Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastupování u soudu

  12:42aktualizováno  12:42
- Jsem malý podnikatel, a protože obrat mé firmy není příliš veliký, nemohu si dovolit zaměstnávat podnikového právníka. Známí mi proto doporučili člověka, který nemá právnické vzdělání, ale je velmi obratný. Překvapilo mne proto, že od posledního jednání u soudu byl vykázán z jednací síně s tím, že nemůže být mým zástupcem. Jak je to se zastupováním u soudu? F. V., Přelouč
Každý účastník řízení, bez ohledu na to, zda je žalobcem nebo žalovaným, se může dát v řízení zastupovat zástupcem, kterého si zvolí. Zástupci musí udělit plnou moc. Tu lze udělit písemně i do soudního protokolu. Je-li plná moc udělena písemně, nemusí být podpisy úředně ověřeny.

V případě, že je udělována do protokolu, je třeba, aby se účastník i zástupce dostavili k soudnímu jednání, při kterém účastník výslovně prohlásí, že uděluje plnou moc pro řízení svému zástupci, a ten musí do protokolu stvrdit, že ji přijímá. Zplnomocnit lze pro celé řízení anebo jen pro určité úkony.

Znamená to, že zástupce může být pověřen například pouze podáním žaloby nebo podáním odvolání a další úkony si již bude účastník vyřizovat sám. Záleží vždy na rozhodnutí účastníka, zda si zvolí zástupce pro celé řízení nebo pro jeho část. Důvodů pro udělení plné moci jen k některému právnímu úkonu může být celá řada.

Nejčastěji jde o důvody ekonomické, kdy účastník využije jen odborných znalostí zástupce k sepsání určitého podání třeba žaloby či odvolání. Může se jednat i o situaci, kdy účastník bydlí poměrně daleko od místa, kde bude soudní řízení probíhat a kdy by náklady spojené s dojížděním zástupce byly příliš vysoké.

V největším počtu případů bývají zástupci advokáti nebo právníci, kteří jsou zároveň zaměstnanci účastníka. Je možné dát se zastoupit i kýmkoliv jiným, třeba svým příbuzným i známým. Podmínkou je, aby zástupce byl způsobilý k právním úkonům. Takovýto zástupce se nazývá obecným zmocněncem.

Soud může rozhodnout, že zastoupení obecným zmocněncem nepřipustí, jestliže zástupce zřejmě není způsobilý k řádnému zastupování anebo jestliže jako zástupce vystupuje v různých věcech opětovně. Ve druhém případě jde o osoby, které nejsou advokáty, a zastupováním si přivydělávají.

Soud tuto skutečnost zjistí z množství soudních sporů, kde dotyční vystupují jako obecní zmocněnci. Důvodem pro nepřipuštění může být i nezpůsobilost k řádnému zastupování. K tomu je třeba mít určité právnické znalosti, samotný dokonalý přednes nebo poutavost projevu pro posluchače ještě nestačí.
Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Ředitel: Snažíme se vychovat řemeslníky, kteří se o práci bát nemusí

Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov

Zájem o řemeslné obory roste. Alespoň podle ředitele Střední odborné školy na pražském Jarově Miloslava Janečka. Rodiče...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz