Máte exekuci? Nechceme vás, říkají zaměstnavatelé. Jste moc drahý

Sehnat zaměstnání je pro člověka s exekucí tvrdý oříšek. Zaprvé vypadá trochu nevěrohodně, že své finance nezvládl, a za druhé proto, že se zaměstnavateli nevyplatí. Zpracování exekucí je totiž administrativně náročné a stojí firmu hromadu peněz navíc.

Zaměstnavatelé nechtějí zaměstnávat pracovníky s exekucemi, jsou pro ně drazí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„No, tak bohužel jsme vás nevybrali. Místo jsme obsadili jiným kandidátem,“ to je věta, se kterou se lidé s exekucemi při pohovorech setkávají často.

Může se hodit

Stále hledáte nové zaměstnání a nemůžete se chytit? Najděte si zaměstnání svých snů na jobDNES.cz.

Potřebujete nový životopis? Vytvořte si ho snadno, rychle, profesionálně a zdarma na jobDNES.cz.

I pan Aleš z Prahy ji slyšel dvakrát. „Práci jsem hledal několik měsíců. Pak jsem postoupil do užšího kola v konkurzu na volné místo u městské policie, ale nakonec mě nevybrali. Stejně tak jsem dopadl u bezpečnostní agentury. Nevzali mě proto, že jsem přiznal, že dlužím peníze a potřebuji je splácet. Neřekli mi to sice úplně na rovinu, ale cítil jsem to,“ vypráví muž, který splácí přes 150 tisíc korun.

Dlužil finančnímu úřadu a vzal si několik nebankovních půjček. Nakonec Aleš sehnal práci u personální agentury. „Dělám koordinátora ve skladu náhradních dílů pro automobily. Už rok a jsem spokojený,“ tvrdí. Ze mzdy mu odchází pravidelně necelých osm tisíc měsíčně. „Jsem rád, že zbytek výplaty dostanu v hotovosti. V minulosti mi chodily zbývající peníze na účet a ten mi hned kvůli další exekuci odstavili,“ stěžuje si Aleš, který pak neměl ani na nájem.

Se zbývajícími penězi, což je necelých třináct tisíc, vyžije. „Musím sice koukat na každou korunu, je to těžké, ale nedá se nic dělat. Ještě to musím čtyři roky vydržet, pak exekuci splatím a budu čistý,“ dodává.

Osobní bankrot hlásí stále více lidí

V exekuci se ocitá v České republice stále více lidí, je jich už několik stovek tisíc. Jen za poslední půl rok na sebe vyhlásilo 16 tisíc lidí bankrot. Nejčastěji kvůli neschopnosti splácet spotřebitelské půjčky. V průměru vychází na jednoho dlužníka pět exekucí v souhrnné výši 80 tisíc korun. A právě srážka ze mzdy je nejčastější metodou exekuce. Jenže jde o administrativně náročný proces, kterému se zaměstnavatelé logicky brání.

„Vůbec se jim nedivím, to papírování je šílené. Drobný podnikatel s několika málo zaměstnanci může počítat s náklady v řádech tisíců korun, které bude muset zaplatit za hodiny práce navíc své účetní,“ říká René Kuchár z personální agentury Student.

Může se hodit

Hledáte novou práci? Vyberte si svoje vysněné pracovní místo na jobDNES.cz. Nabízíme stálá pracovní místa, brigády i práci na alternativní úvazky.

Vyjmenovává povinnosti, které na zaměstnavatele čekají: „Exekuce se musí zpracovat, tedy kompletně pročíst. Exekutoři nemají jednotný systém, každý používá jiný způsob zapisování a například datum doručení prvnímu plátci bývá občas dobře ‚schované‘. Zaměstnavatel je zavalen i neustálými dotazy exekutorů, proč nestrhává, jaké jsou majetkové poměry zaměstnance, jaká je výše mezd, zda je nějaká exekuce před nimi, kdy se dostanou na řadu, kde zaměstnanec bydlí. A odpovídat ze zákona musíte,“ upozorňuje René Kuchár, jehož agentura zaměstnává v současnosti necelou stovku lidí s exekucemi. Tvoří desetinu všech zaměstnanců.

