Zaměstnavatel musí výpověď zdůvodnit

  • 8
Zatímco pracovník může dát výpověď kdykoli a bez důvodu, zaměstnavatel tohle nemůže. I kdyby byl momentálně s někým velmi nespokojen. K výpovědi musí mít důvod, který připouští zákon. - Zaměstnavatel je povinen své důvody ve výpovědi přesně popsat.

"Pouhý odkaz na ustanovení v zákoníku práce stačí u výpovědi z organizačních důvodů, ale u okamžitého zrušení pracovního poměru již ne," upozorňuje právník Oldřich Choděra. Výpověď musí být písemná a doručena tomu, koho se týká, do vlastních rukou. Důvody k ní uvádí § 46 zákoníku práce. Které to jsou?

1. Organizační změny a další

Patří sem přestěhování zaměstnavatele, jeho zrušení (úplné či jen zčásti), organizační změny či nadbytečnost zaměstnance.

2. Zdravotní stav

Pokud zdravotní stav nedovoluje zaměstnanci dlouhodobě pokračovat v práci. Zaměstnavatel se přitom musí opírat o lékařský posudek příslušné správy sociálního zabezpečení či o rozhodnutí orgánu státní zdravotní správy.

3. Neplnění povinností

Zaměstnanec nesplňuje předpoklady pro konkrétní práci, odmítá vykonat vyhláškou dané odborné zkoušky spojené s jeho povoláním. Také dlouhodobě neplní řádně své úkoly. Nelze jej vyhodit hned, pouze pokud byl v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k nápravě nedostatků a neučinil tak.

4. Porušení pracovní kázně

NENECHTE SI UJÍT
Prasátko (c) profimedia.cz/corbis
Začátek října ve znamení propadů
Prakticky všechny akciové trhy v uplynulém týdnu doplatily na špatné zprávy z USA, a po týdnu se na trzích opět prodávalo ve velkém. Jaký vliv to mělo na výkonnost fondů?
Zlato - (c) profimedia.cz/corbis
Bezdůvodné obohacení
Bezdůvodným obohacením je prospěch získaný plněním bez právního důvodu nebo plněním z neplatného právního úkonu.  Co je určujícím hlediskem?
Žehlit bez páry je dřina
Chcete si žehlení co nejvíce ulehčit? Pak počítejte s tím, že byste se neměli spokojit s nejlevnějšími žehličkami. Co umí žehlička za šest tisíc?

Kvůli závažnému porušení pracovní kázně či jejímu porušení zvlášť hrubým způsobem může dostat zaměstnanec okamžitou výpověď (§53, například při pravomocném odsouzení pro úmyslný trestný čin). Pokud jde o méně závažná porušení, musí jít alespoň o tři v uplynulých šesti kalendářních měsících. Přitom zaměstnavatel během nich písemně dotyčného upozorní nejméně jednou na možnost výpovědi. A to nejpozději po druhém porušení pracovní kázně, aby bylo jasné, že když ji ještě jednou poruší, bude mu výpověď dána. Určení míry porušení pracovní kázně a volbu postihu zaměstnance ponechává zákon na zaměstnavateli. Pokud jeho rozhodnutí zaměstnanec napadne, zhodnotí míru porušení ještě soud.

Komu nelze dát výpověď?

Zaměstnavatel nesmí dát výpověď pracovníkovi v takzvané ochranné době. "To je případ těhotné zaměstnankyně, ženy na mateřské dovolené, rodiče, jenž trvale pečuje o dítě mladší tří let, nebo pracovníka, který je na delší dobu uvolněn pro výkon veřejné funkce - v zastupitelstvu obce, v parlamentu a podobně," vysvětluje právník Libor Hůla.

Těhotnou zaměstnankyni ani rodiče trvale pečujícího o dítě do tří let nelze vyhodit ani takzvaně na hodinu pro porušení pracovní kázně. Ochranná doba se vztahuje i na zaměstnance, který je v pracovní neschopnosti. Mnozí pracovníci si pomáhají tím, že onemocní ve výpovědní době. Její běh se v tomto případě zastaví dnem zahájení pracovní neschopnosti a zbytek doběhne po uschopnění zaměstnance. Nechce-li ovšem sám odejít hned.

Ochranná doba se nevztahuje na pracovníka, který dostane výpověď v době pracovní neschopnosti z důvodu zrušení nebo přemisťování zaměstnavatele nebo jeho části. Pracovní poměr tak skončí i v době pracovní neschopnosti uplynutím výpovědní doby v délce tří měsíců.

Délka výpovědní doby

  • Výpovědní doba je dvouměsíční, s výjimkou okamžitého zrušení pracovního poměru.
  • Na tříměsíční výpovědní dobu a odstupné obvykle ve výši dvojnásobku průměrného měsíčního výdělku mají nárok zaměstnanci propuštění z organizačních důvodů nebo dohodou z týchž důvodů.
  • Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce, který následuje po doručení výpovědi. Příklad: výpověď byla dána 6. října, výpovědní lhůta běží od 1. listopadu.

Chystáte se kolegovi, nebo dokonce šéfovi říct něco pěkně od plic? Jak na to? Čtěte ZDE.