Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obor IT považují mladí lidé za nejatraktivnější. Nejen kvůli penězům

Odevzdání přihlášek na střední školy se blíží. A i když to teď vypadá jako rozhodnutí na celý život, mnozí svou volbu během studia ještě přehodnotí. Jeden z nejatraktivnějších oborů, pro který se dnes mladí lidé rozhodují, je IT.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Devatenáctiletý Tomáš na střední zemědělské škole vystudoval chovatelství. Už po třetím ročníku ale věděl, že to není ono. Více než praxe na statku ho zaujal kroužek programování.

„Měli jsme skvělého učitele, který mě pro počítače nadchnul,“ říká. Nejdříve jako ajťák brigádničil a sbíral zkušenosti na drobných projektech a po maturitě nastoupil do společnosti, která zhotovuje webové stránky na míru. „Práce se zvířaty mě baví, ale asi si ji nechám jen jako hezký koníček. Práce na počítači je pro mě momentálně na prvním místě,“ pochvaluje si Tomáš nové angažmá.

Informační technologie okouzlily stovky absolventů středních a vysokých škol natolik, že je v průzkumu Randstad Employer Brand Research vybraly jako nejatraktivnější obor vůbec. Téměř pět tisíc Čechů hodnotilo na 150 soukromých firem nejen z hlediska atraktivity a pověsti zaměstnavatele, ale zajímal je také plat, benefity, možnosti postupu v kariéře, využívání nejmodernějších technologií či náplň práce.

„Informační technologie patří dlouhodobě mezi obory, které své lidi dobře platí a hýčkají je celou řadou nadstandardních benefitů. Důvodem je zejména obří převis poptávky firem nad nabídkou volných pracovníků a tím vyvolaný boj o lidi,“ míní Alžběta Honsová, marketingová manažerka personálně poradenské společnosti Randstad. 

Jaké obory jsou atraktivní?

Pro VŠ absolventy: 

  1. IT 
  2. business services
  3. média 
  4. automotive 
  5. engineering 

Pro SŠ absolventy: 

  1. IT 
  2. média (včetně internetových) 
  3. business services 
  4. energetika, bankovnictví 
  5. automotive 

Zdroj: Randstad Employer Brand Research

Paradoxně tak ubývá odborníků, kteří dosáhnou v IT vysokoškolského vzdělání. Tisíce studentů ukončí nebo přeruší vysokoškolské studium předčasně, aby se věnovali lukrativním pracovním nabídkám.

„Firmy loví schopné ajťáky už na středních odborných školách a jsou ochotny investovat do jejich dalšího rozvoje nemalé prostředky. Jako středoškolští absolventi informačních technologií mají dostatečné odborné znalosti i finanční nezávislost a v pokračujícím studiu na vysoké škole někteří nevidí smysl,“ poukazuje Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze.

Podle něho za posledních pět let vyšplhala poptávka firem po středoškolských absolventech až na desetinásobek. „IT podpora, IT administrátor nebo manuální tester jsou typickým příkladem pozic, na které do firem nastupují středoškoláci s příslušným zaměřením nebo znalostmi. Základní znalost programování je dnes navíc možné získat nebo rozšířit prostřednictvím řady online kurzů, z nichž mnohé zaštiťují samotné IT firmy,“ vysvětluje Alžběta Honsová.

Média jsou in

Překvapením průzkumu jsou mediální obory. „Středoškolsky vzdělaní Češi je považují za druhou nejatraktivnější oblast hned po IT, vysokoškoláci za třetí. Důvodem je zejména dynamické prostředí, důraz na nejnovější trendy a profesní rozvoj a velmi zajímavé pracovní pozice, které média nabízí,“ přibližuje výsledky Honsová.

Přitom se nejedná o samotnou novinářskou práci. Podle údajů z vysokých škol, kde se žurnalistika studuje, zájem o obor spíše klesá. „Populárnější jsou pozice spojené s tvorbou digitálního a audiovizuálního obsahu, marketingem a sociálními sítěmi či obchodem,“ vysvětluje Honsová.

Může se hodit

Podle ní mají tyto profese přesah i do IT, ovšem v kreativnějším prostředí, než jaké je běžné v tradičních IT firmách. „K nejpoptávanějším pozicím patří především programátoři a vývojáři, experti na IT security a digitální marketing,“ poznamenává Honsová.

Například e-commerce láká typicky lidi do čtyřiceti let. „Není však výjimkou, že na manažerské pozici pracuje člověk s dvouletou praxí, který nedávno opustil brány vysoké, občas dokonce i střední školy. Mileniálové hledají práci, která je bude naplňovat a bude jim dávat hlubší smysl, nejen pravidelný měsíční příjem,“ říká Pavlína Zábojníková ze společnosti Online People.

Rychlý výtah nahoru

Informační technologie ale nevyužívají jen „ajťácké“ firmy a média, čím dál progresivněji vstupují i do jiných oborů. A čím více se v jiných oblastech práce uplatňují, tím je dělají přitažlivější.

Například docela mladý obor, jako jsou podnikové služby, přeskočil v atraktivitě nabídku bank, telekomunikací či automobilového průmyslu. „Podnikové služby zahrnují velké množství směrů a specializací – od financí přes IT a vývoj až po HR a marketing. Zaujaly především vysokoškoláky, kteří tvoří valnou většinu jejich zaměstnanců,“ přibližuje Honsová.

Podle asociace ABSL, která v Česku sdružuje společnosti z oboru podnikových služeb, dnes v tomto sektoru pracuje již 112 tisíc zaměstnanců, z nichž tři čtvrtiny mají vysokoškolské vzdělání. „Náš obor se stále více prolíná s IT, umožňuje lidem pracovat s nejnovějšími technologiemi a silně investuje do vzdělávání a rozvoje svých lidí. Vzdělávací programy totiž patří k důležitým argumentům pro přijetí pracovní nabídky a zároveň k rozvoji kariéry u stávajícího zaměstnavatele,“ komentuje Jonathan Appleton, ředitel ABSL.

Nalákat lidi prostřednictvím kariérního postupu, ale i benefitů se dařilo loni společnosti SAP Services, která poskytuje personální a finanční služby. „Začali jsme interně více propagovat volné pracovní pozice. Zaměstnancům jsme také nabídli široké možnosti vzdělávání, aby se na nové role a kariérní růst mohli dobře připravit,“ popisuje boj o zaměstnance Lenka Pospíšilová, HR Business Partner v SAP Services. 

Každý zaměstnanec této společnosti nově dostává i takzvaný Total Reward Statement, což je roční souhrn obdržených výplat, bonusů, peněžních i nepeněžních benefitů a zaměstnaneckých akcií. „Ukázalo se totiž, že lidé často při posuzování svých podmínek opomíjeli jednorázové finanční odměny a nejrůznější benefity,“ doplňuje Pospíšilová. 

Odborníci se loví i u konkurence

Ti nejatraktivnější zaměstnavatelé zareagovali na trhu práce ještě jednou novinkou – nové posily loví mezi již pracujícími lidmi, často se poptávají i u konkurence.

„Zajímavé je, že pokud nový zaměstnavatel dokáže vysokoškolákovi nabídnout atraktivnější práci a lepší pracovní atmosféru než ten stávající, nemusí obvykle ani výrazně navyšovat mzdu. A na druhou stranu, pokud nový člověk přijme nabídku díky pracovní náplni, perspektivě do budoucna, s největší pravděpodobností hodlá u dané firmy nějakou dobu setrvat,“ poznamenává Honsová.

  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...