Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zaměstnávat postižené se vyplatí, firmy získají slevu na dani z příjmu

aktualizováno 
Jen zhruba 15 procent zdravotně postižených lidí pracuje. Přitom by jich mohlo být mnohem víc. Zaměstnavatelům, ale i případným zaměstnancům totiž chybějí informace. Novela zákona by to mohla změnit.
Při zaměstnání lidí s těžším zdravotním postižením firma ušetří 60 tisíc ročně. Ilustrační snímek

Při zaměstnání lidí s těžším zdravotním postižením firma ušetří 60 tisíc ročně. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Hlavní bariérou je katastrofální nedostatek informací jak u zaměstnavatelů, tak u handicapovaných lidí a pak také strach z neznámého na obou stranách," říká Karel Rychtář, zástupce Charty sociálního podnikání, která v současnosti s ministerstvem práce a sociálních věcí projednává změny v zaměstnávání zdravotně postižených.

Může se hodit

Pracovní portál jobDNES.cz podporuje alternativní úvazky, najdete zde denně bohatou nabídku pracovních pozic pro handicapované. V případě problémů a dotazů se můžete obrátit do naší poradny, kde na vaše dotazy odpovídá odborný konzultant pro alternativní úvazky, s bohatými osobními zkušenostmi.

"Počet firem, které mají skutečný zájem zaměstnat handicapované, roste. Nemohou však mnohdy najít vhodné zájemce. Na druhé straně zdravotně postiženým zase chybí informace o příležitostech, požadovaných oborech a kvalifikaci," vysvětluje Karel Rychtář.

S jeho slovy souhlasí i Jana Březinová, vedoucí agentury pro podporované zaměstnávání Rytmus. "Nyní zájem zaměstnavatelů mírně stoupá. Od začátku roku se nám podařilo zaměstnat devět lidí se zdravotním postižením. Motivací pro ty, kteří ještě zvažují přijmout do svého týmu postiženého kolegu, může být sleva na dani z příjmu. Při zaměstnání lidí s těžším zdravotním postižením je to 60 tisíc ročně, při zaměstnání lidí se zdravotním postižením 18 tisíc korun ročně." Navíc tak firmy mohou získat velice loajální zaměstnance.

Chystané změny v zákoně o zaměstnanosti, které by měly začít platit od Nového roku, by podle odborníků mohly situaci zlepšit. "I když cílem je maximální uplatnění handicapovaných na volném pracovním trhu, většina chystaných změn se týká především chráněného trhu práce. Tedy toho, kde firmy zaměstnávají více než polovinu postižených. Ovšem i diskuse na toto téma pomáhá v osvětě i v řešení problémů," dodává Karel Rychtář.

Co se tedy v sociálním podnikání změní?

Zanikne pojem chráněná pracovní dílna. Už budou jen chráněná pracovní místa. Sníží se tak administrativní zátěž pro zaměstnavatele i úřady práce.

Zůstává v platnosti takzvané povinné plnění, kdy firmy s více než 25 zaměstnanci musí buď zaměstnat zdravotně postiženého, nebo odebrat výrobky či služby od společností, jež dávají práci více než 50 procentům handicapovaných.

Povinné plnění se ovšem bude více kontrolovat, docházelo totiž k podvodům, místo výrobků od postižených se kupovalo zboží z Číny a v Česku se jen přefakturovávalo.

Weby, kde hledat práci či nové kolegy

Burza práce nabízí handicapovaným uchazečům o zaměstnání databázi pracovních nabídek určených pouze jim. Aktuální nabídku pozic je možno dostávat i na e-mail. K dispozici jsou také informace a praktické rady, třeba jak správně napsat životopis, jak se připravit na pohovor, kde a kdy se konají různá školení a workshopy.

Internetové stránky Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Na tomto pracovním portálu je možné najít jak nabídky zaměstnavatelů, tak poptávky lidí, kteří hledají uplatnění.

Informační a vzdělávací server je zaměřený na potřeby lidí se zdravotním postižením a na jejich uplatnění na trhu práce. 

Cenné rady lze získat i na stránkách České unie pro podporované zaměstnání. 

Pracovní portál pro bezplatnou nabídku a poptávku různých forem alternativních pracovních úvazků.

Zdravotně postiženým ještě rok po uzdravení

Novinkou je, že člověk se zdravotním postižením bude mít tento statut ještě po 12 měsíců ode dne, kdy lékař rozhodne, že je zdravý. Lidé, kteří již nejsou invalidní, tím získají čas, lépe se s novou situací vyrovnají a zorientují se na trhu práce.

Firmy, kde pracuje většina postižených, budou nadále moci žádat o příspěvek na podporu zaměstnání osob se zdravotním postižením. Úřad práce bude hradit 75 procent mzdových nákladů na zaměstnance, nejvýše však šest tisíc korun měsíčně. Příspěvek se bude po roce provozování chráněného pracovního místa zvyšovat o částky spojené s dalšími náklady na zaměstnance, maximálně o čtyři tisíce korun měsíčně.

Stále se ještě nerozhodlo o tom, jak posuzovat lidi zdravotně znevýhodněné, kteří sice mají nějaké zdravotní omezení, ale jeho rozsah neodpovídá ani invaliditě v prvním stupni. O tom se bude ještě diskutovat.

Novela zákona o zaměstnanosti prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Pokud ji poslanci definitivně schválí, začne platit od 1. ledna 2012.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz