Průzkum: mzdy rostou, benefity bobtnají, ale zaměstnanosti to nepomáhá

  11:45
Sehnat nové zaměstnance do týmu je pro firmy téměř neřešitelný úkol. V honbě za kandidáty přehodnocují nabídky nefinančních benefitů a navyšují mzdy. Někdy až o tisíce korun měsíčně. Vyplynulo to z rozsáhlého průzkumu mezd společnosti Grafton Recruitment napříč obory i regiony.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle Českého statistického úřadu rostly mzdy v roce 2016 o 4,3 %. Letos porostou ještě víc, o 5 %. „Nezaměstnanost v Česku patří k nejnižším v Evropě a je na úrovni takzvané přirozené nezaměstnanosti. Volných uchazečů o práci je minimum, počet nabízených pozic oproti tomu silně roste a růst bude i letos. Zaměstnavatelé vedle zvyšování mezd a benefitů musejí přemýšlet i o způsobech, jak své zaměstnance motivovat a prohlubovat jejich loajalitu,“ říká Martin Ježek, obchodní ředitel Grafton Recruitment.

Podle něj například řada zaměstnavatelů, především z oblasti IT, podnikových služeb a výroby, začíná investovat do moderního pracovního prostředí. Vedle samotných pracovních prostor firmy nabízejí i celou řadu relaxačních zón či možností sportovního anebo i společenského vyžití v pracovní době i po ní.

Rozmáhají se také benefity, které mají za cíl usnadnit skloubení pracovního a soukromého života.Příjemné pracovní prostředí a atmosféra má ostatně rostoucí význam i při samotném náboru zaměstnanců. Roli hraje zejména u mladé generace uchazečů a do budoucna bude tento aspekt při rozhodování kandidátů o přijetí či nepřijetí pracovní nabídky nadále posilovat,“ dodává Martin Ježek.

Z průzkumu vyplynuly i další výrazné trendy:

  • Zaměstnavatelé chtějí lidi se znalostí cizích jazyků. Stále více totiž zaměřují své služby či obchodní aktivity směrem do zahraničí.
  • Kvůli nedostatku kvalifikovaných kandidátů mají v posledních měsících na trhu práce „zelenou“ i zaměstnanci s kratší praxí. Více příležitostí se objevuje pro čerstvé absolventy, které si firmy samy doškolují na potřebné kompetence. Ze stejného důvodu roste zájem o nábor zaměstnanců ze zahraničí.
  • Největší regionální rozdíly ve mzdách lze nalézt v IT a dále ve finančním segmentu. Velké rozdíly jsou patrné i v hodnocení pracovníků bez znalosti cizích jazyků a těch, kteří je ovládají, a to napříč všemi sledovanými segmenty trhu.

A jak to vypadá v jednotlivých oborech, které průzkum sledoval napříč kraji?

IT a telekomunikace Velké regionální rozdíly

Trvalý růst české ekonomiky a nové IT trendy s sebou přinášejí stále vyšší poptávku po pracovnících. Zároveň se ale zvyšují i požadavky na jejich kvalifikaci, a to jak z pohledu technologií, tak i co se jazykové výbavy týče.

Prohlubuje se poptávka po IT specialistech schopných adaptovat se na nové technologie, zvyšuje se nedostatek vývojářů, a to od vývoje průmyslových aplikací, pokročilých systémů řízení v automobilech, mobilních a webových aplikací až po vývoj v oblasti umělé inteligence a strojového učení. S tím souvisí i zvýšená poptávka po IT analyticích a IT testerech.

Pro obor jsou typické velké regionální mzdové rozdíly. Například systémový architekt si v Praze může vydělat až 100 tisíc korun, v Brně 90 tisíc, v Plzni či Ústí nad Labem 80 tisíc a v Olomouci 60 tisíc. Podobné rozdíly lze nalézt téměř u všech pozic.

Průmysl Silný růst mezd

V oblasti průmyslové výroby se potvrzuje trend z předchozích let, a tím je rostoucí poptávka po technicky a jazykově vzdělané pracovní síle. Firmy mají dostatek zakázek, investují, spouští nové výrobní linky, zakládají nové závody na zelené louce a otevírají nová vývojová centra. V některých oborech a regionech se situace na trhu práce stává velmi složitou. Zaměstnavatelé ji řeší zvyšováním mezd a hledáním lidí v zahraničí.

Nejvyšší poptávka je po specialistech v oboru strojírenství, elektrotechniky a elektroniky. Mezi nejžádanější patří konstruktéři, technologové a výrobní inženýři, poptávka roste i po specialistech technického nákupu, kvality a lean managementu a chybí také velké množství CNC operátorů, nástrojařů, kontrolorů kvality i skladníků s průkazem na vysokozdvižný vozík.

Může se hodit

Mzdy se regionálně neliší tak razantně jako v IT, přesto jsou u některých pozic poměrně výrazné. Například vedoucí výroby si ve Středočeském kraji vydělá až 120 tisíc korun, v Plzeňském anebo v Moravskoslezském kraji o 10 tisíc méně, v Jihomoravském či v Ústeckém kraji o 20 tisíc méně a v Olomouckém dokonce o 40 tisíc méně.

CNC operátor si ve Středočeském kraji odnese mzdu 40 tisíc Kč, v Jihomoravském kraji a v kraji Vysočina 35 tisíc a v Olomouckém kraji 30 tisíc korun. Nejméně si pracovník na této pozici vydělá v kraji Moravskoslezském (25 tisíc) a ve Zlínském (23 tisíc).

Lidské zdroje Boom může za nedostatek náborářů

Na trhu chybějí aktivní kandidáti, takže sílí zájem firem o schopné náboráře, kteří dokážou oslovit i pasivní kandidáty například u konkurence. Nároky na tyto pracovníky z hlediska praxe a znalosti nástrojů pro vyhledávání se zvyšují. S tím souvisí také významný nárůst mezd na těchto pozicích. Roste i poptávka po personalistech a HR administrátorech.

Administrativa a právo Asistentky si znatelně polepšily

V oblasti administrativy je největší zájem o asistentky a recepční. Asistentky dnes patří k nedostatkovému zboží, a tak jejich mzdy meziročně hodně vzrostly. Na trhu práce se volní kandidáti vyskytují jen v malé míře a ve výběrových řízeních je nutno s takovými kandidáty pracovat rychle a efektivně.

V oblasti právních služeb trvá zájem o advokáty. U absolventů z právnických fakult stoupají požadavky na výši mzdového ohodnocení. U advokátních koncipientů se setkáváme s očekávanou hrubou nástupní mzdou ve výši až 30 tisíc korun měsíčně a při pohovorech se tito kandidáti často dotazují především na množství přesčasů. Během své koncipientské praxe většinou vystřídají více advokátních kanceláří.

Naopak zkušenější advokáti a interní právníci jsou stabilnějšími zaměstnanci. Ke změně přistoupí spíše pro možnost práce na atraktivnějších projektech či kvůli možnosti specializace na určitou oblast práva.

Obchod a marketing Vyšší fixní mzda a angličtina nutností

Firmy v tomto segmentu přestávají vyžadovat vysokoškolské vzdělání, což je ovšem kompenzováno relevantní praxí. Důraz je kladen na prodejní dovednosti, jazykovou vybavenost, příjemné vystupování a zákaznický servis.

Zvyšují se fixní platy u vyšších pozic, přičemž bonusy jsou menší a jsou vypláceny na kvartální, popřípadě roční bázi. V oblasti marketingu se od kandidátů vyžaduje hluboká znalost oboru, často s přesahem do IT, výborné komunikační dovednosti a kreativita. Plynulá angličtina je nezbytná pro většinu marketingových pozic.

Mzdové rozdíly regionálně existují, ale nejsou nijak výrazné. Například žádaný digitální marketingový specialista si dnes vydělá v Praze i v Brně až 50 tisíc korun, v Českých Budějovicích, Plzni či Liberci 45 tisíc a ve Zlíně 37 tisíc.

Bankovnictví a finanční sféra Kandidáti chtějí home office

Nejvíce rostou mzdy finančním manažerům - stoupá počet pozic s odměnami převyšujícími 80 tisíc měsíčně. Růst mezd je vidět také u absolventských pozic, nástupní mzda se v současnosti pohybuje v rozmezí 30 - 35 tisíc korun za měsíc. Největší poptávka je aktuálně po odborných účetních se znalostí anglického jazyka a po kandidátech na pozice hlavní účetní či vedoucí účtárny. Kandidáti z této oblasti často vyžadují alespoň částečný home office.

