Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zasáhne nás brzy vlna agentů!

aktualizováno 
Informování občanů o důchodové reformě - zdroj nadprůměrného příjmu. Co se skrývá za touto nabídkou výdělku v době, kdy důchodová reforma neexistuje? Za zprávy o hrátkách politiků vám nikdo peníze nedá. Za co skutečně získáte ono slibované nadstandardní ohodnocení?

Zvýšenému zájmu o sezónní práce se během léta vždy hbitě přizpůsobí i poptávka po nových spolupracovnících ze strany poradenských resp. prodejních společností. V posledních dnech se tak na pracovním trhu opět objevila na první pohled téměř neskutečná nabídka: možnost si vydělat na informování občanů o důchodové reformě.

Pošetilé, nesmyslné? Nikoliv. Nejasné prostředí pro důchodovou reformu láká další firmy na český trh, které na legislativní džungli a nejistotě hodlají pořádně vydělat.

Vyděláme s reformou i bez ní

Informování o stavu důchodové reformy je jedním z vděčných marketingových nástrojů všech prodejců životního pojištění a penzijního připojištění. Vyčíslení reálného příjmu, který obdrží za několik desetiletí potenciální klienti ze současného důchodového systému, obvykle přesvědčí většinu z nich o nutnosti postarat se o důchodové zabezpečení sám. Prodejce důchodových produktů pak většinou úspěšně osloví klienta, aby to byl právě on, s kým by měl problematiku příjmu na stáří řešit. Stát tak svoji liknavostí ve vztahu k důchodové reformě vytváří zajímavé tržní příležitosti, které mimo jiné přilákaly do Čech i nejúspěšnější slovenskou poradenskou firmou AFS - NFP.

Znění inzerátu společnosti AFS-NFP

Mezinárodní servisní a poradenská společnost hledá pracovité, spolehlivé a komunikativní spolupracovníky s ukončeným SŠ vzděláním na informování občanů o důchodové reformě. Nabízíme možnost profesního růstu, profesionální zaškolení, časovou flexibilitu a nadprůměrné finanční ohodnocení. Spolupráce je možná i formou dlouhodobější brigády nebo jako VPČ.

Zdrojem zisku poradenských firem prodávající produkty osobních financí (pojištění, penzijní připojištění, hypotéky apod.) jsou provize od finančních institucí. Pojištění prodávají lidé. A tak logicky, bude-li mít možnost prodejce dostat za stejnou práci více peněz, doporučí obvykle klientovi produkt té instituce, která mu za sjednání jejího produktu zaplatí nejvíce. U "nezávislých" makléřských společností to funguje obdobně, s tím rozdílem, že produkt vybere vedení společnosti. Ten pak "poradenská" firma nabízí skrze své spolupracovníky.

NENECHTE SI UJÍT
důchod
Je dobré se penzijně připojistit?
Zdánlivě banální otázka, která má spoustu dobrých, avšak nikoliv vždy optimálních odpovědí. Jak se liší penzijní připojištění od ostatních forem spoření? 

Slivovice, alkohol
Alkohol v práci: velké riziko
Popíjení alkoholu v zaměstnání? Na pracovištích v Česku nic neobvyklého. Co však za takové chování hrozí? Na co má zaměstnavatel právo?

Digitální kamera
Digitální kamera je i pro amatéry
Stejně jako digitální fotografie přiblížila fotografování zpět k lidem, tak i digitální kamery zvětšují zájem obyčejných lidí o filmování. Jak ale vybrat tu správnou kameru a za kolik?

Náklady na provize se umořují z klientem zaplacených prostředků. Čím vyšší je za jinak stejných podmínek provize prodejce, tím nákladnější produkt klient uzavře. Neexistence jasné představy o důchodové reformě tak připravuje značnou část lidí o nemalé finanční prostředky, protože v dobré víře uzavírají spořící programy, které jim již nyní umožní údajně výhodně naspořit prostředky na stáří. Přestože existují i výjimky, u většiny sjednaných produktů tomu tak není.

