Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zaměstnavatel zkrátí pracovní týden, neplacené volno nařídit nesmí

aktualizováno 
Zkrácenou pracovní dobu i mzdu ve vašem podniku musí schválit odbory nebo úřad práce. Neplacené volno vám zaměstnavatel nařídit nesmí. A doma zůstanete minimálně za šedesát procent mzdy.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pokud má váš zaměstnavatel potíže a po jeho výrobcích ustala poptávka, může vám nařídit, abyste buď část pracovního týdne, nebo i nějakou dobu v kuse, zůstali doma. Tomuto stavu se říká částečná nezaměstnanost.

Na první pohled se může zdát, že s takovým rozhodnutím příliš nezmůžete. Váš zaměstnavatel však musí dodržet zákon, proto je dobré vědět, na co máte nárok.

Jestliže se tedy firma rozhodne zkrátit pracovní týden na čtyři dny, za den, který neodpracujete, vám musí vyplatit nejméně šedesát procent vaší mzdy. Na přesné výši se musí dohodnout s odbory. Tam, kde jsou silné, je možné, že budete moci pobírat třeba i kolem sedmdesáti procent průměrné mzdy.

Může se hodit

Velká nabídka volných míst s možností vložit vlastní inzeráty na www.jobdnes.cz

Například zaměstnanci Hyundaie, kteří se v lednu museli smířit s volnými pátky, zůstávali doma za osmašedesát procent průměrné mzdy. Odboráři v mladoboleslavské Škodovce si obhájili dokonce tři čtvrtiny platu.

Na šedesáti procentech platu můžete být až jeden rok

V některých firmách však odborové organizace chybějí. Zaměstnavatel se v takovém případě musí obrátit na úřad práce, který posoudí, zda je situace firmy opravdu tak zlá, aby byla nutná nucená dovolená. Když úřad práce kývne, bude se dít totéž, co v předchozím případě: zaměstnanci budou pobírat nejméně šedesát procent mzdy.

Pokud by tato částka tvořila méně než osm tisíc, neváhejte a obraťte se na úřad práce. Podáte-li si tam žádost o dorovnání mzdy, stát vám pomůže.

kdy zkrátit pracovní týden

Zaměstnavatel může pracovní týden zkrátit, jen pokud pro vás nemá dost práce.

S takovým postupem musí souhlasit odbory nebo úřady práce, svévolně k tomu zaměstnavatel nemůže přistoupit.

V takovém případě vám za neodpracované dny musí dát nejméně 60 procent mzdy.

"Tento stav může trvat až jeden rok," upozorňuje advokátka Barbora Mokrošová z Peterka and Partners. Zaměstnavatel podle jejích slov nemůže chtít, aby dny, kdy z jeho rozhodnutí nechodíte do práce, byly považovány za neplacené volno, a odmítal by vám tedy za ně zaplatit. "To by samozřejmě bylo v rozporu se zákonem," podotýká Mokrošová.

Nařídit neplacené volno vám nikdo nemůže

Přesto se někdy někteří šéfové pokoušejí zákony obejít a své zaměstnance vydírají. Pokud od vás bude zaměstnavatel chtít, abyste podepsali nějaké prohlášení, že souhlasíte s neplaceným volnem, nenechte sebou manipulovat.

jaká jsou pravidla?

Pokud na vás zaměstnavatel tlačí a chce, abyste si proti své vůli brali neplacené volno, jedná v rozporu se zákonem. Obraťte se na úřad práce, pod který spadáte.

Při úřadech práce nyní začaly fungovat speciální poradny, v nichž vám odborníci na pracovní právo vysvětlí, jak postupovat. Tato pomoc je bezplatná. Informace najdete na http://www.mpsv.cz/  

"Pokud byste odmítli podepsat předložený tiskopis a zaměstnavatel by vám dal výpověď, písemně mu neprodleně oznamte, že trváte na tom, aby vás dále zaměstnával," doporučuje advokátka. Váš pracovní poměr bude trvat i nadále a zaměstnavatel vám musí poskytnout náhradu mzdy. Do doby dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit, však musíte podat žalobu na neplatnost skončení pracovního poměru.

co si ještě přečtete v mf dnes

3.3. Jak vyhlásit osobní bankrot
4.3. Hrozí mi propuštění, mám začít podnikat?
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Pět tipů, jak přeprat únavu v práci. Pomůže správné sezení i přestávky

Ilustrační snímek

Zná to snad každý. Přijdete z oběda, začnou vám padat víčka a poslední, na co máte chuť, je pustit se do práce. Jak...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz