Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Potřebujete výkonnější zaměstnance? Dejte je do týmu, radí studie

  • 9
Co motivuje zaměstnance k lepším pracovním výkonům? Podle studie výzkumníků ze Stanfordské univerzity je to spolupráce. Jak správně vytvořit tým, radí Gabriela Kodenková ze společnosti Talentica.cz.

Podle studie výzkumníků ze Stanfordské univerzity jsou zaměstnanci produktivnější, pokud mají pocit, že pracují na určitém úkolu společně. Studie publikovaná v Journal of Experimental Psychology potvrzuje, že pouhé vědomí týmové spolupráce a pocit sounáležitosti zvyšuje motivaci. 

K tomuto tvrzení došli vědci poté, co provedli pět různých experimentů. Nejprve vytvořili skupinky o třech až pěti lidech, kteří se navzájem seznámili a pak každý zvlášť o samotě začal pracovat na úkolu. Polovina lidí dostala informaci, že pracuje na společném úkolu s ostatními a že dostanou od kolegů tipy na řešení. Druhá polovina lidí nezískala žádnou informaci, pracovala na úkolu samostatně a tip k řešení dostala od výzkumníků. Přitom šlo o stejnou pomůcku jako u první skupiny.

Muž v ženském kolektivu

Musíte se rychle naučit „zákony džungle“

Ilustrační snímek

A výsledky? Ti, kteří si mysleli, že pracují v týmu, pokračovali v plnění náročného úkolu o 50 % času déle, projevovali také větší zájem o práci a nebyli tolik unaveni s řešením daného úkolu, byť na něm strávili více času. 

Týmovou práci podporuje už řada firem, hlavně zatím nadnárodní koncerny. Ty si více uvědomují, že jedním z předpokladů úspěšnosti v současných konkurenčních podmínkách je schopnost maximálně využít produktivitu každého pracovníka, čemuž týmová spolupráce napomáhá.

Ale pozor: týmová práce není práce skupin, které vznikly z administrativního rozhodnutí. Takové týmy nevykazují žádné znaky ani společné cíle. Budování týmu musí být systematickou činností, která může trvat jeden i dva roky. Lidé musí cítit, že jsou součástí týmu. Musí také věřit, že jako tým jsou schopni vyprodukovat více, než kolik by dělal pouhý součet jejich individuálních pracovních výkonů.

Proto se na týmovou práci hodí každý. Někdy může mít skupinová práce negativní účinky. Například, pokud se lidé cítí povinni pracovat s ostatními, pokud mají pocit, že jejich příspěvky zůstanou bez povšimnutí, nebo pokud necítí odpovědnost za práci a příspěvky.

Udělejte tým, snížíte přesčasy

Důvody, kvůli kterým se firmy rozhodují pro zavedení týmové práce, jsou různé. Některé chtějí týmovou prací zvýšit produktivitu, flexibilitu, jiné chtějí snížit přesčasy, rozběhnout systém zlepšování nebo nastartovat změnu firemní kultury. Problémy pak mohou podle expertů nastat tehdy, je-li tým příliš velký. 

Jak se v práci nestresovat

Pár tipů, jak se nenechat kolegy vytočit

Ilustrační snímek

Můžou se totiž vytvořit různé podskupiny, mohou se zvýšit nároky na řízení týmu, může se také vytratit společný týmový duch. Nebezpečí může představovat i sdílená zodpovědnost v týmu, která může mít za následek nižší osobní zodpovědnost. Existuje rovněž riziko selhání, když tým lídr není schopný vést lidi.

Základním předpokladem, aby se spolupráce mezi zaměstnanci dařila, je osobnost lídra, který je schopný vybudovat efektivně fungující tým. Z mých zkušeností tento tým pak táhne za jeden provaz, vidí společné cíle a má radost z jejich plnění. Nutná je také rychlá a efektivní komunikace. Pomáhají i zábavné soutěže a zajímavé odměny a samozřejmě podpora, “lidskost” a optimismus lídra, který se dokáže běžně zapojit do práce samotné a jde příkladem ostatním členům týmu.