Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zaměstnanci budou stát zaměstnavatele méně peněz. Na výplatě to sami nepocítí

aktualizováno 
Prezident Klaus podepsal v úterý novelu zákona o pojistném na sociální zabezpečení. Mimo jiné obsahuje slevy na pojistném, které platí zaměstnavatel v podobě odvodů za svoje zaměstnance. Cílem novely je podpořit nebo spíš udržet zaměstnanost v podnicích.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Peníze, hotovost, vklady | foto: Profimedia.cz

Nejohroženější skupinou z hlediska zaměstnanosti jsou lidé s nízkými příjmy. Právě ti bývají při propadu zakázek propouštěni jako první. Novela je ohledně slev zaměstnavatele na pojistném koncipována tak, aby právě nízko- a středněpříjmové zaměstnance zvýhodnila slevami na pojistném.

Zaměstnavatelé dostanou slevu jen za zaměstnance s nízkými příjmy

Samotný limit pro výpočet slevy je stanoven jako 1,15násobek průměrné mzdy vykázané za část roku 2009. Ta je v tomto období 23 555 korun. Při znásobení koeficientu a průměrné mzdy dostaneme částku 27 100 korun, od které se vše odvíjí. Platí podmínka, že nárok na slevu budou mít zaměstnavatelé pouze u takových vyměřovacích základů (zjednodušeně jde o hrubou mzdu), které nepřekročí tento limit (27 100 korun).

U vyšších vyměřovacích základů (například u pracovníka s hrubou mzdou 30 000 korun) nedojde k žádnému pohybu v odvodech a slevu nelze žádným způsobem uplatnit. Příklad, jak bude mzdová účtárna počítat slevu u zaměstnance s vyměřovacím základem 15 000 korun, vypadá následovně:

27 100 – 15 000 = 12 100 x 3,3 % = 400 korun

Číslo 3,3 % je určující pro absolutní výši slevy. Platí podmínka, že samotná sleva nesmí překročit čtvrtinu vyměřovacího základu.

Vyměřovací základ (v korunách) Sleva na pojistném (v korunách)
50 000 Nemůže být uplatněna
30 000 Nemůže být uplatněna
20 000 235
15 000 400
10 000 565
8 000 631

Z uvedených hodnot slev pro různé vyměřovací základy lze odvodit, že čím menší plat zaměstnanec má, tím větší slevu zaměstnavatel může čerpat. Tím je dosažena snaha zákonodárce ochránit lidi s nízkými a středními příjmy před propouštěním.

Živnostníci se na slevy mohou "podívat" jen v případě, že mají zaměstnance

Šanci využít slevy mají všichni zaměstnavatelé bez ohledu na právní formu. O slevách může přemýšlet i živnostník, avšak musí mít zaměstnance. Jestliže je nemá, má prostě smůlu. Nesplňuje podmínku existence pracovněprávního vztahu, a tudíž na slevy nedosáhne. Jestliže živnostník zaměstnance má, platí pro uplatnění slev totožný algoritmus, jako ve výše uvedeném příkladu. Sám zaměstnanec na své výplatě žádnou změnu neuvidí. Všechny náležitosti novely se týkají pouze zaměstnavatele.

Podmínky uplatnění slevy

- Slevu nemůže uplatnit zaměstnavatel, který vstoupil do likvidace nebo je na něj prohlášen konkurz
- Sleva se týká všech pojištěnců, kteří jsou účastni nemocenského pojištění a jsou zaměstnanci (nejčastěji v pracovním poměru, ale klidně i na dohodu o pracovní činnosti)
- Sleva neplatí, pokud zaměstnání netrvalo celý měsíc a nemělo trvat víc než tři měsíce
- Sleva nenáleží zaměstnanci ve výpovědi nebo u ukončení zaměstnání dohodou

Zaměstnavatel bude slevu z pojistného počítat každý měsíc z každého jednotlivého vyměřovacího základu a o ni sníží povinný odvod pojistného ve prospěch Okresní správy sociálního zabezpečení. To bude vykazovat na tiskopisu "Přehled o výši pojistného a vyplacených dávkách". Slevy na pojistném tak vlastně budou fungovat stejně, jako fungovalo zúčtování vyplacených dávek nemocenského pojištění.

Jedeme retro a až do konce roku 2010

Zaměstnavatelé zaměstnávající pracovníky se středními a nižšími příjmy podle novely skutečně ušetří a mělo by to tak zůstat až do konce roku 2010. Posledním měsícem s nárokem na uplatnění slev by měl být prosinec 2010. Navzdory tomu, že prezident Václav Kalus novelu podepsal až teď, budou moci zaměstnavatelé o slevu požádat zpětně, a to od začátku roku 2009. Jinými slovy bude možné požádat o mimořádnou slevu za již uplynulé měsíce roku 2009.

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....

Osm nástrah, které vás mohou potkat při koupi či prodeji nemovitosti

Ilustrační snímek

Víte, že v den podpisu smlouvy o koupi nebo prodeji domu či bytu vůbec nemusí být jisté, zda k převodu skutečně dojde?...

Ostražitost Čechů při nakupování je velká. Víme, které obchody účtují správně

Ilustrační snímek

Možná jste to už zažili. Nakoupíte velký nákup, projdete očima účtenku a zjistíte, že namarkovaná cena u některé...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz