Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zaměstnavatel si může prověřit vaši minulost

Zpronevěra na předchozím pracovišti nebo vydírání spolupracovníků i šéfů. To všechno může být minulost kolegy, kterou tají. Ve Spojených státech se běžně ověřuje minulost nových zaměstnanců. S ověřováním minulosti se můžete setkat třeba i ve vašem zaměstnání.
Máte co tajit? Dejte si pozor. Zaměstnavatel si vás může nechat prověřit.

Máte co tajit? Dejte si pozor. Zaměstnavatel si vás může nechat prověřit. | foto: Profimedia.cz

Zaměstnanci jedné firmy přes telekomunikační technologie se nedávno stali svědky toho, že jejich šéfa zadržela policie přímo uprostřed porady. Před několika lety spáchal trestný čin a spravedlnosti se vyhýbal díky falešnému občanskému průkazu. S nepravou identitou i smyšleným vzděláním prošel výběrovým řízením, aniž třeba někoho z personalistů vůbec napadlo prověřit, zda občanský průkaz, který muž předložil, není v databázi neplatných dokladů.

Podceňují se rizika?

I s tímto případem se v minulosti setkala firma Moroz & Partner, která poskytuje služby v oblasti prevence ztrát, vyšetřování kriminality takzvaných bílých límečků a zaměstnanecké trestné činnosti.

Konzultační činnost, kterou se společnost Moroz & Partner zabývá, je v Česku stále ještě v začátcích. Firma se zaměřuje zejména na prevenci. Ověřuje minulost zaměstnanců ještě během přijímacího řízení, aby k takovýmto skandálům nedocházelo. Dokáže samozřejmě i zpětně zjistit, kdo vlastně ve vedení zmiňované firmy seděl.

"Například ve Spojených státech je běžné, že se ověřuje minulost zaměstnanců. Podle amerických statistik totiž až 40 procent zájemců o práci podává o sobě smyšlené informace nebo svůj životopis zkresluje, tedy například uvedou, že vystudovali vysokou školu, ale zatají, že ji nedokončili. O oboru tudíž umějí mluvit, takže při pohovoru nevyvolají v personalistovi podezření," říká ředitel Michal Moroz. Bohužel podobná statistika, jakou vydaly Spojené státy, v Česku zatím neexistuje.

Na základě svých zkušeností Michal Moroz odhaduje, že Češi zkreslují 25 procent životopisů, zejména pokud jde o délku praxe, a lžou ve zhruba 10 procentech – často v případě vzdělání, kdy si například vymyslí, že studovali na Ukrajině nebo v Rusku.

Problémem mohou být i lidé v IT

Ověřování minulosti se netýká jen vrcholových manažerů. "V zájmu firem by měly být všechny rizikové pozice, mohou to být zejména lidé, kteří v marketingu rozhodují o nákupu i zakázkách, pracují s penězi, anebo IT specialisté, které firmy často podceňují," říká Michal Moroz.

Zejména IT profese je podle něj riziková tím, že má přístup k mnoha informacím. "IT odborníci se dostanou k velmi citlivým informacím, jako jsou databáze účtů nebo klientů, v počítačích i v elektronické poště vedení firmy. Údaje mohou zneužít i tím, že své šéfy mohou vydírat. Firma pak udělá cokoliv, aby se takového zaměstnance zbavila," dodává Michal Moroz s tím, že takový zaměstnanec může dostat od firmy i naprosto vynikající doporučení.

Z trestního rejstříku nevyčtete, že zaměstnanec zpronevěřil peníze nebo se dopustil nějakého jiného trestného činu, pokud nebyl odsouzen. Navíc firma často řeší problém jen interně a policii neinformuje, aby si ochránila dobré jméno. "Pokud dojde k nějakým problémům, provede se jen interní audit a policii nikdo nekontaktuje, i když je třeba zaměstnanec usvědčen. Firma se ho co nejrychleji zbaví,“ dodává Michal Moroz. Nový zaměstnavatel tak prakticky nemá šanci cokoli tušit.

Firma Moroz & Partner dokáže ověřit, zda uchazeč o zaměstnání skutečně studoval. Také osobně navštíví bývalé zaměstnavatele. "Oficiálně vám sice třeba řeknou, že zaměstnanec byl bezproblémový, nicméně když se pak osobně setkáme s některým z jeho kolegů, ukáže se třeba, že to není pravda," vysvětluje Moroz, jak probíhá ověřování životopisů uchazečů prostřednictvím třetí osoby.

I kdyby jim nikdo nic neřekl, "detektivové" si umějí poradit. "Je podezřelé, pokud někdo pracuje hned v několika firmách, kde byl interně vyšetřován v souvislosti se zpronevěrou," vysvětluje Michal Moroz s tím, že o definitivním přijetí či odmítnutí kandidáta nerozhoduje. "Sestavíme jen žebříček možných rizik. Firma se vždy rozhodne sama."

Co mohou zjistit

Ověřování životopisu nemůže začít bez písemného souhlasu uchazeče. Nemusíte se tedy bát, že někdo bude přešetřovat údaje, které jste uvedli, aniž byste o tom věděli. Můžete i nesouhlasit, ale to už na vás vrhá stín podezření, že máte co tajit. Rozhodně není třeba se něčeho bát, pokud jste ve svém životopise uvedli jen pravdivá fakta.

Firma se také nezajímá o váš osobní život. "Nejde nám o to, abychom na někoho zjišťovali, co zatajil nebo co je jeho ryze soukromá věc, která s jeho pracovní pozicí nemá vůbec nic společného," vysvětluje Michal Moroz.

I proto se možná vyplatí o sobě v životopise neuvádět nic, co není nezbytné. Specialistka na pracovní právo kanceláře Ambruz & Dark Klára Valentová k tomu poznamenává: "Před vznikem pracovního poměru může zaměstnavatel od uchazeče o zaměstnání požadovat pouze údaje, které bezprostředně souvisejí s uzavřením pracovní smlouvy."

Zákon přitom výslovně nestanoví, o které údaje se jedná, ale typicky jde o informace obsažené v životopisech uchazečů, jako např.: jméno a příjmení, bydliště, doklady o kvalifikaci a předchozí praxi uchazeče a doklady osvědčující naplnění dalších předpokladů nutných pro výkon práce, jako třeba řidičský průkaz.

Na jaké informace má firma nárok

Co zaměstnavatele nesmí zajímat

* sexuální orientace
* původ
* členství v odborové organizaci
* členství v politických stranách nebo hnutích
* příslušnost k církvi nebo náboženské společnosti
* těhotenství (výjimkou například je, pokud jsou u zaměstnavatele vykonávány práce, které nesmějí konat těhotné ženy)

Zaměstnavatel musí vždy zdůvodnit, proč vyžaduje informace

* o rodinných a majetkových poměrech
* trestněprávní bezúhonnosti (Tyto údaje může požadovat, pokud má zaměstnanec pracovat například s velkými finančními obnosy, s hodnotným obchodním tajemstvím, má podpisová práva nebo třeba rozhodovací pravomoci k vysokým částkám).

Zdroj: Ambruz & Dark

  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...