Zaměstnanci neplní úkoly, jak mají

  10:30aktualizováno  10:30
Nejeden majitel firmy má občas pocit, že někteří jeho zaměstnanci nepracují takříkajíc na sto procent ­ tedy neodvádějí firmě maximum svých schopností. Obvykle se rozhodne pro pokárání, sankce, či dokonce výpověď. Měl by se však předtím zamyslet, zda schopnosti zaměstnance odpovídají úkolům, které dostává. A jestli má pracovník motivaci plnit je na výbornou.

Základní podmínkou úspěšného fungování firmy je vytyčení jasného cíle, čeho chce dosáhnout ­ a co tedy požaduje od svých zaměstnanců. Neméně důležité je, aby lidé ve firmě měli dostatečnou motivaci ke ztotožnění se s cíli společnosti a věnovali práci své schopnosti naplno. Proč se to mnohdy nedaří? Každý pracovní tým lze v podstatě přirovnat k orchestru ­ ale zatímco tam by sotva přikázali houslistovi, aby ze dne na den zaskočil v téže skladbě za klarinet (pokud na něj v životě nehrál), v práci je podobný jev poměrně běžný.

Pak nezbývá než plakat nad rozlitým mlékem. Šéfovo postesknutí, že nejsou lidi, není na místě. V mnohých firmách spíše nejsou ti správní lidé na správných místech. Samozřejmě, že je v této otázce rozhodující již samotný výběr budoucího

ZDE naleznete jeden z mnoha důvodů, proč zaměstnanci nebývají tak výkonní.

pracovníka. Platí, že čím přesněji je definována jeho pracovní náplň, tím snadněji se během zkušební lhůty zjistí, zda je na nové místo skutečně tím pravým. S rozvojem firmy se však vyvíjí i pracovní náplň a zaměstnanec své schopnosti podle toho úspěšně či méně úspěšně rozvíjí. Hnacím motorem jeho snahy co nejlépe plnit zadané úkoly je potom ochota přizpůsobit se, oddanost firmě včetně ztotožnění se s její strategií a myšlenkami.

Ať mají zaměstnanci co sdílet

Pracovníci nemusí všichni shodně a stejnou měrou zbožňovat svého šéfa. Není nutné, aby respektovali jeho názory na věc, protože je jim sympatický, ale protože odpovídají myšlenkám a strategii firmy a jím zadané úkoly toto naplňují. Pokud firma nemá cíle a myšlenky, které je možné sdílet, měla by si je stanovit. Jasné záměry, cíle a cesty k jejich splnění dávají všem pracovníkům pocit, že jejich práce je užitečná a k něčemu spěje.

Firmy se často dopouštějí chyby, a stává se tak zejména u větších společností, že i když své cíle a myšlenky mají, pracovníci o nich buď nevědí, protože jim je nikdo nesdělil, nebo jim nerozumí. Osobní přístup při vysvětlení záměrů a cílů firmy je potom nutný. Co udělat pro to, aby firma měla podporu svých zaměstnanců, aby všichni kopali za jeden tým? Pracovníci musí pochopit, že naplnění myšlenek společnosti, poctivé plnění úkolů je i v jejich zájmu ­ například firma si na sebe vydělá, nezkrachuje, nebude se propouštět, nebudou si muset hledat novou práci.

Kde ještě může být zádrhel

Pouhou definicí strategie firmy však loajalitu všech zaměstnanců ještě nikdo nezískal. Každý vedoucí pracovník zná onu trýzeň, když ví o nějakém zaměstnanci, že je v jeho silách zadaný úkol splnit, ale nějak se mu nechce. Zkrátka spíše přemýšlí, jak úkol nesplnit, místo aby napnul všechny své síly k pravému opaku. Schopnosti tu jsou, avšak ochota je využít chybí. Takoví lidé jsou pro udržování sounáležitosti týmu a motivace ostatních pracovníků poměrně nebezpeční. Ostatní totiž o jejich schopnostech vědí, a proto je respektují. Bezděčně pak vzor takové autority napodobují, zvláště pokud jí toto chování prochází. U takového člověka je potřeba odhalit příčiny jeho neloajality a neochoty. Není nutno o něm smýšlet hned negativně ­ může trpět takzvaným syndromem vymačkaného citronu. Pracoval například na těžkém projektu nebo zaskakoval za svého nepřítomného kolegu, aniž by za to byl nějakým způsobem odměněn. Příčinou může být únavná stereotypní práce nebo i nesplněné sliby nadřízených. Pokud se nepodaří tento stav změnit, je pro obě strany lepší, když se rozloučí.

Píli a ochotu je třeba odměnit

Vedle výše zmíněných osobností nejvíce trpí lidé schopní, s přirozenou pracovitostí. Pokud jim firma dá šanci vyniknout, mohou se stát dobrým příkladem pro ostatní. Když si jich však firma nevšímá (neosobní řízení společnosti, neplnění slíbených odměn), ztrácejí časem motivaci a opouštějí leckdy firmu z vlastní vůle, aniž by ostatní tušili proč. Dalším typem pracovníka je takový, který má snahu správně plnit zadané úkoly, ale nejde mu to. Jeho působnost v práci lze charakterizovat lidovým rčením o "katastrofách způsobených snaživým blbcem".

V takovém případě, pokud se se zaměstnancem firma rovnou nerozloučí, je pro něj lepší pracovat na rozvíjení svých schopností. Pokud na to zaměstnavatel má prostředky, může jej poslat na školení, aby rozvinul své dosavadní znalosti. Přitom je nutné kontrolovat jeho postupný vývoj a vliv školení na práci. Občas se stává, že společnost trpí zaměstnance, kteří nejenže toho moc neumějí, ale ještě se jim nechce příliš pracovat. S těmi je vždy problém a perspektivní firma by se s nimi měla rozloučit nebo je poslat na školení a posílit jejich sounáležitost ­ což je vyčerpávající proces pro obě strany.

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Další z rubriky

Pro dceru vymysleli prkno Utukutu, dnes s ním dobývají i Evropu

Viktor a Gábina ve svém dřevěném království.

Když se Gábině a Viktorovi Hrdinovým z Prahy narodila dcera, snažili se ponořit do jejího světa. Potřebovali něco, čím...

Stravenky jsou samozřejmostí, firmy dnes musí zaměstnance více hýčkat

Ilustrační snímek

V listopadu začínají podniky nakupovat nové balíčky benefitů pro zaměstnance na příští rok. K mání jsou rekreace,...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Tak kdo je ten akcionář, který může za vyřazení akcií O2 z indexu?

Tak kdo je ten akcionář, který může za vyřazení akcií O2 z indexu?

Kurzy.cz Po rozhodnutí o vyřazení akcií O2 z indexu MSCI Czech Republic zaznamenal titul při středečním obchodování dlouho nevíd...

Najdete na iDNES.cz