Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zatímco ropa má další rekord a koruna roste, dolar a akcie padají

aktualizováno 
Centrální banka Fed nepřekvapila svým rozhodnutím o nastavení úrokových sazeb, ale zklamala trhy následným vyjádřením. Averze k riziku na trzích výrazně vzrostla, akciové trhy se opět dočkaly výprodejů. Polská národní banka přitvrdila ve své měnové politice.
Koruna dále posiluje. Minulý týden si připsala další zisky.

Koruna dále posiluje. Minulý týden si připsala další zisky. | foto: Profimedia.cz

Nejočekávanější událostí minulého týdne bylo jednoznačně zasedání americké centrální banky, která dle očekávání trhu ponechala sazby nezměněny na 2,0 %. Co se týče sazeb, Fed nezklamal. Zklamání ovšem přišlo až v doplňujícím vyjádření, kde Fed udělal jen malý dětský krůček směrem ke zvyšování sazeb. Trh tak neuvěřil, že Fed opravdu chce a má odvahu v současné situaci zvyšovat úrokové sazby, a dolar se propadl k euru oproti předchozímu týdnu asi 0,7 % k 1,57 USD/EUR.

Propad amerického dolaru měl za následek růst ceny ropy, která si vytvořila nový rekord, když pokořila hranici 140 USD/barel. Ropa Brent se během pátečního odpoledne obchodovala dokonce za 142 USD/barel. Drahá ropa zhoršuje výhled na inflaci jak v USA, tak jinde ve světě a zhoršuje také výhled na americkou ekonomiku. Důvodem růstu ceny ropy byla také hrozba Libye, země s největšími zásobami ropy v Africe, snížit produkci ropy v reakci na schválenou legislativu v USA ohledně terorismu.

Rostly také ceny ostatních komodit jako například zlata na 924 USD za unci v reakci na slabý dolar a drahou ropu, což je stejný důvod pro dosažení nových maxim ceny kukuřice a sojových bobů, které se používají pro výrobu biopaliv. Vzrostla také výrazně cena pšenice až na 9,44 USD/bušl.

Obchodování na trzích narušila také ve čtvrtek řada horších očekávání na výsledky jednotlivých finančních institucí, což prohloubilo obavy z mnohem větších odpisů bank, upuštění od vyplácení dividend a nutnosti navyšovat kapitál. Navíc naděje na zlepšení stavu americké ekonomiky v druhém pololetí se snižují se stále zvyšující se cenou ropy a přetrvávajícími dopady kreditní krize. Americký dolar může dále ztratit půdu pod nohama v tomto týdnu kvůli předpokládanému zvýšení sazeb Evropskou centrální bankou a sníženou likviditou kolem Dne nezávislosti, který Američané slaví v pátek.

Akcie celosvětově v červených číslech
Akciové trhy se tak především v druhé polovině týdne celosvětově propadaly. Americký Nasdaq ztrácel v průběhu pátečního odpoledne od počátku týdne dokonce 4,2 %, S&P 500 pak 2,6 % a Dow Jones 3,4 %. Britský FTSE 100 ztratil přibližně 2,4 % a japonský Nikkei přibližně 1,4 %. Index S&P se tak pohybuje na úrovních z března letošního roku, kdy situace celosvětově na trzích byla hodně špatná a americká centrální banka byla nucena reagovat prudkým snižováním úrokových sazeb.

Výprodeje na akciových trzích se nevyhnuly ani středoevropskému regionu. Index PX skončil týden nejhůře, poklesem přibližně o 4,9 %. Budapešťský BUX ztratil jen 0,5 % a polský WIG ztratil 3,4 %. Jde o výprodeje již čtvrtý týden v řadě.

Zvýšená averze k riziku pomohla jenu a švýcarskému franku
Růst averze k riziku tradičně pomáhá měnám používaným na financování investic, jako je japonský jen a švýcarský frank. Investoři tyto měny nakupují, aby mohli uzavřít své spekulativní rizikové pozice. Japonský jen posílil k dolaru přibližně o 1,1 %, švýcarský frank asi o 1,5 %, k euru pak respektive o 0,2 % a 0,6 %.

Koruna dále posiluje
Koruna si minulý týden připsala další zisky a během pátečního odpoledne se obchodovala pod 24 korunami za euro. Posílila tak v minulém týdnu asi o 0,8 %, a to i přesto, že centrální banka sazby na svém pravidelném zasedání nezvedala a šance na další zvýšení sazeb se výrazněji nezvýšily. Základní úroková sazba tak dle očekávání zůstala nezměněna na 3,75 %. Jako hlavní důvod ČNB uvedla silnou korunu.

Větší graf

Dále zasedala také centrální banka v Maďarsku, která proti očekávanému zvýšení ponechala sazby nezměněné na 8,5 %. Forint přesto dokázal posílit a oslabení po oznámení rozhodnutí centrální banky bylo velice pomíjivé. Úrokové sazby jsou v Maďarsku stále nejvyšší v EU a centrální banka je připravena dále zvyšovat sazby, pokud by se inflační výhled zhoršil, což naznačí zpráva o inflaci, která bude zveřejněna v srpnu. Negativní nálada na trzích dolehla ovšem koncem týdne také na forint, a ten proto v minulém týdnu posílil pouze o 0,3 % k euru na 237 HUF/EUR.

Centrální banka v Polsku ovšem nezklamala a dle očekávání zvýšila úrokové sazby v zemi o 25 bodů, základní sazbu na 6,0 %. Polský zlotý také reagoval posílením, ovšem taktéž se dostal koncem týdne pod tlak díky výprodejům na trzích. Zlotý posílil asi jen 0,1 %, přesto dosahuje stále nových maxim, tento týden na 3,3463 PLN/EUR.

Národní banka Slovenska také zasedala v minulém týdnu a ponechala dle očekávání sazby nezměněné na 4,25 %. Dá se očekávat, že NBS vyčká na rozhodnutí ECB, která pravděpodobně zvedne sazby v eurozóně v příštím týdnu, čímž budou sazby na Slovensku a v eurozóně sladěny. V případě, že by ECB hýbala ještě dále letos sazbami, NBS by ji následovala. Slovenská koruna nadále obchoduje v úzkém intervalu kolem 30,30 SKK/EUR a víceméně vyčkává na stanovení konverzního kurzu, které je naplánováno na 8. července.
 

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Firmy musí navýšit a srovnat mzdy, jinak neobstojí, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Trh práce je na dně. Firmy, které ještě nezvýšily mzdy, tak budou muset rychle učinit a dorovnat je svým zaměstnancům...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

Je v Praze blaze? Brno ji strčilo do kapsy. V čem jsou Moraváci lepší?

Je v Praze blaze? Brno ji strčilo do kapsy. V čem jsou Moraváci lepší?

Kurzy.cz Nejen v Praze je blaze, ale podobně je na tom také Brno. Alespoň co se výše mzdy týče. Podle průzkumu se najdou dokonce...

Najdete na iDNES.cz