Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První dny v nové práci jsou klíčové. Pět zásad, jak si to nepokazit

aktualizováno 
Práci hledá přes půl milionu Čechů a najít si nové uplatnění není vůbec snadné. Pokud se vám podaří ve výběrovém řízení uspět, v novém zaměstnání se držte osvědčených zásad, abyste se zanedlouho neocitli znovu na úřadu práce.
Chcete-li, abyste pro ostatní byli čitelní a neměli z vás pocit ohrožení, buďte od začátku sví. Ilustrační snímek

Chcete-li, abyste pro ostatní byli čitelní a neměli z vás pocit ohrožení, buďte od začátku sví. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ať už jste prošli vyčerpávajícím výběrovým řízením, nebo jste dostali místo na doporučení, první dny v nové práci mohou být stresující.

Co nabízejí firmy

  • Řemesla, výroba
  • Strojírenství
  • Finance, pojišťovnictví, účetnictví
  • Obchod, prodej, nákup
  • Hotely, pohostinství, cestovní ruch
  • Doprava, logistika
  • Administrativa
  • Výroba, průmysl
  • Management
  • Technika, elektrotechnika

Zdroj: jobDnes.cz

Setkáte se s dvaceti lidmi, z nichž u většiny si nezapamatujete ani jméno, ani pozici. Někteří k vám budou milí, až budete přemýšlet, co za tím je. Jiní se budou chovat odtažitě, z čehož usoudíte, že je asi nějak ohrožujete. U nikoho z nich však nebudete znát takzvanou skrytou agendu, tedy kombinaci vnitřních důvodů a her, které se na pracovišti hrají. A to je největší kámen úrazu při nástupu do nové práce.

Pokud neznáte hlavní neformální hráče na hřišti, pravidla vyjadřování a stupeň otevřenosti, narazíte snadno na nepochopení či odsouzení. Při nástupu na nové pracoviště se proto vyplatí řídit se osvědčenými zásadami.

1. zásadazdrženlivost

Nehodnoťte, neposuzujte, ale ani příliš nechvalte. Nesrovnávejte s minulou prací ani před ostatními nevyjadřujte obdiv k novému, úžasnému zaměstnavateli. Nikdy nevíte, zda třeba nechválíte příspěvek na penzi, který byl nedávno k nelibosti všech zkrácen na polovinu.

Zdrženliví buďte i v nárocích. Příliš sympatií si nezískáte, když po týdnu v nové práci oznámíte, že příští měsíc potřebujete týden dovolené na pobyt v Alpách. To se sice může stát, ale je nutné to projednat ještě před nástupem.

2. zásadanepřetvařujte se

První dojem děláte nejen vy na ostatní, ale i oni na vás. Síla prvního okamžiku je velká a na delší dobu určí vzájemné vnímání, navíc lidé si tento názor neradi opravují.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si ho zdarma na jobDNES.cz.

Pokud tedy chcete, aby s vámi byli ostatní spokojeni, abyste pro ně byli čitelní a neměli z vás pocit ohrožení, buďte od začátku sví. Jste-li vřelí, přátelští a mnohomluvní, neskrývejte to. Když jste introvertní, buďte takoví od počátku. A pokud jste negativní bručoun, řekněte to rovnou a nesnažte se být vtipným bavičem. Umožníte tím svému okolí vytvořit si správný první dojem a vaši noví kolegové pak nebudou mít problém si vás zařadit a respektovat.

3. zásadapozor na haló efekt

Je výhodnější vypadat na začátku o něco horší, než ve skutečnosti jste, protože okolí si představu o vás raději změní k lepšímu. Pokud si ji má poopravit k horšímu, cítí se od vás podvedeno a vzniká haló efekt. Mohou si vás spojit s vaším předchůdcem, který také nejprve vypadal dobře, ale nakonec ho museli vyhodit. Takže vás rovněž zřejmě za chvíli propustí...

4. zásadasoustřeďte se na práci

Než do sebe nasajete kulturu a normy chování v nové firmě, koncentrace na práci vám umožní nedělat chyby v osobní komunikaci. Nemusíte lámat rekordy, dělejte ji pokud možno bez nedostatků a v přiměřeném tempu. A s kolegy se bavte hlavně o práci. Na drby je zatím čas.

5. zásadavyhněte se školáckým chybám

Mnohdy jsou na nováčky nachystány různé vstupní testy či chytáky. Nechtějte neoprávněné výhody. Nevěřte věcem, které nejsou k uvěření. Nepřidávejte se ve sporech na jednu stranu, zejména pokud jsou historické a vy neznáte postoj druhé strany. A i když ano, ani pak to ještě neznamená, že jste pochopili podstatu problému. Nestaňte se hloupě přítelem někoho, kdo je vnímán jako lůzr. I kdyby vám ho bylo líto, spíše mu pomůžete, když si vybudujete vlastní autoritu.

Autor:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Pět tipů, jak přeprat únavu v práci. Pomůže správné sezení i přestávky

Ilustrační snímek

Zná to snad každý. Přijdete z oběda, začnou vám padat víčka a poslední, na co máte chuť, je pustit se do práce. Jak...

Snažíme se vyučit řemeslníky, kteří se o práci bát nemusí, říká ředitel

Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov

Zájem o řemeslné obory roste. Alespoň podle ředitele Střední odborné školy na pražském Jarově Miloslava Janečka. Rodiče...

Perly týdne: Zvířecí pudy na akciích, rozdělení ČEZu i Facebooku a ruské jedovat...

Perly týdne: Zvířecí pudy na akciích, rozdělení ČEZu i Facebooku a ruské jedovat...

Kurzy.cz Trhy, ekonomika, politika – Akciové zvířecí pudy a mzdové ráje v Evropě Zvířecí pudy hrají akciím do karet: Investor a ...

Najdete na iDNES.cz