„Pro nás jsou zaměstnanci vlastně výrobním prostředkem, takže využíváme sofistikovaného softwaru, který si umí s exekucemi poradit. Přesto jde pro naši pracovní agenturu, která se specializuje na brigády, částečné úvazky a práci na dobu určitou, o práci navíc ve výši minimálně jednoho úvazku mzdové účetní. Stojí nás to tak desítky tisíc korun měsíčně. A prodražuje se to stále víc, jak počet exekucí roste,“ upozorňuje personalista a dokládá to čísly.

V lednu dostala agentura Student do datové schránky exekuce na mzdy dvaceti zaměstnanců, v květnu to bylo již 39 zaměstnanců a v červenci 51 zaměstnanců. „Jeden z nich má dokonce těch exekucí 65,“ dodává Kuchár. Většinou to jsou lidé, co si půjčili peníze u nebankovního institutu a následně začali takzvaně vytloukat klín klínem. „Další je neplacení všech možných daní a poplatků, třeba i za popelnice. Máme hodně lidí, které chytil revizor a neřešili to,“ říká personalista.

Proč zaměstnance s exekucemi agentura vůbec přijímá, když ji stojí peníze navíc? „Proto, že studenti už pracovat příliš nechtějí a kvalitních a vhodných uchazečů o zaměstnání je v Praze jako šafránu. A mezi uchazeči, kteří mají exekuce na mzdu, se dají najít dobří zaměstnanci,“ odpovídá René Kuchár.

Erik Švarcbach ze společnosti McROY Czech potvrzuje, že počet lidí s exekucemi na trhu práce roste a že to je velký problém. „Pro zaměstnavatele je to administrativní zátěž a také nejednotný výklad způsobu srážky exekuce z platu spojený s pokutami v řádech desítek tisíc pro zaměstnavatele, pokud to udělá špatně. A pak je tu druhý problém: ztráta motivace a výkonu pracovníka, na kterého exekuce přišla. Takový člověk nemá zájem pracovat přesčasy, roste napětí v kolektivu a šéf ztrácí jistotu, že pracovník, do kterého už investoval, bude schopen dále pracovat za nezabavitelnou částku, a to až do doby, kdy bude dluh uhrazen,“ upozorňuje Erik Švarcbach.

Z tisícovky bylo rázem 16 tisíc

Vedle administrativní zátěže a hrozících pokut se personalisté zamýšlejí také nad částkami, které se v rámci exekuce strhávají. „Jeden zaměstnanec dlužil dopravnímu podniku za jízdu načerno tisíc korun, celá částka exekuce vyšla na 16 tisíc korun. Z toho odměna exekutora byla okolo tří tisíc korun, jsou tam ale další položky, jako nalézací řízení 4 500 korun, náhrady hotových výdajů
3 500, další náklady okolo čtyř tisíc korun. Ovšem zaměstnavatel, který musí vše správně spočítat, strhnout a odvést, nedostane nic,“ stěžuje si René Kuchár.

Podle tiskové mluvčí Exekutorské komory Petry Báčové se s takovými výtkami mají personalisté a zaměstnavatelé obracet na zákonodárce. Řada lidí podle ní zaměňuje celkové náklady exekuce s odměnou soudního exekutora. „Ta se počítá podle zákonem stanovených sazeb. Pro představu, odměna exekutora při dluhu do 20 tisíc korun činí pouze 1 500 korun. V rámci celkových nákladů exekuce jsou však započítány dvě odměny advokáta, kterého si najal věřitel nejprve v rámci nalézacího, poté v rámci exekučního řízení, soudní poplatky, DPH,“ upozorňuje Báčová.