Stavebnictví a reality Optimismus roste

Ve stavebnictví vládne nyní mírný optimismus. Pozemní stavitelství očekává oproti loňskému roku nárůst veřejných zakázek v sektoru dopravní infrastruktury, rezidenční výstavbu zase podporují nízké sazby u hypoték a rostoucí příjmy domácností.

Pokračuje také příliv investic do průmyslových, logistických i kancelářských nemovitostí a mnoho českých firem navíc expanduje na zahraniční trhy, a to především v oblasti dopravního stavitelství.

Aktuálně je zájem o přípraváře a kalkulanty. Hlavním požadavkem kromě praxe i nadále zůstává dobrá úroveň anglického jazyka. Důkazem oživení ve stavebnictví je rychle rostoucí poptávka po specialistech pro povolovací procesy, která je předzvěstí nově zahajovaných stavebních projektů. Útlum nastal u obchodníků a u absolventských profilů, jelikož firmy aktuálně preferují spíše uchazeče s praxí.

Farmacie a zdravotnictví chybí zdravotní sestry

Situace ve zdravotnictví se od minulého roku příliš nezměnila. Nadále trvá nedostatek zdravotních sester i lékařů všech odborností. Nejen privátní zařízení, ale i státní nemocnice jsou nuceny navyšovat mzdy, aby si udržely kvalifikované zaměstnance.

Do zdravotnictví se také stále častěji hledá zdravotní personál ve východní Evropě (například v Bulharsku či na Ukrajině). Překážkou je ale jazyková bariéra.

Mzdy sester se stále pohybují pod úrovní například CNC operátorů, v závislosti na regionu si vydělají 16 až 35 tisíc korun měsíčně, což je o 5 až 7 tisíc méně. Nedostatek volných kandidátů lze pozorovat i v oblasti farmaceutických firem, kde chybí jak obchodní reprezentanti, tak i kandidáti do registračních lékařských oddělení.

Mzdy
Kraj / ProfeseMzdová účetníDělníkVedoucí skladu Osobní bankéřProgramátor (3 až 5 let praxe)Zdravotní sestraProdavač
Praha a Středočeský 30 - 45 tisíc19 - 25 00030 - 45 tisíc30 - 50 tisíc50 - 70 tisíc 20 - 35 tisíc19 - 25 tisíc
Jihomoravský 25 - 35 tisíc16 - 22 tisíc30 - 45 tisíc25 - 45 tisíc40 - 55 tisíc20 - 30 tisíc17 - 23 tisíc
Moravskoslezský 25 - 35 tisíc16 - 23 tisíc30 - 45 tisíc30 - 45 tisíc40 - 60 tisíc20 - 30 tisíc15 - 20 tisíc
Olomoucký 25 - 32 tisíc16 - 25 tisíc30 - 45 tisíc25 - 35 tisíc30 - 50 tisíc18 - 25 tisíc15 - 20 tisíc
Zlínský 30 - 40 tisíc17 - 22 tisíc32 - 40 tisíc15 - 40 tisíc40 - 55 tisíc22 - 26 tisíc15 - 20 tisíc
Vysočina20 - 35 tisíc16 - 25 tisíc35 - 45 tisíc28 - 35 tisíc35 - 50 tisíc16 - 24 tisíc15 - 18 tisíc
Jihočeský25 - 38 tisíc16 - 23 tisíc30 - 45 tisíc25 - 35 tisíc40 - 55 tisíc22 - 30 tisíc15 - 18 tisíc
Plzeňský25 - 35 tisíc18 - 25 tisíc28 - 40 tisíc25 - 35 tisíc40 - 50 tisíc20 - 30 tisíc15 - 20 tisíc
Ústecký25 - 45 tisíc15 - 25 tisíc35 - 50 tisíc18 - 40 tisíc40 - 50 tisíc22 - 33 tisíc15 - 20 tisíc
Liberecký30 - 40 tisíc16 - 24 tisíc28 - 40 tisíc20 - 35 tisíc35 - 45 tisíc22 - 30 tisíc15 - 20 tisíc
Královéhradecký a Pardubický30 - 35 tisíc15 - 25 tisíc35 - 45 tisíc25 - 35 tisíc35 - 45 tisíc20 - 30 tisíc14 - 18 tisíc
Zdroj: Grafton Recruitment Pozn.: Jedná se o nástupní mzdy vč. bonusů uchazečů, kterým Grafton zprostředkoval zaměstnání, a též nabízené mzdy firem
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...