Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zaměstnanci budou stát zaměstnavatele méně peněz. Na výplatě to sami nepocítí

aktualizováno 
Prezident Klaus podepsal v úterý novelu zákona o pojistném na sociální zabezpečení. Mimo jiné obsahuje slevy na pojistném, které platí zaměstnavatel v podobě odvodů za svoje zaměstnance. Cílem novely je podpořit nebo spíš udržet zaměstnanost v podnicích.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - Peníze, hotovost, vklady | foto: Profimedia.cz

Nejohroženější skupinou z hlediska zaměstnanosti jsou lidé s nízkými příjmy. Právě ti bývají při propadu zakázek propouštěni jako první. Novela je ohledně slev zaměstnavatele na pojistném koncipována tak, aby právě nízko- a středněpříjmové zaměstnance zvýhodnila slevami na pojistném.

Zaměstnavatelé dostanou slevu jen za zaměstnance s nízkými příjmy

Samotný limit pro výpočet slevy je stanoven jako 1,15násobek průměrné mzdy vykázané za část roku 2009. Ta je v tomto období 23 555 korun. Při znásobení koeficientu a průměrné mzdy dostaneme částku 27 100 korun, od které se vše odvíjí. Platí podmínka, že nárok na slevu budou mít zaměstnavatelé pouze u takových vyměřovacích základů (zjednodušeně jde o hrubou mzdu), které nepřekročí tento limit (27 100 korun).

U vyšších vyměřovacích základů (například u pracovníka s hrubou mzdou 30 000 korun) nedojde k žádnému pohybu v odvodech a slevu nelze žádným způsobem uplatnit. Příklad, jak bude mzdová účtárna počítat slevu u zaměstnance s vyměřovacím základem 15 000 korun, vypadá následovně:

27 100 – 15 000 = 12 100 x 3,3 % = 400 korun

Číslo 3,3 % je určující pro absolutní výši slevy. Platí podmínka, že samotná sleva nesmí překročit čtvrtinu vyměřovacího základu.

Vyměřovací základ (v korunách) Sleva na pojistném (v korunách)
50 000 Nemůže být uplatněna
30 000 Nemůže být uplatněna
20 000 235
15 000 400
10 000 565
8 000 631

Z uvedených hodnot slev pro různé vyměřovací základy lze odvodit, že čím menší plat zaměstnanec má, tím větší slevu zaměstnavatel může čerpat. Tím je dosažena snaha zákonodárce ochránit lidi s nízkými a středními příjmy před propouštěním.

Živnostníci se na slevy mohou "podívat" jen v případě, že mají zaměstnance

Šanci využít slevy mají všichni zaměstnavatelé bez ohledu na právní formu. O slevách může přemýšlet i živnostník, avšak musí mít zaměstnance. Jestliže je nemá, má prostě smůlu. Nesplňuje podmínku existence pracovněprávního vztahu, a tudíž na slevy nedosáhne. Jestliže živnostník zaměstnance má, platí pro uplatnění slev totožný algoritmus, jako ve výše uvedeném příkladu. Sám zaměstnanec na své výplatě žádnou změnu neuvidí. Všechny náležitosti novely se týkají pouze zaměstnavatele.

Podmínky uplatnění slevy

- Slevu nemůže uplatnit zaměstnavatel, který vstoupil do likvidace nebo je na něj prohlášen konkurz
- Sleva se týká všech pojištěnců, kteří jsou účastni nemocenského pojištění a jsou zaměstnanci (nejčastěji v pracovním poměru, ale klidně i na dohodu o pracovní činnosti)
- Sleva neplatí, pokud zaměstnání netrvalo celý měsíc a nemělo trvat víc než tři měsíce
- Sleva nenáleží zaměstnanci ve výpovědi nebo u ukončení zaměstnání dohodou

Zaměstnavatel bude slevu z pojistného počítat každý měsíc z každého jednotlivého vyměřovacího základu a o ni sníží povinný odvod pojistného ve prospěch Okresní správy sociálního zabezpečení. To bude vykazovat na tiskopisu "Přehled o výši pojistného a vyplacených dávkách". Slevy na pojistném tak vlastně budou fungovat stejně, jako fungovalo zúčtování vyplacených dávek nemocenského pojištění.

Jedeme retro a až do konce roku 2010

Zaměstnavatelé zaměstnávající pracovníky se středními a nižšími příjmy podle novely skutečně ušetří a mělo by to tak zůstat až do konce roku 2010. Posledním měsícem s nárokem na uplatnění slev by měl být prosinec 2010. Navzdory tomu, že prezident Václav Kalus novelu podepsal až teď, budou moci zaměstnavatelé o slevu požádat zpětně, a to od začátku roku 2009. Jinými slovy bude možné požádat o mimořádnou slevu za již uplynulé měsíce roku 2009.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Víte, jak ušetřit na daních? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Daně se platit musí, o tom není sporu. Ale určitě je dobré vědět, jak si můžeme snížit daňový základ a ušetřit. Jak...

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Co víte o GDPR? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

GDPR neboli Obecné nařízení o ochraně osobních údajů je v dnešních dnech velmi diskutované téma. Víte, co toto nařízení...

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

Kurzy.cz Před úterním reportem hospodářských výsledků se oficiálně poodkryla akcionářská skupina, která nejspíše bude na le...

Najdete na iDNES.cz