Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zaměstnavatelé často využívají flexibilní formy zaměstnání

  8:33aktualizováno  8:33
Na základě dotazníkového průzkumu organizovaného devíti zaměstnavatelskými svazy u nás a dalšími z osmi zemí vyplynulo, že alespoň jednu formu alternativního úvazku využívá 79 % podniků. V celkovém počtu pracovních úvazků je to však jen 5 %.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - manažerka, matka, dítě, korále, telefon | foto: Profimedia.cz

Tuzemské podniky se orientují převáženě na klouzavou pracovní dobu (86 % dotázaných podniků) a na práci na částečný úvazek (50 % dotázaných podniků) či na práci z domova. Ostatní formy práce, jakými jsou klouzavý pracovní rok, dočasné přerušení kariéry či purchased leave podniky teprve zřejmě budou objevovat ve větší míře. Přispívá k tomu i světová finanční krize, která nutí redukovat pracovní místa a současně hledat flexibilnější formy práce pro ty pracovníky, o které firma nechce do budoucna přijít. 

Průzkum rovněž ukázal, proč je v České republice tak malé spektrum alternativních úvazků. 47 % dotázaných podniků se domnívá, že by byl nutný odlišný styl řízení lidských zdrojů. Že by využívání flexibilních forem práce mohlo vést k nedostatečné kontrole pracovní doby, se domnívá 30 % zaměstnavatelů. Podobný počet zčásti souhlasí a zčásti nesouhlasí, přibližně 36 % respondentů s tímto názorem nesouhlasí.

Pokud se týká zvýšení administrativních nákladů, v tom se názory jednotlivých podniků rozcházejí a stanoviska jsou velmi různá. Podniky se často rovněž obávají  nedostatečné možnosti kontroly produktivity práce.

Na druhé straně tuzemské firmy souhlasí s tím, že využití flexibilních pracovních úvazků jim umožní prodloužit pracovní dobu, aniž by jim vznikly dodatečné náklady za přesčasy. Dle výsledků průzkumu by až u třetiny podniků využívání flexibilních forem práce mohlo snížit náklady vzniklé kvůli fluktuaci, absenci a náboru zaměstnanců.

Téměř polovina respondentů je toho názoru, že využívání flexibilních forem práce by mohlo přispět k rozšíření možností náboru zaměstnanců. Většina zaměstnavatelů se také přiklání k názoru, že flexibilní formy práce by jim umožnily lepší plánování personálu v době špiček na pokrytí dovolených a pracovních neschopností.

Více než polovina zaměstnavatelů (62 % respondentů) se shoduje na tom, že alternativní úvazky vedou ke zvýšení motivace zaměstnanců a jejich větší loajalitě k firmě. 64 % respondentů věří, že využívání flexibilních forem práce by přispělo k udržení cenných zaměstnanců, kteří by jinak firmu mohli opustit.

Autoři: jobdnes


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz