Padesátníci mají zkušenosti, které mohou předávat mladším kolegům. Ilustrační snímek

Padesátníci mají zkušenosti, které mohou předávat mladším kolegům. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Padesátníci přestávají být na trhu práce odstrkovanou skupinou

  • 25
Téměř čtvrtina všech nezaměstnaných v Česku je starší než padesát let. Stále více firem si ovšem začíná uvědomovat, že padesátníci jim ještě mají co dát a začínají je nabírat do svých týmů.

Průzkum Oxfordské univerzity říká, že ideální pracovní kolektiv mají tvořit z 20 procent junioři či čerství absolventi školy, 60 procent by měli být lidé v nejproduktivnějším věku a ve zbylých 20 procentech by mělo jít o zkušené „seniory“.

To si pomalu začínají uvědomovat i české firmy a přestávají se bát nabírat padesátníky, donedávna odvrhovanou skupinu.

Vyšší věk je v některých oborech plusem

Do věku padesáti let totiž dorůstá generace, která se zapracovávala po roce 1990. Její příslušníci obvykle mají zkušenosti, které mohou předávat mladším, jsou flexibilní, odborně zdatní, počítače jim nedělají problémy a jazyky už se také doučili. Platí rovněž, že starší pracovník bývá k zaměstnavateli loajálnější a nedělá mu problém pracovat přesčas.

Hledáte práci?

Vybírejte z nabídek volných pracovních pozic na jobDNES.cz.

Vytvořte si profesionální životopis zdarma.

Mladší generace je jiná: nechce v práci trávit dlouhé hodiny. Mladí lidé jsou ambiciózní, kladou důraz na image a postavení, chtějí však svobodu, kreativitu a flexibilitu.

Rodiče na ně totiž většinou neměli čas, proto mladí k práci přistupují jinak. Nemíní kvůli kariéře obětovat osobní život. Nechtějí pracovat přesčas, kladou větší důraz na rodinu a soulad soukromého a pracovního života, takzvaný work-life balance.

To pomalu zjišťují i české firmy, a tak si začínají vážit i padesátníků. Jsou dokonce obory, kde vyšší věk znamená významné plus. Mezi starším a mladším lékařem, právníkem či lékárníkem si vždy vyberete toho staršího a zkušenějšího. Starším reprezentantům dávají také přednost farmaceutické firmy, protože jsou pro jejich klienty důvěryhodnější.

Stále horší než v západní Evropě

Obecně platí, že situace pro nezaměstnané po padesátce je v Česku horší než v západní Evropě. Je proto dobré zaměřit se i na prevenci, na to, aby člověk o práci nepřišel. Je důležité se neustále vzdělávat v oboru, rozvíjet své znalosti ve využití moderních technologií, učit se pracovat se sociálními sítěmi a podobně.

Padesátník má zkušenosti a schopnosti, musí jim ovšem věřit a umět se „prodat“. Pokud tedy jste padesátníkem, ale ve vašem oboru není poptávka po pracovnících, zvažte rekvalifikační kurz, nebo zaměstnejte sám sebe jako osoba samostatně výdělečná činná (OSVČ).

Tato forma není pro každého, je třeba si uvědomit, že člověk se stane malou firmou. Je zodpovědný za své zakázky, účetnictví a další záležitosti. Dá se to doporučit zručným řemeslníkům nebo lidem se zkušenostmi s účetnictvím.

A pak si lze například hledat kratší úvazky, ze kterých si lze také poskládat zaměstnání s relativně stabilním příjmem.