Zajistí vám důchod soused?

Všem zúčastněným stranám je dnes jasné, že jeden veřejný pilíř důchodového zabezpečení dostatek peněz na stáří  nezajistí. Část prostředků proto budou muset občané investovat ať už povinně, nebo dobrovolně do vyjmenovaných institucí (pravděpodobně do penzijních fondů nebo životních pojišťoven). A právě zde stojíme před zásadními otázkami. Bude penzijní reforma postavena na současných důchodových produktech? Bude důchodové produkty prodávat "každý druhý" soused v domě, stejně jako tomu bylo před několika lety u demonopolizace pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla? Je více než logické, že čím více lidí bude chtít na důchodové reformě profitovat, tím bude celý trh nákladnější, neboť každý bude chtít alespoň minimálně vydělat. U povinného ručení provize prodejcům zvýšily pojistné až o 14 procent.

Podle Radima Dohnala z katedry pojišťovnictví, Hospodářské fakulty Technické univerzity v Liberci, by řešením, jak se vyhnout značným získatelským nákladům, mohlo být zřízení jediné soukromé instituce zabývající se správou vložených prostředků. Zájemcům o podnikání v tomto oboru totiž nejde o nic jiného než o spravování aktiv. Nikdo z nich nemá zájem o agendu spojenou s výběrem pojistného, výplatou dávek ani o tíhu rizika změn v úmrtnosti. Důchodové společnosti by například formou aukce zakoupily podíl na správcovské společnosti, a tím i díl na správcovské odměně. „Výrazný pokles nákladů nesených celou společností je nasnadě.“, dodal Radim Dohnal.

Penzijní fondy: frontální útok na klienty!
Více ZDE.

Téma důchodové reformy přináší všem zúčastněným na straně nabídky produktů zdroj nemalých příjmů, a to ať už reforma je, či není. Zvýšení zájmu ze strany občanů o důchodové zabezpečení je jistě žádoucí, avšak stavět důchodové zabezpečení na stávajících produktech penzijního připojištění a většiny spořících životních pojištění by bylo mrháním značné části prostředků veřejnosti. Stále platí tvrzení: „Buy term and invest the difference!“, tedy „ U životní pojišťovny kup pouze riziková životní pojištění a spoř jinde!“ Tvorbou úspor na stáří prostřednictvím stávajících důchodových produktů bez možnosti čerpání daňových výhod a příspěvku zaměstnavatele se za stávajících podmínek připravíte o nemalou část prostředků.

Vytváříte si úspory na stáří? Jakým způsobem by se měl podle vašeho názoru stát postarat o své občany v postproduktivním věku? Děkujeme za vaše názory a připomínky.

Autor:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

V Česku narůstají podvody s auty, vymýšlejí se i nové finty

Ilustrační snímek

Pojistné podvody s auty v Česku opět kralují. Po roční pauze se znovu dostaly na první příčku před podvody s lidským...

Jak mít nastavenou životní pojistku, aby správně zafungovala

Ilustrační snímek

Životní pojištění umí řešit celou řadu problémů. Ale aby opravdu fungovalo, musí být nastaveno správně. Jinak se vy...

Zranit někoho na lyžích může vyjít na statisíce, Češi riziko podceňují

Záchranáři u zraněné 13leté lyžařky, která se zranila na Ovčárně v Jeseníkách.

Jen zlomek Čechů vyrážejících na tuzemské sjezdovky se pojišťuje proti úrazu a škodě způsobené ostatním. Přivodit...

Výbuch v Kralupech je nejtragičtější za desítky let. Zpracování ropy v Unipetrol...

Výbuch v Kralupech je nejtragičtější za desítky let. Zpracování ropy v Unipetrol...

Kurzy.cz Při explozi v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku dnes dopoledne zemřelo šest lidí a další dva utrpěli ...

Najdete na iDNES.cz