Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zaměstnanecké výhody: jak si přilepšit k platu

aktualizováno 
Velké společnosti mají poměrně kvalitně propracovaný způsob péče o zaměstnance. Jejich systém zaměstnaneckých výhod bývá založen na možnosti výběru zaměstnance z poměrně široké palety možností dle chuti konkrétního člověka. Ve středních či menších společnostech již zpravidla nic takového zaměstnanci k dispozici nemají a zaměstnanecké výhody většinou končí poskytováním stravenek. Využitelných možností je ovšem mnohem více a je třeba si o ně ve firmě říct.
Úsměv - profimedia.cz/corbis

Úsměv - profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

S pomalu se blížícím koncem roku nastává na jedné straně čas bilancování a na straně druhé lidé touží nějak zásadně změnit životní styl. Někdo má v úmyslu začít chodit ve větší míře za kulturou, jiný se chce věnovat sportu a další se chystá do lázní za účelem upevnění vlastního zdraví.

Není bezpodmínečně nutné již teď začít šetřit a odkládat si část výplaty stranou. Naopak je vhodné o vašich záměrech a cílech pro příští rok informovat vašeho šéfa či mzdovou účetní a domluvit se na strategii výhodnou pro vaši peněženku a zároveň i pro firemní pokladnu. Jak na to?

O výhody si mohou říct pouze zaměstnanci, jiný druh příjmu není možný

Prvotním předpokladem pro získání nějakého zaměstnaneckého benefitu je existence pracovně právního vztahu se zaměstnavatelem. Není v žádném případě možné, aby podobnou formu požadoval živnostník poskytující službu (byť pravidelnou) konkrétní firmě. Vždy musí jít o vztah na základě paragrafu 6 zákona o daních z příjmů. Pokud tuto podmínku splňujete, pak neváhejte popřemýšlet o výběru nejvhodnější podoby podpory.

Je málo pravděpodobné, že by vám zaměstnavatel byl ochoten najednou poskytnout veškeré druhy zaměstnaneckých výhod uváděných v zákoně. Větší firmy tuto problematiku řeší tím, že každý druh zaměstnanecké výhody ocení virtuálním počtem bodů a stanoví pro každého zaměstnance prostřednictvím bodů kvantifikovaný rozsah možné podpory. Konkrétní osoba si jednoduše vybere třeba jen jeden druh zaměstnanecké výhody a tu využívá v plné míře. Někdo jiný si naopak kombinuje třeba tři druhy podpory, avšak v menším rozsahu. To vše v závislosti na svých potřebách a prioritách. Podívejme se na ty nejobvyklejší formy zaměstnaneckých výhod.

Druh benefitu Daňový náklad zaměstnavatele Zdanění u zaměstnance S+Z.pojištění Poznámka
Stravenky Do zákonného limitu ano Ne Ne Nejrozšířenější forma výhod
Poskytnutí přechodného ubytování Ne Ne Ne Zejména u manažerů
Vitamíny, očkování Ne (pouze výjimky 178/2001) Ne Ne Naturální plnění, nikoli peněžní příspěvky
Poskytnutí zájezdu Ne Ne (pouze do 20.000 Kč ročně) Ne Platí i pro rodinné příslušníky
Úplatné zdravotní zákroky či péče Ne Ne Ne Musí jít o nepeněžní formu
Tělovýchovné a sportovní zařízení Ne Ne Ne Musí jít o nepeněžní formu
Vstupenky na sportovní a kulturní akce Ne Ne Ne Musí jít o nepeněžní formu

Zdroj: autor článku

V žádném případě nemůže jít o peněžní příspěvek

Tento výčet není kompletní, neboť existuje ještě několik méně častých forem odměňování (kupříkladu poskytnutí vozidla k soukromým účelům, půjčka zaměstnavatele, příspěvek na penzijní připojištění a životní pojištění atd.), avšak nemá smysl zabíhat do méně obvyklých situací. Je třeba si uvědomit, že nelze žádnou z těchto podpor v podstatě vyplatit zaměstnanci formou peněžního příspěvku (rozuměj – dát mu peníze a říct, kup si za ně permanentku do fitcentra). Jak je v tabulce uvedeno, tak nesmí jít v žádném případě o peněžní příspěvek.

Je třeba si uvědomit následující souvislosti, které je třeba vyzdvihnout při přesvědčování zaměstnavatele o realizaci některé z těchto úspor. V případě, že je veškerá forma odměny vyplácena formou mzdy, pak zaměstnanec i zaměstnavatel z takových příjmů platí sociální a zdravotní pojištění. Na straně zaměstnavatele je sice mzda daňově účinným nákladem, avšak zaměstnanec z ní odvádí zálohy na daň z příjmů.

Pokud dojde k vzájemné dohodě mezi nimi a využijí některý z těchto benefitů, tak výrazně ušetří. Pro zaměstnavatele bývá sice většinou taková podpora daňově neúčinným nákladem, avšak na druhé straně z něj neplatí sociální a zdravotní pojištění. Podobně je na tom zaměstnanec, který v případě, že jde o osvobozený příjem od daně z příjmů, rovněž neplatí ani sociální a zdravotní pojištění. Vzhledem ke klesající sazbě daně z příjmů právnických osob se z pohledu zaměstnavatele efekt těchto benefitů v poslední době ještě zvyšuje.

Na druhé straně je ovšem nutné testovat faktické využití takového benefitu. Některé zaměstnané dámy si možná budou myslet, že jim zaměstnavatel bude platit kupříkladu kadeřníka a využít výše uvedených daňových úlev. Musí jít bohužel výlučně o zákonem povolený způsob využití (rehabilitace, masáž, lázeňský pobyt apod.)

Závěrem lze říct, že v malých a středních firmách je spíše nutné si o tuto formu podpory říct. A nejedná se doopravdy o drobné. Jenom si zkuste spočítat, když vám zaměstnavatel koupí permanentku na návštěvy nějakého extraligového celku v ledním hokeji a k tomu roční vstupenku do fitcentra. To si srovnejte se situací, kdy si tyto dva požitky pořídíte z vaší čisté mzdy. Úspora překvapí i vás.

Využíváte zaměstnaneckých výhod? Jak se k nim staví váš zaměstnavatel? Těšíme se na vaše poznatky a náměty.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Máslo s lojem, obarvené ryby: jak zákazníka chránil král proti šejdířům

Ilustrační snímek

Možnost reklamovat vadné zboží je výdobytek moderní doby. Jak to bylo v minulosti, kdo dříve chránil zákazníky a jaké...

Kvíz: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

Ilustrační snímek

Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije v České republice ve vlastním bytě či domě 76 %...

Kvíz: Vyznáte se v reklamacích?

Ilustrační snímek

Asi všichni víme, že vadné zboží můžeme v záruční době reklamovat. Znáte však svá práva a povinnosti při uplatnění...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

Najdete na iDNES.cz