Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zaměstnavatelé využívají dohody o práci

  11:00
V poslední době se množí případy, kdy zájemce o práci slyší od vedoucího pracovníka vyhlédnuté společnosti: "Uzavřeme s vámi jen dohodu o provedení práce. " V lepším případě dostane otázku: "Vyhovuje vám, když s vámi uzavřeme dohodu o pracovní činnosti?"

Ještě před pár lety bylo neobvyklé, aby člověk byl zaměstnán jinak než v pracovním poměru. Zpravidla uzavřel klasickou pracovní smlouvu, ať už pro hlavní či vedlejší pracovní poměr. Dnes, v době vysoké nezaměstnanosti, je situace jiná. Málokdo však ví, jaká úskalí dohoda o provedení práce (DPP) nebo dohoda o pracovní činnosti (DPČ) skrývají ve srovnání s klasickým pracovním poměrem. To nejpodstatnější je, že obě dohody se vztahují na práce konané mimo pracovní poměr. Nevyplývají z nich tudíž pro pracovníky ochranné prvky zakotvené v zákoníku práce pro hlavní či vedlejší pracovní poměr. Například o nároku na dovolenou či náhradní volno si pracovník s dohodou může nechat jen zdát. Výhodou je, že zatímco v pracovním poměru musí pracovat osobně, u dohod je přípustné, aby mu pomáhali rodinní příslušníci.

Práce na dohodu

Přestože zákon ukládá zaměstnavatelům povinnost, aby k plnění úkolů využívali především zaměstnance v pracovním poměru a pracovníky "na dohodu" přijímali jen výjimečně, mnohé společnosti udělaly z této výjimky pravidlo. "V oddělení, kde pracuji, máme pracovní smlouvu jen dvě. Ostatní pracují na dohody nebo i na živnostenský list," líčí třicetiletá Anna Příhodová poměry v prosperující pražské firmě, kde se v jejím oddělení zabývají kancelářskými pracemi dvě desítky lidí. Proč se tak zaměstnavatelé chovají? Především z ekonomických důvodů. Ale i proto, že nejsou tolik "svázáni" zákoníkem práce, který zaměstnancům v pracovním poměru poskytuje značnou ochranu. V případě DPP i DPČ ušetří podnik ve srovnání s obvyklou pracovní smlouvou dost peněz, a navíc se vyhne tahanicím a značným výdajům v případě, že by pracovníka přestal potřebovat. Výpověď nemusí mít u dohod zákonem stanovený důvod, výpovědní lhůta se nepočítá na měsíce ­ trvá pouhých 15 dnů. A hlavně: pracovníkovi nenáleží žádné odstupné.

Kdo platí pojištění?

Detailnější rozbor pracovní smlouvy naleznete v priloženém článku, který nese název "První zaměstnání: dejte pozor na pracovní smlouvy"


Pro pracovníka, který stojí před volbou, zda a který z dvou druhů dohod má uzavřít, je důležitý rozsah prací a také to, kdo platí zdravotní a sociální pojištění. V případě DPP musí pojistné platit pracovník sám, zatímco u DPČ je za něj zaplatí zaměstnavatel. I to je třeba brát v úvahu, když uchazeč vyjednává o výši odměny, kterou za sjednanou práci dostane. Na tom, kdo platí pojistné, závisí také případná nemocenská. Ten, kdo pracuje na DPČ, odevzdá potvrzení o neschopnosti zaměstnavateli, který mu pak zaplatí nemocenskou. Ovšem u DPP je třeba se obrátit na příslušnou správu sociálního zabezpečení. Pokud jde o rozsah prací, dohoda o provedení práce, kterou lze uzavřít i ústně, má krátkodobější charakter. Je možné sjednat ji jen na takovou práci, jejíž rozsah nepřekročí u jednoho zaměstnavatele sto hodin v kalendářním roce.

Vzhledem k tomu, že se i v tomto případě vyplatí řídit se úslovím "co je psáno, to je dáno", je užitečné trvat na tom, aby byl o ústně sjednané dohodě sepsán záznam, v němž bude uvedena zejména výše odměny, konkrétní práce a termín jejího dokončení. Na rozdíl od občanskoprávní smlouvy o dílo poskytuje v tomto případě pracovní prostředky zaměstnavatel. DPČ naproti tomu musí být vždy uzavřena písemně a vztahuje se i na případy, kdy práce zabere více než sto hodin ročně. Tento druh dohody je omezen tím, že práce nesmí v průměru přesáhnout polovinu zákonem dané týdenní pracovní doby. Dnes tedy nelze na dohodu o pracovní činnosti (až na výjimky) odpracovat více než dvacet hodin týdně, přičemž zákon připouští, aby člověk v jednom týdnu odpracoval třeba 30 hodin a v dalším jen deset. Rozhodující je průměr. Ve smlouvě musí být uvedeny sjednané práce, výše odměny, rozsah pracovní doby a délka trvání smlouvy. Dohoda může být jak na dobu určitou, tak neurčitou.

Práce mimo smluvní poměr

Někteří zaměstnavatelé se mylně domnívají, že dohody mimo pracovní poměr nesmějí uzavřít s vlastními zaměstnanci. Zákon to připouští ­ avšak jen pro ty práce, na něž se nevztahuje vlastní pracovní poměr. Zaměstnanec navíc nesmí takovou práci dělat v e stanovené pracovní době. Pokud jde o škodu, která by vznikla pracovníkovi nebo by ji on sám způsobil zaměstnavateli, řeší se odpovědnost stejně jako v případě klasického pracovního poměru. Jen u dohody o provedení práce je výše náhrady za škodu, kterou pracovník způsobil z nedbalosti, omezena. Nesmí přesáhnout třetinu skutečné škody a nesmí být současně vyšší než třetina  sjednané odměny. Výjimku v tomto případě představují lidé s hmotnou odpovědností, kterou však lze u krátkodobých prací u DPP sotva předpokládat.

Jakou smlouvu si vybrat?

Zaměstnavatel smí uzavřít DPP nebo DPČ (podle § 232, odst. 1), jestliže jde o práci:

a) jejíž nepravidelný výkon nemůže zaměstnavatel zabezpečit v rámci předem stanoveného rozvržení pracovní doby a rozvrhu pracovních směn tak, aby její řízení, sledování jejího provádění a kontrola dodržování pracovní doby byly účelné a hospodárné
 
b) jejíž výkon v pracovním poměru by byl z hlediska zájmů společnosti pro zaměstnavatele neúčelný nebo nehospodárný z jiných důvodů

Hlavní odlišnosti smluv o práci

smluvní vztah

maximální pracovní doba

zdrav. a soc. pojištění platí

pracovní poměr

40 hodin týdně

zaměstnavatel

dohoda o provedení práce

100 hodin ročně

pracovník

dohoda o pracovní činnosti

20 hodin týdně

zaměstnavatel


 

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...