Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - platební karty, zámek, klíč | foto: Profimedia.cz

Zamykání karet riziko zneužití sníží, ale nevyloučí

  • 107
Zamykání platebních karet umožňují už dvě tuzemské banky. Obě za úplatu. Jenže ani majitel zamknuté karty nemůže klidně spát, neboť i jeho karta může být zneužita. Raiffeisenbank ochrání totiž jen své karty debetní, Česká spořitelna sice všechny, ale jen dočasně. A když kartu ztratíte, stejně byste ji měli zablokovat.

Bojíte-li se používat častěji svou platební kartu, můžete být zase o trochu klidnější. Kromě možnosti pojistit si ji proti zneužití a notoricky známé blokace je tu i takzvané zamykání karet. U nás službu nabízejí zatím pouze dvě banky - Raiffeisenbank a Česká spořitelna.

Zamykání karty není nic jiného než možnost si podle potřeby velmi rychle a zpravidla dočasně nastavit bezpečnostní limity platební karty. Třeba i na nulu, čímž značně snížíte riziko jejího zneužití. Zabránit mu ale vždy nedokáže.

Raiffeisenbank ochrání totiž pouze on-line transakce u svých karet debetních, Česká spořitelna sice ochrání všechny karty (vyjma starší verze kreditek), ale pouze dočasně. Nejde tedy v žádném případě o náhradu blokace karty při její ztrátě či odcizení.

Zamykat platební karty umí pouze dvě banky – Raiffeisenbank a Česká spořitelna

Takzvané zamykání platebních karet nabídla u nás jako první eBanka. Tu však pohltila Raiffeisenbank. Službu banka zachovala a prakticky v nezměněné podobě ji dodnes poskytuje svým klientům. Nedávno se ale k Raiffeisebank přidala Česká spořitelna.

"Tuto službu nabízíme ke všem našim debetním kartám již několik let. Klient si může kartu po každé transakci zamknout a před každým placením u obchodníka nebo výběrem z bankomatu odemknout. Hlavní výhodou je tedy zabezpečení karty. Pokud je karta zamknuta, nelze ji zneužít," popisuje službu Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.

Neplatí to ale bez výjimek. Zamykání platebních karet v Raiffeisenbank je určeno pouze pro transakce autorizované on-line. Případnému zneužití debetních karet embosovaných proto nezamezí, neboť jimi lze platit i v obchodech vybavených pouze tzv. imprinterem (obchodník pouze "přetiskne" vybrané údaje z karty a transakce do určité výše již neověřuje).

Nejprve je nutné si na platební kartě nastavit možnost zamykání platební karty. To lze provést buď ihned při převzetí karty, případně kdykoliv později prostřednictvím infolinky či internetového bankovnictví. Zamykat a odemykat platební kartu pak můžete opět v internetbankingu nebo prostřednictvím GSM bankovnictví.

Kartu zamykáte u Raiffeisenbank zdarma, opětovné odemknutí přijde studenta na 2,90 korun, majitele eKonta pak na 3,90 korun. Využijete-li ale k zamnutí či odemknutí karty telefonického bankovnictví nebo služeb pobočky, připlatíte si dalších 20 korun na transakci.

co je zamknutí platební karty

Zamykání platební karty znamená okamžitou a obvykle pouze dočasnou změnu nastavení bezpečnostních limitů pro bezhotovostní platby a výběry hotovosti.

Česká spořitelna zamyká karty od letošního května

Česká spořitelna staví tuto službu trochu jinak, a sice spíše jako možnost zvýšit si jednorázově a dočasně limit ke kartě. Klasický příklad, stojíte ve frontě u pokladny a zavoláte si pro vyšší limit. Služba je určena pro všechny typy karet kromě kreditních s označením Kredit+ pro fyzické osoby.

"Odemknutí/zamknutí karty klienti využijí v případech, kdy počítají s jednorázovým nákupem ve vyšší částce a nechtějí mít z bezpečnostních důvodů k platební kartě trvale nastavené vysoké limity," vysvětluje podstatu služby Miloslav Křečan, ředitel Kartového centra České spořitelny.

Změny všech typů limitů (spořitelna rozlišuje tři druhy limitů – pro výběr hotovosti, platby u obchodníků a platby na internetu) provádíte ovšem pouze na předem zvolený časový úsek telefonicky. A to nejméně na hodinu a maximálně na 5 dní. Vždy prostřednictvím služby Servis 24 nebo Business 24 Telebanking pro karty debetní, případně bezplatné infolinky pro karty kreditní. Na pobočce vám nepomohou vůbec.

Uplynutím stanoveného času se limity automaticky vrátí na svou původní úroveň. Každé odemknutí a zamknutí si však Česká spořitelna cení více než konkurence. Podle aktuálního sazebníku zpoplatňuje každý takový úkon hned 30 korunami.

Platby na internetu zamyká i UniCredit Bank, LBBW je blokuje

Zamykat a odmykat platební karty, avšak jedině pro internetové nebo telefonické transakce, dokáží i jiné banky. Jsou to UniCredit Bank a na obdobném základě fungující služba LBBW.

UniCredit Bank odmyká a zamyká zdarma všechny své platební karty (debetní i kreditní). Vše se děje přes zákaznické centrum. Karta je odemknuta či naopak zamknuta ještě během telefonátu. O odemknutí karty pro platby na internetu můžete přitom požádat okamžitě při její aktivaci.

"Všechny platební karty vydávané LBBW jsou automaticky pro použití k platbě na internetu zablokované. Klient si zdarma může pro provedení své transakce nechat kartu odblokovat a zase zablokovat," objasňuje Martina Lambert, tisková mluvčí banky.

Služba je ale dostupná pouze v pracovní dny, stejně tak jako klientská linka banky. Klient totiž pro odblokování karty volá právě na klientskou linku. Po nutném ověření totožnosti je na přání klienta karta operátorem odblokována. "V podstatě je možné kartu odblokovat či zablokovat, ještě než skončí telefonát," doplnila Lambert.