Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zaměstnanci by v práci měli spát, pomohou tím firmě

Kdo nepokračuje hned po obědě v práci, ale na chvíli si zdřímne, udělá dobře. Vědí to třeba Italové zvyklí po poledni zatáhnout rolety obchodů, zavřít úřady a do ulic se vrátit až kolem třetí hodiny odpolední. Není to životní styl lenochů. Naopak. Je ověřeno, že krátký spánek během dne zvyšuje výkonnost.
Co má říct šéf podřízenému, který po obědě na chvíli usne? Pochválit ho. Siesta zvýší jeho výkon.

Co má říct šéf podřízenému, který po obědě na chvíli usne? Pochválit ho. Siesta zvýší jeho výkon.

Vysvětluje, že lidský mozek pracuje ve zhruba devadesátiminutových cyklech, v nichž se dokáže plně soustředit na jednu činnost. Pokud si neodpočine, zátěž se nahromadí a výkon rychle klesá. „I proto trvají třeba vysokoškolské přednášky hodinu a půl nebo zaměstnanci s monotónní prací mají po dvou hodinách alespoň pětiminutovou přestávku,“ vysvětluje Židková. Protože většina lidí si může v práci dovolit přestávku až po čtyřech hodinách, napětí a únava se u nich hromadí. Krátký, asi dvacetiminutový polední spánek dokáže takovou únavu rychle zahnat. Denní zátěž rozdělí na dvě části a vstříc odpoledním úkolům vyjdete s menším stresem a napětím.

Postel v kanceláři
Přestože ve zmíněné Itálii pomalu ubývá obchodů, ve kterých je přes poledne zavřeno, v jiných částech světa jde naopak polední „šlofíček“ zaměstnanců do módy. V poslední době se množí zprávy o japonských či thajských firmách, které nejenže svým zaměstnancům dovolují pospávat a kupují jim k tomu zvláštní polohovatelná křesla, ale dokonce i zřizují speciální odpočinkové místnosti s lůžky přímo vedle kanceláří.

Není to proto, že by zaměstnavatelé byli tak lidumilní. Zvýšení výkonu zaměstnanců je podloženo teoreticky i zkušenostmi z praxe. Loni citoval britský časopis Guardian studii agentury Arup, podle které polední siesta jednoznačně zvyšuje produktivitu firmy. Nedávno vydalo české nakladatelství Pragma knihu francouzského bojovníka za zdravý životní styl Bruna Combyho s názvem Chvála siesty. Argumenty na podporu poledního odpočinku snáší autor na neuvěřitelných 230 stranách.

Krátký spánek je lepší než dlouhý
Českým zaměstnancům teoreticky nic nebrání krátce se po obědě prospat. Měli by to však stihnout v rámci půlhodinové přestávky, která se nezapočítává do pracovní doby. „Záleží na každém, jak tuto přestávku využije, do toho by mu neměl nikdo mluvit,“ potvrzuje personální konzultant Tomáš Libert.

Pravda však je, že zaměstnavatelé nevidí spánek v práci rádi a málokdo má na pracovišti podmínky, aby si mohl odpočinout jinde než na stole či klávesnici počítače. „I to ale stačí. Položíte si na stůl třeba malý polštář a zdřímnete si,“ radí psycholožka Zdeňka Židková.

Dokáže dvacetiminutový spánek obnovit tělesné i duševní síly? Zdeňka Židková překvapivě tvrdí, že čím je denní spánek kratší, tím je prospěšnější. „Měl by setřást aktuální únavu, ne tu dlouhodobou. Pokud si během dne půjdete lehnout třeba na dvě hodiny, organismus vypadne z rytmu a do večera se už nevzpamatujete,“ varuje Židková.

Neprodyšná bariéra
S českými zaměstnavateli má Zdeňka Židková zkušenost, že spíše dávají pozor, aby si zaměstnanci „odkroutili“ svých osm hodin při plném nasazení, a už tolik ne uvažují, jaký vliv to má na jejich výkon. „Zaměstnavatelům to někdy vymlouvám, ale je to často neprodyšná bariéra,“ krčí rameny Židková.

Podle Tomáše Liberta se větší volnost vyplatí zejména v kreativních povoláních, například ve výzkumu. „Vědci z NASA mají doporučený spánkový režim, den začínají sportem, lehkou snídaní. Maximální výkon podávají třeba dvě hodiny a pak zase zvolní,“ uvádí Libert.

Ani obchodní společnosti, kterým jde především o výsledek, už tolik nehlídají své zaměstnance, zda do práce přišli na minutu přesně a odešli úderem gongu. „Svobody na pracovištích přibývá, ukazuje se, že přístup ‚udělej si svou práci a pak odejdi‘ se vyplatí,“ poznamenává Tomáš Libert. Není ani tak podstatné, kolik schůzek stihne obchodník za den, ale kolik z nich je úspěšných. Odpočinek je důležitou součástí přípravy na klíčová jednání.

Volnost, která může v praxi svědčit oběma stranám, naráží na přísná ustanovení zákoníku práce. Ten zaměstnavatelům ukládá, aby pracovní dobu přesně rozvrhovali a evidovali hodiny, které zaměstnanec skutečně strávil na pracovišti. A tak na odpočinek mezi náročnými úkoly zůstává jen zmíněná přestávka.

Ve dne si nehrajte na noc
Pokud odpočíváte přes den, nezatahujte závěsy ani se neschovávejte do peřin. Mohli byste spát déle, než je zdrávo, a dostat se ve zbytku dne do útlumu. Ideální čas spánku v půlce dne je pověstných 20 minut.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...