Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odbornice: Naučme se pracovat s generací Y. Budeme ji potřebovat

Na generaci Y si manažeři firem stěžují. Mladým lidem se podle nich nechce pracovat. Nemají ale jen jiný pohled na zaměstnání, jiné priority a očekávání? Partnerka DMC management consulting Markéta Šimáková radí, jak s generací Y pracovat.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Vezměte mi mé stroje, ale nechte mi mé lidi. Do roka postavím novou továrnu. Vezměte mi mé lidi a nechte mi stroje a z toho už se nevzpamatuju,“ říkávala česká podnikatelská legenda Tomáš Baťa.

Dnešní situace českých firem není sice ještě tak kritická, ale postupně se z nedostatku zaměstnanců stává celorepublikový problém. Nezaměstnanost je na pěti procentech, nejníže od roku 2008. Z nedávného průzkumu společnosti PwC mezi českými generálními řediteli vyplynulo, že více než 90 procent z nich bude mít v nadcházejících měsících nedostatek klíčových profesí.

Musí tedy zaměstnance hledat, vybírat, zaujmout, udržet, posouvat dál... Jak ale oslovit mladou generaci? Ta je totiž trochu složitější.

Mladí lidé chtějí mít čas na koníčky a relaxaci

V posledních letech řada firem neskrývá rozčarování nad nastupující mladou generací. Mnohdy zkušení manažeři a ředitelé rezignovaně říkají, že se jí nechce pracovat. Není to pravda. Současná generace Y, tedy lidé narození v letech 1986 až 2000, pro jejíž část se vžilo označení mileniálové, mají zkrátka jen jiné priority a očekávání od zaměstnání. Mnohé firmy s jejich talentem pracovat neumějí.

„Jednou z vlastností mladých lidí je, že pokud se v zaměstnání necítí dobře, nemají problém pracovní pozice v rychlém sledu měnit,“ říká Markéta Šimáková.

Markéta Šimáková

Jaké jsou charakteristické znaky příslušníků této generace:

  • pracují efektivně, flexibilně a umějí si udělat čas na vlastní koníčky a relaxaci
  • preferují zdraví, chtějí mít flexibilní prostor pro své pracovní povinnosti i aktivity
  • přicházejí se spoustou nových nápadů a inovací, na jejichž realizaci jim záleží
  • při rozvoji a vzdělávání vyžadují individuální přístup, oslovuje je koučink a mentoring, který jim umožňuje hledat si své vlastní cesty v dalším kariérním růstu a osobním životě

Ne každá firma jde směrem, který by těmto požadavkům odpovídal. Zajímavé zjištění z českého prostředí přinesl již zmíněný průzkum PwC. Více než třetina firem se údajně kvůli nástupu mladé generace měnit nepotřebuje a ani nehodlá. Jenže takové firmy se o mladé zaměstnance pravděpodobně připraví. K jedné z jejich dalších vlastností totiž patří, že pokud se v zaměstnání necítí dobře, nemají problém pracovní pozice v rychlém sledu měnit.

Přichází revoluce

České firmy momentálně stojí před velkou výzvou, která má koncovku 4.0. Ať už mluvíme o Průmyslu 4.0, Výrobě 4.0 nebo Práci 4.0, bavíme se o konceptu, který předpokládá nástup digitální revoluce. A ta zásadním způsobem změní fungování firem.

Jsou to právě lidé generace Y, kteří se svými zvyky v používání internetu, sociálních sítí a moderních technologií představují pro firmy velkou příležitost. Pokud dostanou prostor, mohou pomoci v nasměrování investic do inovací a inovativních způsobů, jak a čím oslovit své zákazníky.

Takže jak motivovat mladé lidi k práci, k nasazení, výdrži?

Může se hodit

Sháníte zaměstnání?

Navštivte portál jobDNES.cz

a vyberte si z nabídky volných pracovních míst.