Odmítá i tvrzení, že jsou srážky ze mzdy náročným úkonem. „V drtivé většině případů nebývají se srážkami spojeny žádné právní či procesní nejasnosti. Jde o algoritmus, který si mohou plátci mzdy sami a nízkonákladovým způsobem nastavit například v excelové tabulce. Zákon přesně stanovuje, jak a v jaké výši má plátce mzdy srážku provádět. Pokud má za to, že je výpočet náročný, má řadu možností, kde se informovat. V komplikovanějších případech poskytuje poradenství také naše komora v rámci bezplatných právních poraden,“ dodává mluvčí Báčová.

O exekuci nemusíte budoucímu zaměstnavateli říkat

A její rada pro uchazeče, kteří na trhu práce kvůli insolvenci nemohou získat uplatnění? „Otázka, zda dotyčný čelí exekučnímu či insolvenčnímu řízení, zasahuje do intimní sféry, takže na ni nemusí kandidát na výběrovém řízení pravdivě odpovídat. Podobně jako na otázky směřující k tématu založení rodiny. Zaměstnavatel sice následně může ve zkušební době bez důvodu rozvázat pracovní poměr, ale je na zaměstnanci, aby využil šanci a šéfa přesvědčil o svých kvalitách,“ dodává Jana Báčová. Připomíná, že existují situace, kdy sám zaměstnavatel naráz uhradí dluh za zaměstnance, protože mu chce pomoci a chce si ho jako odborníka udržet.

Právník a poradce ministra financí Ondřej Závodský říká, že by se měl v první řadě řešit problém zvyšujícího se počtu zadlužených lidí a doporučuje posílit především roli občanského sektoru. Tedy vybudovat síť poraden, které by s krocením dluhů pomohly tak, aby se lidé do exekucí pokud možno vůbec nedostávali. „Jejich nabídka s poradenstvím a pomocí by měla být lépe inzerována. Ačkoliv řada z nich již funguje, málo se o nich ví,“ navrhuje řešení Ondřej Závodský.

  • Nejčtenější

Opustili původní profese a včelaří. Už mají 200 úlů a milionové obraty

16. března 2024

Ze svého koníčka udělali manželé Kölblovi rodinný byznys. Na Vysočině vybudovali medovou farmu a...

Jak financovat pobyt v lázních? Nenechte se odbýt, možná na něj máte nárok

15. března 2024

Premium Léčebný pobyt v lázních může pomoct s nejrůznějšími zdravotními neduhy. Na své si tam však přijdou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Půjčených 50 tisíc bratr nevrátil. Můžu ho žalovat, i když nemáme smlouvu?

13. března 2024

Premium Jsou tací, kteří říkají, že máme půjčovat jen tolik peněz, o kolik jsme ochotni přijít. Na druhou...

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

15. března 2024

Všechny zdravotní pojišťovny se snaží motivovat klienty, aby pečovali o své zdraví a využívali i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak umět říkat druhým „ne“ a necítit se přitom provinile

18. března 2024

Dvě jednoduchá písmena, jedno jednoduché slovo: „Ne!“ Vyslovit ho však bývá často obtížné. Pro...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Čím je dlouhodobý investiční produkt výhodný i pro padesátníky?

19. března 2024

Jak už sám název napovídá, dlouhodobý investiční produkt (DIP) je primárně koncipován jako...

Splatili hypotéku, za výmaz z katastru zaplatili dvojnásobný poplatek

19. března 2024

Majitelé rozdílně zastavených nemovitostí kvůli hypotéce si za vklad do katastru nemovitostí při...

Nemovitosti jsou jistota. Investovat se dá i s malým kapitálem

18. března 2024

Advertorial Pokud si chcete zafixovat vysoký výnos v době klesajících úrokových sazeb, není na co čekat. Do...

Jak umět říkat druhým „ne“ a necítit se přitom provinile

18. března 2024

Dvě jednoduchá písmena, jedno jednoduché slovo: „Ne!“ Vyslovit ho však bývá často obtížné. Pro...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...