Při zaměstnání lidí s těžším zdravotním postižením firma ušetří 60 tisíc ročně. Ilustrační snímek

Při zaměstnání lidí s těžším zdravotním postižením firma ušetří 60 tisíc ročně. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zaměstnávat postižené se vyplatí, firmy získají slevu na dani z příjmu

  • 8
Jen zhruba 15 procent zdravotně postižených lidí pracuje. Přitom by jich mohlo být mnohem víc. Zaměstnavatelům, ale i případným zaměstnancům totiž chybějí informace. Novela zákona by to mohla změnit.

"Hlavní bariérou je katastrofální nedostatek informací jak u zaměstnavatelů, tak u handicapovaných lidí a pak také strach z neznámého na obou stranách," říká Karel Rychtář, zástupce Charty sociálního podnikání, která v současnosti s ministerstvem práce a sociálních věcí projednává změny v zaměstnávání zdravotně postižených.

Může se hodit

Pracovní portál jobDNES.cz podporuje alternativní úvazky, najdete zde denně bohatou nabídku pracovních pozic pro handicapované. V případě problémů a dotazů se můžete obrátit do naší poradny, kde na vaše dotazy odpovídá odborný konzultant pro alternativní úvazky, s bohatými osobními zkušenostmi.

"Počet firem, které mají skutečný zájem zaměstnat handicapované, roste. Nemohou však mnohdy najít vhodné zájemce. Na druhé straně zdravotně postiženým zase chybí informace o příležitostech, požadovaných oborech a kvalifikaci," vysvětluje Karel Rychtář.

S jeho slovy souhlasí i Jana Březinová, vedoucí agentury pro podporované zaměstnávání Rytmus. "Nyní zájem zaměstnavatelů mírně stoupá. Od začátku roku se nám podařilo zaměstnat devět lidí se zdravotním postižením. Motivací pro ty, kteří ještě zvažují přijmout do svého týmu postiženého kolegu, může být sleva na dani z příjmu. Při zaměstnání lidí s těžším zdravotním postižením je to 60 tisíc ročně, při zaměstnání lidí se zdravotním postižením 18 tisíc korun ročně." Navíc tak firmy mohou získat velice loajální zaměstnance.

Chystané změny v zákoně o zaměstnanosti, které by měly začít platit od Nového roku, by podle odborníků mohly situaci zlepšit. "I když cílem je maximální uplatnění handicapovaných na volném pracovním trhu, většina chystaných změn se týká především chráněného trhu práce. Tedy toho, kde firmy zaměstnávají více než polovinu postižených. Ovšem i diskuse na toto téma pomáhá v osvětě i v řešení problémů," dodává Karel Rychtář.

Co se tedy v sociálním podnikání změní?

Zanikne pojem chráněná pracovní dílna. Už budou jen chráněná pracovní místa. Sníží se tak administrativní zátěž pro zaměstnavatele i úřady práce.

Zůstává v platnosti takzvané povinné plnění, kdy firmy s více než 25 zaměstnanci musí buď zaměstnat zdravotně postiženého, nebo odebrat výrobky či služby od společností, jež dávají práci více než 50 procentům handicapovaných.

Povinné plnění se ovšem bude více kontrolovat, docházelo totiž k podvodům, místo výrobků od postižených se kupovalo zboží z Číny a v Česku se jen přefakturovávalo.

Weby, kde hledat práci či nové kolegy

Burza práce nabízí handicapovaným uchazečům o zaměstnání databázi pracovních nabídek určených pouze jim. Aktuální nabídku pozic je možno dostávat i na e-mail. K dispozici jsou také informace a praktické rady, třeba jak správně napsat životopis, jak se připravit na pohovor, kde a kdy se konají různá školení a workshopy.

Internetové stránky Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Na tomto pracovním portálu je možné najít jak nabídky zaměstnavatelů, tak poptávky lidí, kteří hledají uplatnění.

Informační a vzdělávací server je zaměřený na potřeby lidí se zdravotním postižením a na jejich uplatnění na trhu práce. 

Cenné rady lze získat i na stránkách České unie pro podporované zaměstnání. 

Pracovní portál pro bezplatnou nabídku a poptávku různých forem alternativních pracovních úvazků.

Zdravotně postiženým ještě rok po uzdravení

Novinkou je, že člověk se zdravotním postižením bude mít tento statut ještě po 12 měsíců ode dne, kdy lékař rozhodne, že je zdravý. Lidé, kteří již nejsou invalidní, tím získají čas, lépe se s novou situací vyrovnají a zorientují se na trhu práce.

Firmy, kde pracuje většina postižených, budou nadále moci žádat o příspěvek na podporu zaměstnání osob se zdravotním postižením. Úřad práce bude hradit 75 procent mzdových nákladů na zaměstnance, nejvýše však šest tisíc korun měsíčně. Příspěvek se bude po roce provozování chráněného pracovního místa zvyšovat o částky spojené s dalšími náklady na zaměstnance, maximálně o čtyři tisíce korun měsíčně.

Stále se ještě nerozhodlo o tom, jak posuzovat lidi zdravotně znevýhodněné, kteří sice mají nějaké zdravotní omezení, ale jeho rozsah neodpovídá ani invaliditě v prvním stupni. O tom se bude ještě diskutovat.

Novela zákona o zaměstnanosti prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Pokud ji poslanci definitivně schválí, začne platit od 1. ledna 2012.