Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zaostává Česko v poskytování služeb on-line?

aktualizováno 
Využít k veřejným službám počítač a nemuset stát fronty na úřadech, to je možnost, kterou uvítá mnoho občanů. Jaké elektronické veřejné služby u nás fungují? Jak si stojíme ve srovnání s původní evropskou patnáctkou?

Poradenská společnost Capgemini zveřejnila výsledky studie, která se již popáté zabývala stupněm implementace elektronických služeb ve veřejném sektoru vyspělých evropských zemí. Zkoumala rozsah veřejných služeb, které jsou občanům a podnikatelským subjektům ve vybraných zemích poskytovány on-line (jde o tzv. eGovernment). Do výzkumu, který je součástí programu eEurope Evropské komise,  byly zahrnuty „staré“ i „nové“ země EU plus Norsko, Island a Švýcarsko.

Jak si tyto státy stojí a jak si vede konkrétně Česká republika? V roce 2004 bylo ve sledovaných zemích poskytováno 40 % veřejných služeb zcela on-line. Mezi novými členy EU se ovšem jedná o 29 procent, zatímco u původní patnáctky o 46 procent veřejných služeb. Tempo rozvoje se přitom oproti minulým rokům snížilo, a to nejen díky zahrnutí nových členských zemí.

Podnikatelské subjekty jsou na tom lépe než občané (celkově 58 % versus 27 %). V nové desítce EU, která zahrnuje i ČR, je občanům on-line přístupno pouhých dvacet procent veřejných služeb (EU15 = 31%).

Česká republika se přitom v počtu dostupných on-line veřejných služeb z 28 sledovaných zemí umístila na 22. místě. Žebříček vede Švédsko v těsném závěsu s Rakouskem. Nové členské země jej naopak uzavírají; výjimku tvoří jen Estonsko na osmém místě.

Hledáte formuláře daňového přiznání či materiály pro správu sociálního zabezpečení? To vše spolu s našimi radami a tipy naleznete ZDE

Výzkum byl zaměřen na 20 veřejných služeb s různou mírou integrace elektronických služeb – od poskytování informací až po plně elektronické veřejné služby. Identifikovány byly přitom čtyři klíčové nadskupiny: služby generující příjmy (především agenda spojená s daněmi a příspěvky na sociální zabezpečení), registrační služby (narození, sňatky atd.), povolení a licence (vydání ŽL, stavebního povolení apod.) a ostatní veřejné služby (např. provoz veřejných knihoven).

Úroveň sofistikovanosti veřejných služeb činila v loňském roce 65 procent (EU10 = 53%; EU15 = 72%). Sofistikovanost byla přitom měřena na základě čtyř stupňů vývoje (informace: 25-50%, formuláře ke stažení: 50-75%, interaktivní elektronické formuláře: 75-100%, celý proces vyřizován elektronicky: 100%).

Výzkum odhalil drtivé rezervy u všech zemí, největší u nových členů. Jaké jsou pozitivní příklady? Uveďme alespoň dva. Ve Francii a Švédsku lze uskutečnit registraci automobilu on-line. V Německu jsou účastníci povinného zdravotního pojištění povinni při návštěvě lékaře používat čipovou kartu; občané tak nemusí vyplňovat žádné formuláře.

Chcete si spočítat, kolik potřebujete na spokojený důchod? Klikněte ZDE.

 Chcete vědět, jaké jsou vaše znalosti v oblasti osobních financí?Otestujte se ZDE

Jak je to u nás? Jmenujme nejdůležitější počiny státu v této oblasti. Česká správa sociálního zabezpečení zprovoznila službu důchodového pojištění, která umožňuje elektronické zasílání Evidenčních listů důchodového pojištění platných od 1.1. 2004. Česká daňová správa umožňuje daňovým subjektům podávat v elektronické podobě daňové přiznání z příjmu fyzických i právnických osob, přiznání k dani z přidané hodnoty, dani silniční, dani z nemovitostí či oznámení o nezdaněných vyplacených částkách fyzickým osobám.

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejňuje formuláře žádostí, dokladů a potvrzení, nutných k přiznání dávek Státní sociální podpory. Veřejnému ochránci práv je možné podat podnět prostřednictvím elektronického formuláře. Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo na svých stránkách formuláře pro zápis do obchodního rejstříku a pro potřebu soudní spolupráce v civilních věcech v rámci EU, pracuje se na systému elektronické registrace obchodních společností. Prostor pro rozšíření a vylepšení služeb on-line je stále značný.

Co si myslíte o elektronických službách ve státní správě? Ve které oblasti byste pokrok uvítali nejvíce? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.


 
Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Etrichové vybudovali textilní impérium. Jeden propadl duchům, další letadlům

Igo Etrich

Podnikatelská dynastie Etrichů v Trutnově vybudovala uznávané textilní impérium. Promluvila i do dějin letectví, ale...

Překlenovací úvěr versus hypotéka. Rozdíl skoro čtvrt milionu korun

Překlenovací úvěr je určen k překlenutí doby, po kterou smlouva nesplňuje...

Stavební spoření má v České republice díky státní podpoře dlouhou tradici. Ale financovat vlastní bydlení plně ze...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz