Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zcela bezpečná karta neexistuje, potvrzují odborníci

  11:00aktualizováno  11:00
Stoprocentně zabezpečit platební karty před zloději údajů prostě nelze. Jsou ale možnosti, jak pravděpodobnost jejího zneužití minimalizovat. Nastavit správně limity a sledovat pohyby na účtu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - dluhy, karty, nůžky | foto: Profimedia.cz

"Předně je důležité nastavit si limity jak pro výběr, tak pro platby v obchodech či na internetu. Je důležité nechat se od banky, třeba formou SMS, informovat o jakýchkoli pohybech na účtu. Moje banka mi posílá nejen odchozí a příchozí platby, ale i blokace peněz. Včas tak můžu předejít jejich neoprávněnému odchodu z účtu," říká bezpečnostní odborník Radek Smolík, někdejší šéf českého zastoupení antivirové firmy Symantec a nyní nezávislý konzultant.

Vůbec nejlepší je podle něj mít na internetové platby speciální kartu, na kterou se převede vždy jen potřebná suma, a na běžné platební kartě mít internetové platby zcela zakázány. Podvodníci tak nebudou moci platbu na síti provést, stále však dovedou vyrobit kopii karty, kterou lze použít v obchodech. Pro takové případy doporučuje Smolík využít pojištění karet proti jejich zneužití.

Škodu platí banky

České banky sice tvrdí, že v případě krádeže dat z kreditky případnou ztrátu svým klientům beze zbytku nahradí, v budoucnosti však po nich mohou požadovat spoluúčast ve výši až 150 eur (více než 3 800 korun). Od listopadu jim to totiž umožňuje novela zákona o platebním styku.

"V současnosti považujeme za neetické po klientech chtít platby za to, že je někdo okradl. Proto všechny reklamace spojené se španělskou krádeží karet vyřizujeme bez poplatků," uvedl mluvčí ČSOB Ivo Měštánek. Právě tato banka jako první veřejně přiznala, že zhruba desítka jejích klientů, kteří v létě byli ve Španělsku, přišla celkem o 300 až 400 tisíc korun.

Zneužití dat hrozí všem kartám používaným letos ve Španělsku

V této zemi totiž došlo k doposud největší krádeži dat z kreditních karet v Evropě. Jeden nebo více pracovníků firmy, která zpracovává tamní karetní transakce, totiž prodali kompletní informace na černém trhu. To vedlo jak k výrobě falešných karet, tak k tisícům podvodných internetových nákupů.

Bankovní asociace odhadují, že takto zloději do rukou dostali údaje zhruba k jednomu milionu kreditek. Právě proto nyní napříč celou Evropou probíhají hromadné blokace karet. Jen v sousedním Německu jich budou muset banky vyměnit nejméně 250 tisíc. V Česku zrušily finanční instituce zatím zhruba 10 tisíc karet, u nichž hrozilo zneužití.

Tuzemské banky zaznamenaly v souvislosti s touto kauzou desítky případů, kdy lidé přišli o peníze. Otevřeně to přiznala zatím ČSOB, Česká spořitelna a Raiffeisenbank.

jak banky postupují při blokaci karty

Krádeže kreditek se množí

Španělský únik dat je sice v Evropě doposud největším zaznamenaným případem svého druhu, drobnější krádeže však probíhají již delší dobu. Data umožňující zkopírování či jiné zneužití platební karty jsou totiž v internetovém podsvětí žhavým zbožím.

"Za jednu ověřenou a funkční kartu se na internetu platí od deseti do dvaceti dolarů. Takto pořízená kreditka se nejčastěji použije k několika nákupům v rozvojových zemích, než se na její zneužití přijde a banka ji zablokuje," uvedl Vladimír Brož, šéf tuzemského zastoupení antivirové firmy McAfee.

Nejčastěji zloději získávají údaje z karet jejich zkopírováním při platbách v obchodech či výběrech z bankomatů. Používají totiž falešné čtečky, které jsou pro laika často těžko identifikovatelné. Kvůli tomu se například na stále více bankomatech objevují zelené zámky, které zamezují nasazení čtecího zařízení.

V obchodech a restauracích se zcizení údajů dá předejít tím, že lidé nespustí své karty z očí a vyhnou se placení prostřednictvím bezdrátových terminálů.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Přinášíme aktuální přehled 10 nejvýhodnějších bankovních účtů

Ilustrační snímek

Banky vylepšují své bankovní účty a snaží se klienty hýčkat mnohem víc než dříve. Ve spolupráci s analytiky Scott &...

Banky mají nového konkurenta. Hello bank láká na úročení peněz na účtu

Značka Hello bank! již působí ve Francii, Itálii, Belgii, Rakousku a dalších...

V Česku začala fungovat nová banka. Má obchodní název „Hello bank! by Cetelem“ a svou nabídkou chce konkurovat ostatním...

Věrnost jedné bance se už nenosí, nové banky dál zvyšují počty klientů

Ilustrační snímek

Novým nízkonákladovým bankám dál narůstají počty klientů. Sedmička nových bank jich má už téměř tři miliony. Mít...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz