Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První dny v nové práci jsou klíčové. Pět zásad, jak si to nepokazit

aktualizováno 
Práci hledá přes půl milionu Čechů a najít si nové uplatnění není vůbec snadné. Pokud se vám podaří ve výběrovém řízení uspět, v novém zaměstnání se držte osvědčených zásad, abyste se zanedlouho neocitli znovu na úřadu práce.
Chcete-li, abyste pro ostatní byli čitelní a neměli z vás pocit ohrožení, buďte od začátku sví. Ilustrační snímek

Chcete-li, abyste pro ostatní byli čitelní a neměli z vás pocit ohrožení, buďte od začátku sví. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ať už jste prošli vyčerpávajícím výběrovým řízením, nebo jste dostali místo na doporučení, první dny v nové práci mohou být stresující.

Co nabízejí firmy

  • Řemesla, výroba
  • Strojírenství
  • Finance, pojišťovnictví, účetnictví
  • Obchod, prodej, nákup
  • Hotely, pohostinství, cestovní ruch
  • Doprava, logistika
  • Administrativa
  • Výroba, průmysl
  • Management
  • Technika, elektrotechnika

Zdroj: jobDnes.cz

Setkáte se s dvaceti lidmi, z nichž u většiny si nezapamatujete ani jméno, ani pozici. Někteří k vám budou milí, až budete přemýšlet, co za tím je. Jiní se budou chovat odtažitě, z čehož usoudíte, že je asi nějak ohrožujete. U nikoho z nich však nebudete znát takzvanou skrytou agendu, tedy kombinaci vnitřních důvodů a her, které se na pracovišti hrají. A to je největší kámen úrazu při nástupu do nové práce.

Pokud neznáte hlavní neformální hráče na hřišti, pravidla vyjadřování a stupeň otevřenosti, narazíte snadno na nepochopení či odsouzení. Při nástupu na nové pracoviště se proto vyplatí řídit se osvědčenými zásadami.

1. zásadazdrženlivost

Nehodnoťte, neposuzujte, ale ani příliš nechvalte. Nesrovnávejte s minulou prací ani před ostatními nevyjadřujte obdiv k novému, úžasnému zaměstnavateli. Nikdy nevíte, zda třeba nechválíte příspěvek na penzi, který byl nedávno k nelibosti všech zkrácen na polovinu.

Zdrženliví buďte i v nárocích. Příliš sympatií si nezískáte, když po týdnu v nové práci oznámíte, že příští měsíc potřebujete týden dovolené na pobyt v Alpách. To se sice může stát, ale je nutné to projednat ještě před nástupem.

2. zásadanepřetvařujte se

První dojem děláte nejen vy na ostatní, ale i oni na vás. Síla prvního okamžiku je velká a na delší dobu určí vzájemné vnímání, navíc lidé si tento názor neradi opravují.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si ho zdarma na jobDNES.cz.

Pokud tedy chcete, aby s vámi byli ostatní spokojeni, abyste pro ně byli čitelní a neměli z vás pocit ohrožení, buďte od začátku sví. Jste-li vřelí, přátelští a mnohomluvní, neskrývejte to. Když jste introvertní, buďte takoví od počátku. A pokud jste negativní bručoun, řekněte to rovnou a nesnažte se být vtipným bavičem. Umožníte tím svému okolí vytvořit si správný první dojem a vaši noví kolegové pak nebudou mít problém si vás zařadit a respektovat.

3. zásadapozor na haló efekt

Je výhodnější vypadat na začátku o něco horší, než ve skutečnosti jste, protože okolí si představu o vás raději změní k lepšímu. Pokud si ji má poopravit k horšímu, cítí se od vás podvedeno a vzniká haló efekt. Mohou si vás spojit s vaším předchůdcem, který také nejprve vypadal dobře, ale nakonec ho museli vyhodit. Takže vás rovněž zřejmě za chvíli propustí...

4. zásadasoustřeďte se na práci

Než do sebe nasajete kulturu a normy chování v nové firmě, koncentrace na práci vám umožní nedělat chyby v osobní komunikaci. Nemusíte lámat rekordy, dělejte ji pokud možno bez nedostatků a v přiměřeném tempu. A s kolegy se bavte hlavně o práci. Na drby je zatím čas.

5. zásadavyhněte se školáckým chybám

Mnohdy jsou na nováčky nachystány různé vstupní testy či chytáky. Nechtějte neoprávněné výhody. Nevěřte věcem, které nejsou k uvěření. Nepřidávejte se ve sporech na jednu stranu, zejména pokud jsou historické a vy neznáte postoj druhé strany. A i když ano, ani pak to ještě neznamená, že jste pochopili podstatu problému. Nestaňte se hloupě přítelem někoho, kdo je vnímán jako lůzr. I kdyby vám ho bylo líto, spíše mu pomůžete, když si vybudujete vlastní autoritu.

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Odborník radí, jak poznat a motivovat budoucího šéfa

Ilustrační snímek

Aby byli spokojení zaměstnanci, musí být spokojení i vedoucí. Na nich závisí správných chod společnosti. Jak poznat...

Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Kurzy.cz Podle bývalého místopředsedy představenstva automobilky GM Boba Lutz je Tesla automobilkou, která míří do hrobu. Šéf au...

Najdete na iDNES.cz