři měsíce
- Sleva nenáleží zaměstnanci ve výpovědi nebo u ukončení zaměstnání dohodou

Zaměstnavatel bude slevu z pojistného počítat každý měsíc z každého jednotlivého vyměřovacího základu a o ni sníží povinný odvod pojistného ve prospěch Okresní správy sociálního zabezpečení. To bude vykazovat na tiskopisu "Přehled o výši pojistného a vyplacených dávkách". Slevy na pojistném tak vlastně budou fungovat stejně, jako fungovalo zúčtování vyplacených dávek nemocenského pojištění.

Jedeme retro a až do konce roku 2010

Zaměstnavatelé zaměstnávající pracovníky se středními a nižšími příjmy podle novely skutečně ušetří a mělo by to tak zůstat až do konce roku 2010. Posledním měsícem s nárokem na uplatnění slev by měl být prosinec 2010. Navzdory tomu, že prezident Václav Kalus novelu podepsal až teď, budou moci zaměstnavatelé o slevu požádat zpětně, a to od začátku roku 2009. Jinými slovy bude možné požádat o mimořádnou slevu za již uplynulé měsíce roku 2009.

Autor: pro iDNES.cz


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Jste připraveni najít si novou práci? Otestujte se

Nezaměstnanost je na nejnižší úrovni za posledních devatenáct let a zvyšuje se poptávka po odbornících. Možná je tedy dobré poohlédnout se po novém místě. Jste...  celý článek

Ilustrační snímek
Dopřával si dovolenou, dva tisíce na malé děti neplatil. Co s tím?

S neplacením výživného se setkává až padesát procent rodičů samoživitelů. Téměř čtyřicet procent dětí z rozvedených rodin žije na hranici chudoby. Čísla jsou...  celý článek

Zaplacením faktury podnikatel uzavírá roční smlouvu. Ilustrační snímek
Vymysleli fintu, jak pro nepozornost inkasovat beztrestně tisíce

Obchodní nabídky nejrůznějšího druhu nacházíme ve firemní poště často. Ale pozor, existují firmy, jejichž obchodní nabídka vypadá jako faktura. A i když ji...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.