Zaměstnavatel nesmí pracovníka nutit k založení účtu

- Na jeden den v měsíci se obvykle těší všichni bez rozdílu - na ten výplatní. Moderní doba přinesla mimo jiné změny také ve formě vyplácení mezd - dlouhé fronty před pokladnou jsou pryč, a někteří zaměstnavatelé nechtějí dokonce o hotovém vyplácení ani slyšet. Proto nutí pracovníky ke zřízení účtu, na který by mohli výplatu poukazovat bezhotovostně. Někteří zaměstnavatelé si značně zjednodušují situaci hned při podpisu pracovní slouvy udeří na zaměstnance, aby podepsal souhlas s bezhotovostním převodem mzdy na účet v bance.
Pracovníci souhlasí, protože mnohdy ani nevědí, že jim tento způsob podle platných předpisů zaměstnav a tel nesmí nařídit »Byl jsem rád, že mám práci, tak jsem s výplatou na účet souhlasil, i když mi to přineslo určité komplikace. U nás ve vesnici jsem ho totiž neměl kde založit a musel jsem kvůli tomu do města,« uvádí Antonín Kopecký ze Zlínska.

S posíláním mzdy na účet musí pracovník souhlasit

Obecná pravidla pro vyplácení mezd obsahuje zákon o mzdě č. 1/1992 Sb. Podrobnější režim výplat vyplývající z místních podmínek může upravovat kolektivní smlouva nebo jej stanoví zaměstnavatel ve vnitropodnikovém předpisu. Zdánlivě bez problémů a navíc výhodná pro obě strany je bezhotovostní výplata mzdy na účet zaměstnance.

Ovšem nesmí to dopadnout tak, jak popisuje čtenář z Toužimi, který si kvůli možným problémům v podniku nepřál být jmenován. Jeho zaměstnavatel všem pracovníkům nařídil, aby si založili účet v Investiční a Poštovní bance, na který jim bude poukazovat mzdu.

Tím začaly problémy. Peníze na účty přicházely později, až několik dnů po výplatním termínu, a to pro zaměstnance znamenalo značné těžkosti. V jiném případě nařídila firma zaměstnancům, aby si zřídili účet v určité bance, ačkoli již měli zřízen účet v jiném peněžním ústavu.

V obou těchto případech se zaměstnavatel dopustil několika chyb. Z odstavce 5 paragrafu 11 zákona o mzdě jasně vyplývá, že pokud zaměstnavatel hodlá poukazovat svým zaměstnancům celou výplatu na jejich účet u peněžního ústavu, může tak učinit pouze na základě individuální dohody s každým z nich.

Proto si také nemůže přímo v pracovní smlouvě zavázat nově nastupujícího zaměstnance, že si nechá vyplácet peníze bezhotovostním stykem, a nemůže dokonce ani uzavření pracovní smlouvy vázat na splnění této podmínky.

A už vůbec nemůže předepisovat, v jakém peněžním ústavu si má zaměstnanec účet založit. Zaměstnavatel je navíc povinen zajistit, aby zaměstnanci ve výplatním termínu měli mzdu nebo její část na svém účtě, aby tak s ní již mohli disponovat.

Na více účtů za úhradu

Zaměstnavatel je naopak na žádost pracovníka povinen převádět část nebo celou mzdu na jeden jeho účet. Další převody třeba části výplaty na jiné účty sice může zaměstnavatel také dobrovolně provádět, ale není to jeho povinnost. Naopak musí přeúčtovat administrativní poplatky za další bankovní styk do hrubé mzdy zaměstnance nebo může požadovat na zaměstnanci jejich proplacení.

Jiná je situace v případě, že zaměstnanec musí platit částky z rozhodnutí soudu nebo orgánu státní správy - například soudem stanovené výživné. Ty je podnik povinen poslat na účty oprávněných subjektů.

Kdy a kde se vyplácí mzda

Mzda se vyplácí v pracovní době v den určený pro její výplatu. Výplatní termín stanoví zaměstnavatel podle svých možností tak, aby byla vyplacena nejpozději v následujícím měsíci po odvedené práci, pokud nebylo v kolektivní smlouvě nebo ve vnitropodnikovém předpisu stanoveno jinak.

To znamená, že zaměstnavatel si může zvolit frekvenci výplaty mzdy podle svého uvážení nebo tak, jak to vyhovuje většině zaměstnanců - buď dvakrát do měsíce, jako zálohu a dobírku, nebo jednou měsíčně. Mzda se podle předpisů vyplácí na pracovišti příslušných zaměstnanců. T i nemusí docházet do pokladny v jiném místě, než pracují, aby si vyzvedli plat. Zaměstnavatel naopak musí zařídit, aby jim byla mzda dodána na pracoviště.

Co byste měli vědět o výplatě mzdy

* zaměstnavatel nesmí nutit pracovníka k založení účtu pro převod mzdy

* mzda by měla být vyplacena nejpozději v následujícím měsíci po odvedení práce

* když čerpá pracovník v době výplaty dovolenou, musí mu zaměstnavatel vyplatit mzdu na jeho žádost před jejím nastoupením

* když se zaměstnanec pro výplatu z vážných důvodů nemůže dostavit (nemoc, mateřská dovolená, služební cesta), musí mu ji na své náklady zaměstnavatel zaslat poštou

* výplatu může převzít jiná osoba jen na základě písemného zplnomocnění, což platí i pro manžela