Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zapomeňte na ropu a investujte do plynu

aktualizováno 
Investoři, kteří hledají příležitosti v energetických komoditách, většinou preferují ropu. Ta je považována za jednu z nejdůležitějších surovin mnoha průmyslových odvětví. Často se však zapomíná na jejího blízkého příbuzného, zemní plyn.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ropa i zemní plyn patří mezi fosilní paliva, často se nacházející ve společných nalezištích. Tomu odpovídal také cenový vývoj, neboť obě komodity jsou ovlivňovány prakticky stejnými fundamenty. V poslední době ale jako by investoři poněkud zapomněli na zemní plyn. Ten zůstává na nízkých úrovních a soustředí se pouze na ropu.

Cena ropy, po dosažení svých dlouhodobých minim na přelomu loňského a letošního roku, začala opět stoupat k sedmdesáti dolarům za barel. Nezabránily jí v tom ani nepříliš pozitivní vyhlídky vývoje ekonomiky, růst zásob nebo výrazný převis nabídky nad poptávkou. Převážily totiž jiné fundamenty, jako je hrozba stálého snižování zásob, omezování investic do nových nalezišť a infrastruktury při nízké ceně komodity, zmenšující se počet ložisek a jejich stále horší produkce a v neposlední řadě politická nestabilita v zemích, které patří mezi největší producenty ropy.

Zemní plyn tyto údaje jakoby nebere v potaz, a tak se poměr cenového rozpětí mezi ropou a plynem v posledních týdnech dramaticky zvětšil z běžných hodnot kolem 8 až 10 na 18 až 19. Odpovídající cena plynu by tak měla dosahovat hodnot kolem osmi dolarů, přičemž dnes se obchoduje na úrovních pod čtyřmi dolary. Začátkem července minulého roku se přitom plyn obchodoval za více než třináct dolarů za BTU. Množí se tak spekulace o podhodnocení plynu a odborníci v něm vidí investiční příležitost s velmi zajímavým růstovým potenciálem.

ropa_graf

Všeho moc škodí, i optimismu

Odpůrci dalšího růstu cen plynu však mohou namítat, že růst cen ropy není tím nejsprávnějším ukazatelem budoucího vývoje cen plynu. Její cena je totiž dnes spíše přemrštěná (stejně nafouklá byla cena plynu před rokem) a již zmiňovaný nepoměr mezi nabídkou a poptávkou, společně s nedostatečnou kapacitou zásobníků, může její cenu srazit opět na dlouholetá minima. Podle profesora Philipa Verlegera, bývalého ekonomického poradce americké vlády, by cena ropy mohla klesnout až k dvaceti dolarům za barel. Ten samý Vergler přitom před dvěma lety odvážně předpověděl, že cena ropy překročí stodolarovou hranici, čemuž tehdy málokdo věřil. Z tohoto pohledu je dnes cena plynu na rozumných hodnotách.

Také další argument zastánců růstu cen plynu, vycházející z historických statistik, lze lehce zamést pod stůl. Vždy, když v posledních deseti letech vzrostl poměr cen ropy a plynu nad dvanáct, v průběhu čtyř měsíců došlo k jeho návratu k průměrným hodnotám. Podobný scénář můžeme očekávat také dnes. Nikde ale není psáno, že se tak nemůže stát díky poklesu cen ropy.

Vyhlídky jsou zajímavé

Optimisté však mají v rukávu pár dalších trumfů, které mluví ve prospěch budoucího růstu cen zemního plynu. Z krátkodobého hlediska lze spekulovat na to, že za nízkou cenou plynu stojí vliv sezonnosti. V letních měsících je spotřeba plynu obecně nižší a koncem roku s přibývající zimou bude mít rostoucí trend. S tím by mělo dojít i k růstu cen komodity. Mnohé tak bude záviset na zásobách plynu a vydatnosti zimy, případně množství hurikánů v oblasti Mexického zálivu. Zásobování plynem je poměrně složitější, než je tomu u ropy.

Více se dočtete na Investujeme.cz.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Kurzy.cz Jednoznačným „poraženým“ co se výkonnosti za uplynulý měsíc týče, jsou akciové podílové fondy se zaměřením na Turecko, ...

Najdete na iDNES.cz