Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Závislost na práci snižuje výkon

aktualizováno 
Přehnaná pracovitost je v módě a kdekdo se jí chlubí. Skutečný workoholik však v práci spíše trpí. Pracovat hodně a být závislý na práci je rozdíl. Závislost člověka vyčerpává, výkon se začne rychle snižovat.

Jsem hroznej workoholik, chlubí se mladý manažer. Na své pracovní vytížení je náležitě hrdý. Je o něj zájem, je vysoce produktivní a nemusí hledat smysl života v přízemních starostech či polehávání před televizí jako většina smrtelníků, kteří odcházejí z práce o půl čtvrté.

Být workoholikem je moderní. Anglický termín vtipně odvozený od slova alkoholik (alkohol je nahrazen výrazem „work“, anglicky „práce“) však podstatu problému spíše zastírá než objasňuje. Zatímco slovní hříčka svádí k nadsázce, skrývá se za ní vážná potíž – nutkavá, vtíravá potřeba bez ustání pracovat a nehledět na odpočinek, rodinu či přátele. Ta má různé příčiny. „Psychologicky je workoholismus podmíněn hlavně úzkostnou povahou, strachem ze selhání a přehnanou touhou po pochvale a ocenění,“ říká brněnská pracovní psycholožka Zdeňka Židková. Nestojí za ním tedy bohulibý záměr odvést co nejvíce práce, ale spíše útěk od stresu, osobních a rodinných starostí.

Upnutí se k práci má podobné rysy jako závislost na návykové látce. Stejně jako alkoholik sahá po večerech po sklence, aby „neviděl, neslyšel“ okolní svět, otupuje workoholik svou citlivost k okolí zaměřením k jedinému cíli – své práci.

KLADNĚ HODNOCENÁ ZÁVISLOST:  jaké je být workoholikem a jak se vyléčit?

„V obou případech člověk propadne něčemu tak, že se jeho myšlení, cítění a chování orientuje jen na uspokojení té jediné potřeby,“ vysvětluje Zdeňka Židková. Stejně jako alkohol, i vysoké pracovní nasazení vyvolává zpočátku příjemné pocity, které vybízejí k opakování. Workoholismus tedy nehrozí tomu, kdo musí být v práci patnáct hodin denně, přičemž se od začátku hroutí pod tíhou úkolů, ale naopak tomu, kdo si další úkoly přibírá, aby mohl být v práci patnáct hodin denně. Závislosti pomáhá i rostoucí odměna za výkon a skutečnost, že na rozdíl od návykových látek je práce hodnocena kladně.

Výkon neroste, klesá
Proč je vlastně workoholismus škodlivý? Odpovědí může být příběh ekonoma Pavla, který pracoval pro velkou logistickou firmu zabývající se mezinárodní přepravou zboží. Upnul se k práci v době, kdy jeho žena porodila dvojčata a pobyt doma se stal psychicky náročným.

Ve stejné době firma získala nového klíčového zákazníka a začala se rychle rozvíjet. Tyto dva faktory se spojily. Pavel odcházel z domova před šestou, vracel se po půlnoci. Stal se šéfem oddělení a podstatně mu vzrostla mzda. Po několika měsících začal chodit do práce i o víkendu. Představa, že bude odpočívat na chalupě, ho děsila. Ve volném čase byl neklidný, přestaly ho bavit jeho dřívější zájmy. Do práce se vracel podrážděný a jeho výsledky se začaly zhoršovat. Doma ho to nutkavě táhlo k práci, v práci začal narážet na své fyzické i psychické možnosti a klesající výkonnost.

Čím hůře mu práce šla, tím více natahoval svůj pobyt v práci. Spal tři hodiny, zpravidla na kanapi v obýváku, aby manželku s dvojčaty nerušil svými pozdními příchody a časným vstáváním. Po čase se od něj žena s dětmi odstěhovala. V práci si jeho napětí a horších výsledků všimli a ve funkci ho vystřídal kolega. Až tehdy Pavel vyhledal pomoc psychologa a odešel raději jinam.

„Dost lidí si nezdrženlivým vztahem k práci ubližuje a paradoxně se zhoršuje i jejich výkonnost,“ potvrzuje primář Karel Nešpor z oddělení závislostí bohnické psychiatrické léčebny a autor knihy Závislost na práci. K rozpoznání toho, kdy už náklonnost k práci překročila zdravou mez, doporučuje použít dotazník amerického profesora psychologie B. E. Robinsona (dotazník najdete níže).

INTERNETOVÉ PODNIKÁNÍ: jaké zákony platí pro virtuální obchody?

Kromě klasických pracovních otázek zahrnuje i dotazy na vaši netrpělivost či podrážděnost. Jedním z kritérií je i to, zda trávíte mnoho času plánováním budoucnosti a příliš nevnímáte současnost. „I když má člověk závislý na práci puštěné CD nebo je na koncertě, místo aby poslouchal hudbu, přemýšlí o tom, co bude zítra v práci. Netěší ho ani příroda, cvičení, vztahy a podobně. A to jsou všechno věci, které každý člověk potřebuje,“ připomíná Karel Nešpor.

Jak předcházet závislosti

  • Dodržujte přesný časový rozvrh práce. Pracovat můžete déle než kolegové, nikdy však nepřekračujte plán.
  • Do programu zařaďte pravidelné cvičení, věnujte se dalšímu koníčku. Naplánujte si „rodinné dny“.
  • Rozbijte stereotyp. Odjeďte na netradiční dovolenou, po návratu změňte denní režim.

Rada: po kolapsu rychle změňte práci
Nepřiznáte-li si problém a dospějete až ke kolapsu, dejte si dva až tři měsíce pauzu a změňte práci. Návrat mezi kolegy, kterým jste udávali vysoké tempo, může být ponižující.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Ilustrační snímek
Deset kroků, díky nimž projdete úspěšně pohovorem

Právě teď je velmi vhodná doba ke změně zaměstnání, pokud o ní uvažujete. Sháňka po odbornících je totiž obrovská. Psycholožka Stanislava Klocová radí, na co...  celý článek

Ilustrační snímek
Chcete být úspěšní? Naučte se naslouchat a dávat to ostatním najevo

Není důležité všechno v práci vědět, ale naslouchat lidem. To je ten klíč k dorozumění s ostatními. Kdo umí naslouchat, dokáže v kolektivu udržovat dobré...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Grafton Recruitment Praha
Wintel administrátor s němčinou

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 50 000 - 75 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.