Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy v Česku ožívají a je to znát i na zaměstnaneckých benefitech

aktualizováno 
Ekonomická situace se ve společnostech zlepšuje a pozitivní nálada zaměstnavatelů znamená nejen ochotu zvyšovat mzdy a nabírat nové pracovníky, ale začínají být zase štědřejší v poskytování benefitů.

Firmy, jejichž ekonomická situace se zlepšuje, sází na dlouhodobé benefity, především na příspěvky na penzi a životní pojištění. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ukázal to pravidelný průzkum ING Pojišťovny a Svazu průmyslu a dopravy ČR. Téměř devět z deseti firem dává svým zaměstnancům k dispozici mobilní telefon, osm z deseti pak přispívá na vzdělávání. 

Může se hodit

Hledáte novou práci? Vyberte si toho nejlepšího zaměstnavatele. Na jobDNES.cz najdete denně žhavé pracovní nabídky.

Přes dvě třetiny společností pak přispívají svým pracovníkům na penzi a téměř polovina na životní pojištění. Jenže podmínky poskytování příspěvků na životní pojištění se pravděpodobně od příštího roku zpřísní. Pokud novelu schválí poslanci, nebudou si moci zaměstnavatelé příspěvky odečítat od daní a pravděpodobně přesunou tento benefit do penzijního připojištění.   

Nejvíce posílilo vzdělávání a jednorázové odměny

Benefity, které v posledních pěti letech u zaměstnavatelů v oblíbenosti nejvíce posílily, jsou vzdělávání a jednorázové odměny (shodně o 11 procent) a dále příspěvek na životní pojištění (o 10 procent).

Firmy také investují do zdraví svých zaměstnanců, zejména do pravidelných lékařských prohlídek, přispívají na vitaminy a rehabilitace. Podporují také sportovní aktivity. 

Naopak meziročně mezi zaměstnavateli nejvíce poklesl zájem o stravenky - v loňském roce je poskytovalo 82 procent, letos už jen 74 procent společností.

Zaměstnanecké benefity

Investice do dlouhodobých příspěvků

Firmy, jejichž ekonomická situace se zlepšuje, sází na dlouhodobé benefity. Stabilní zájem byl letos o penzijní připojištění a spoření a o životní pojištění. A vzrůstající zájem právě o tyto benefity se dá očekávat i příští rok. 

Podobný trend je i u podpory zdraví zaměstnanců, firmy plánují zvýšit své příspěvky o šest procent, příspěvky na sportovní aktivity svých pracovníků chtějí zvýšit čtyři procenta společností. Chytré firmy investují do svých zaměstnanců dlouhodobě. Vědí, že kvalitní lidé jsou klíčovým aktivem každé firmy,“ dodává Kateřina Štěrbová, ředitelka Employee Benefits ING Pojišťovny.

„Jedním z nejoblíbenějších benefitů je mezi zaměstnanci příspěvek na životní pojištění, který v současné době čerpá 77 procent všech zaměstnanců. Nenabízíme ho však všem pracovníkům, ale až těm, kteří jsou ve firmě dva roky a déle. V loňském roce jsme přispívali částkou ve výši 2,5 procenta průměrné mzdy dosažené zaměstnancem v předchozím roce. Protože se firmě daří, rozhodli jsme se letos příspěvek zvýšit na 2,8 procenta,“ vysvětluje Jiří Velkoborský, generální ředitel společnosti Vishay Electronic, která v Česku zaměstnává přibližně 1 400 lidí.

Porostou také investice do vzdělávání zaměstnanců

„Z výsledků průzkumu je patrné, že zájem o podporu vzdělávání jako o benefit poskytovaný pracovníkům, bude u zaměstnavatelů dále narůstat. Jeho rozšíření v příštím roce plánuje 11 procent firem,“ uvádí Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR pro hospodářskou politiku a konkurenceschopnost.

„V průměru firmy dávají na vzdělávání zaměstnanců dvě procenta ze svého obratu. Nějakou formu vzdělávání dnes poskytuje 81 procent firem, nicméně vzdělávání není určeno všem zaměstnancům. V průměru jej může využívat třetina zaměstnanců firmy,“ dodává Radek Špicar.

Rozdílné jsou i investice do pracovníků podle jejich pozice ve společnosti. Na řadového zaměstnance připadá přibližně 3,5 tisíc korun ročně, na člena nižšího managementu necelých šest tisíc, na člena vyššího managementu kolem 10 tisíc a na top manažera 16 tisíc korun. Zajímavý je i přístup firem k výuce jazyků. Řada firem ji poskytuje i zaměstnancům, kteří cizí jazyky ve své práci nevyužijí.

Autor:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Výbuch v Kralupech je nejtragičtější za desítky let. Zpracování ropy v Unipetrol...

Výbuch v Kralupech je nejtragičtější za desítky let. Zpracování ropy v Unipetrol...

Kurzy.cz Při explozi v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku dnes dopoledne zemřelo šest lidí a další dva utrpěli ...

Najdete na iDNES.cz