Firemní kultura - Pozitivní firemní kultura a vztahy na pracovišti jsou základem úspěchu. Podstatná část mladých lidí tvrdí, že bude pracovat raději někde, kde jsou šťastní, než tam, kde sice dostanou více zaplaceno, ale nebudou se cítit dobře. Mladá generace má silnou touhu být součástí něčeho většího, chce, aby jejich práce měla hlubší smysl. Pouhé vytváření zisku je rozhodně neuspokojí. Chtějí se stát součástí organizací, které budou naplňovat hodnoty, ve které sami věří.

Mentoring - může být přínosný pro každou věkovou skupinu, obzvlášť pak pro příslušníky generace Y, kteří jsou na začátku své kariéry. Když zkušení zaměstnanci vezmou pod křídla nové kolegy, nejen že jim budou oporou a rádcem ohledně pracovní náplně, ale pomohou jim i lépe zapadnout do firemního prostředí a vtáhnout do chodu společnosti. Na dlouhodobé udržení zaměstnance to má pozitivní vliv. Role mentora však není jednoduchá. Proto je třeba vybrat správného člověka a vyškolit ho.

Flexibilita - Všichni zaměstnanci bez rozdílu věku mají zájem o flexibilní pracovní prostředí. Chtějí například část týdne pracovat z domova. Moderní technologie tento způsob spolupráce velmi ulehčují. A tak může firma touhu po flexibilitě snadno uspokojit.

Zpětná vazba - Mnoho zaměstnavatelů zapomíná na to ptát se svých zaměstnanců, co chtějí, co si myslí o chodu firmy, co by navrhovali zlepšit. Když se podaří zjistit, co konkrétního zaměstnance pro práci ve společnosti naplňuje, a dá se mu více prostoru, zvýší se šance, že rozvine svůj talent.

Kariérní růst - Mladí chtějí pracovat ve firmách, kde mají možnost růst v kariéře a rozvíjet své schopnosti. Tím se samozřejmě zase tak neliší od ostatních generací zaměstnanců, jen na postup kladou větší důraz a chtějí se rychleji posunout vzhůru. Firma, která svým zaměstnancům dává jasně najevo, že možnosti kariérního růstu jsou otevřené, a podpoří je interními školicími programy, jim dává dlouhodobější perspektivu.

Transparentnost - Porady za zavřenými dveřmi jen pro pár vyvolených, šeptanda na chodbách a neustálý strach, jestli někomu z nějakého zatím neznámého důvodu nehrozí výpověď, nejasné odměňování. To jsou jednoznačně relikty, o které mladí nestojí. Naopak vyhledávají takové firemní prostředí, které je založeno na poctivosti a transparentnosti. Zaměstnanci také očekávají, že budou o případných změnách včas informováni.

Projev uznání - Není to nic složitého ani nákladného. Všichni zaměstnanci, a mileniálové obzvlášť, chtějí cítit, že jejich nadřízení vědí, že tvrdě pracují, a dokážou jim za to projevit uznání. Nesmí jít jen o automaticky pronášená prázdná slova. Upřímně projevené uznání může snížit fluktuaci mladých zaměstnanců a dát prostor pro dlouhodobé rozvíjení a řízení jejich talentu.

Jsou podle vás požadavky mileniálů na místě?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 19. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1001
NE
NE 286
Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

Anketa: Jaký byl můj největší pracovní omyl či trapas

1. května 2024

Od nečekaných zvratů na pohovorech přes pracovní faux pas po chyby, které je dokázaly posunout...

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

Najezdíte autem málo? Příležitostní řidiči mohou ušetřit na povinném ručení

30. dubna 2024

Premium Pokud patříte mezi řidiče, kteří ročně moc kilometrů nenajedou, případně máte třeba aut víc...

Proč firmy a instituce nepřiznávají, že chybu udělalo vedení

29. dubna 2024

Když dojde ve firmách a organizacích k vážným událostem i s fatálními následky, velmi často se...

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž byste potřebovali...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...