Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zboží koupené v Evropě stačí reklamovat zasláním poštou

aktualizováno 
Koupit si levněji zboží v cizině je lákavé. Když se porouchá, můžete je bez problémů reklamovat. Není bezpodmínečně nutné odjet se zbožím do obchodu, kde jste je koupili. Reklamované zboží pošlete poštou, za důkaz nákupu vám poslouží paragon.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Na otázky týkající se nákupu v zahraničí i přes internet odpovídá Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra ČR, které se specializuje na evropské právo na ochranu spotřebitele a mimo jiné pomáhá českým spotřebitelům řešit spory s prodejci z jiných zemí EU, Norska a Islandu.

Mohu zboží koupené v zahraničním internetovém obchodu vrátit stejně jako u nás?
Když nakupujete online u obchodníka z jiné země Evropské unie a sedíte přitom u počítače v Česku, máte úplně stejná práva, jako byste zboží kupovali v Česku.

Při nákupu například ve francouzském e-shopu tedy budete mít 14 dní na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu, ačkoli francouzské právo stanoví pouze lhůtu 7denní. Samozřejmě můžete počítat i s klasickou "českou" dvouletou zárukou.

A když nakupuju přímo v kamenném obchodě?
Tady se podmínky pro reklamaci většinou od českých trochu liší. Dvouleté záruční období je rozděleno na dvě části. V prvních šesti měsících od převzetí věci se má za to, že vada existovala již při nákupu, a je na prodávajícím, aby prokázal opak. V této lhůtě můžete uplatnit takzvaný rozpor s kupní smlouvou a máte právo domáhat se odstranění všech vad. A to buď opravou, nebo výměnou věci, přičemž si svobodně vyberete jednu z těchto možností. Když není vámi zvolený postup možný, máte právo na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz.

Co když vadu objevím třeba až po tom půl roce?
Pokud byla vada na věci od počátku, ale vy jste ji objevili v období mezi šestým a čtyřiadvacátým měsícem od převzetí, je důkazní břemeno na vás a vy musíte prokázat, že zboží bylo vadné už při koupi.

V případě použitých věcí může obchodník písemně tuto dvouletou lhůtu zkrátit pouze na 12 měsíců.

U koho mám reklamovat, u prodejce, nebo výrobce? A jak?
Reklamaci můžete uplatňovat pouze u prodejce, od něhož jste zboží zakoupili. S ním totiž máte smlouvu. I když jste si zboží koupili za hranicemi, nemusíte s reklamací jezdit do obchodu osobně, stačí je poslat poštou. Jako důkaz stačí paragon.

Kdo bude platit poštovné?

Pokud je reklamace oprávněná, pak náklady na dopravu zboží hradí obchodník, a to v nejnižší nutné výši. Pokud byste tedy vezli rozpadlé boty do Paříže autem, pak by vám obchodník nezaplatil benzin, ale pouze výši poštovného podle ceníku pošty.

Platí 30denní lhůta pro vyřízení reklamace jako u nás?

Ve většině zemí Unie je stanoveno, že reklamace má být vyřízena v "přiměřené době". Tento pojem je vykládán většinou jako lhůta mezi čtyřmi až šesti týdny. Na Slovensku je zákonem stanovena maximální lhůta na vyřízení reklamace 30 dní.

Co dělat, když reklamaci v jiné zemi Unie odmítnou vyřídit?

Můžete se obrátit na Evropské spotřebitelské centrum. Nejjednodušší je vyplnit formulář na stránkách www.coi.cz/cs/esc-2/ , případně poslat e-mail na esc@coi.cz.

Tentýž mail či telefon 296 366 155 můžete využít v případě, že byste potřebovali radu či informace o svých právech při nákupech za hranicemi.

Můžete uvést nějaký příklad, kdy vaši právníci pomohli?

Například jedné paní pomohli vymoci 25 tisíc korun za zaplacenou, ale z francouzského e-shopu nedoručenou videokameru, a to poté, co s ní prodejce o problému odmítal jakkoli komunikovat.

Podobně přiměli německý kamenný obchod s obuví, aby uznal oprávněnou reklamaci bot za pět tisíc korun, kterou odmítal uznat bez bližšího vysvětlení i přesto, že česká spotřebitelka jela do jeho obchodu dvakrát osobně.
Nejčtenější

Podnikat začal s 50 tisíci, dnes má světový zvuk a obrat 400 milionů

Tomáš Juřík podniká od svých 26 let.

Tomáš Juřík patří k lidem, kteří umí držet slovo a na tom postavil i své podnikání. První firmu založil před rokem 1989...

Psychologie peněz: jak nepropadnout mentálnímu účetnictví

Ilustrační snímek

Stává se vám, že utratíte peníze lehkomyslně, protože byly jaksi navíc a nebudou vám chybět v domácím rozpočtu? Nebo...Sirotčí penzi zamítáme, dozvídaly se stovky dětí. Pravidla se teď mění

Ilustrační snímek

Přijít o jednoho z rodičů je pro každé dítě těžké životní trauma. Stovky dětí však byly vystaveny i dalšímu šoku....

Kvíz: Otestujte svou inteligenci a bystrost

Ilustrační snímek

Vysoký inteligenční kvocient, zkráceně IQ, je považován za rozhodující pro úspěch v zaměstnání. Inteligence však není...

Dojíždění do práce má na zaměstnance špatný vliv, říkají odborníci

Ilustrační snímek

Lidé, kteří musí absolvovat dlouhé cesty do zaměstnání, bývají častěji nervózní a nespokojení. Dojíždění je totiž...

Další z rubriky

Blíží se úplněk. Pozor na nehody, ať nepřijdete o peníze

Ilustrační snímek

Podle různých studií má úplněk vliv na chování lidí. Ta z Allianz pojišťovny to potvrzuje. Den před úplňkem totiž...

Bitcoin pro začátečníky: jak funguje kryptoměna, jak ji získat a používat

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou módním tématem. Někdo v nich vidí snadnou cestu ke zbohatnutí, i když se jejich hodnota mění jak na...

S nepojízdným autem zůstal v horách, asistenční služba nefungovala

V ČR mohou motoristé s nepojízdným autem volat Linku pomoci řidičům 1224, číslo...

Asistenční služby dnes nabízí řada pojišťoven, často bývají součástí povinného ručení. Pokud máme asistenční službu...

Nejistota a selhání trhu - John Maynard Keynes

Nejistota a selhání trhu - John Maynard Keynes

Kurzy.cz Keynes v případě nejistoty na trhu sice poukázal celkem správně na její existenci, ovšem mylně se pokusil tuto nejistot...

Najdete na iDNES.cz