Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zcela bezpečná karta neexistuje, potvrzují odborníci

  11:00aktualizováno  11:00
Stoprocentně zabezpečit platební karty před zloději údajů prostě nelze. Jsou ale možnosti, jak pravděpodobnost jejího zneužití minimalizovat. Nastavit správně limity a sledovat pohyby na účtu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - dluhy, karty, nůžky | foto: Profimedia.cz

"Předně je důležité nastavit si limity jak pro výběr, tak pro platby v obchodech či na internetu. Je důležité nechat se od banky, třeba formou SMS, informovat o jakýchkoli pohybech na účtu. Moje banka mi posílá nejen odchozí a příchozí platby, ale i blokace peněz. Včas tak můžu předejít jejich neoprávněnému odchodu z účtu," říká bezpečnostní odborník Radek Smolík, někdejší šéf českého zastoupení antivirové firmy Symantec a nyní nezávislý konzultant.

Vůbec nejlepší je podle něj mít na internetové platby speciální kartu, na kterou se převede vždy jen potřebná suma, a na běžné platební kartě mít internetové platby zcela zakázány. Podvodníci tak nebudou moci platbu na síti provést, stále však dovedou vyrobit kopii karty, kterou lze použít v obchodech. Pro takové případy doporučuje Smolík využít pojištění karet proti jejich zneužití.

Škodu platí banky

České banky sice tvrdí, že v případě krádeže dat z kreditky případnou ztrátu svým klientům beze zbytku nahradí, v budoucnosti však po nich mohou požadovat spoluúčast ve výši až 150 eur (více než 3 800 korun). Od listopadu jim to totiž umožňuje novela zákona o platebním styku.

"V současnosti považujeme za neetické po klientech chtít platby za to, že je někdo okradl. Proto všechny reklamace spojené se španělskou krádeží karet vyřizujeme bez poplatků," uvedl mluvčí ČSOB Ivo Měštánek. Právě tato banka jako první veřejně přiznala, že zhruba desítka jejích klientů, kteří v létě byli ve Španělsku, přišla celkem o 300 až 400 tisíc korun.

Zneužití dat hrozí všem kartám používaným letos ve Španělsku

V této zemi totiž došlo k doposud největší krádeži dat z kreditních karet v Evropě. Jeden nebo více pracovníků firmy, která zpracovává tamní karetní transakce, totiž prodali kompletní informace na černém trhu. To vedlo jak k výrobě falešných karet, tak k tisícům podvodných internetových nákupů.

Bankovní asociace odhadují, že takto zloději do rukou dostali údaje zhruba k jednomu milionu kreditek. Právě proto nyní napříč celou Evropou probíhají hromadné blokace karet. Jen v sousedním Německu jich budou muset banky vyměnit nejméně 250 tisíc. V Česku zrušily finanční instituce zatím zhruba 10 tisíc karet, u nichž hrozilo zneužití.

Tuzemské banky zaznamenaly v souvislosti s touto kauzou desítky případů, kdy lidé přišli o peníze. Otevřeně to přiznala zatím ČSOB, Česká spořitelna a Raiffeisenbank.

jak banky postupují při blokaci karty

Krádeže kreditek se množí

Španělský únik dat je sice v Evropě doposud největším zaznamenaným případem svého druhu, drobnější krádeže však probíhají již delší dobu. Data umožňující zkopírování či jiné zneužití platební karty jsou totiž v internetovém podsvětí žhavým zbožím.

"Za jednu ověřenou a funkční kartu se na internetu platí od deseti do dvaceti dolarů. Takto pořízená kreditka se nejčastěji použije k několika nákupům v rozvojových zemích, než se na její zneužití přijde a banka ji zablokuje," uvedl Vladimír Brož, šéf tuzemského zastoupení antivirové firmy McAfee.

Nejčastěji zloději získávají údaje z karet jejich zkopírováním při platbách v obchodech či výběrech z bankomatů. Používají totiž falešné čtečky, které jsou pro laika často těžko identifikovatelné. Kvůli tomu se například na stále více bankomatech objevují zelené zámky, které zamezují nasazení čtecího zařízení.

V obchodech a restauracích se zcizení údajů dá předejít tím, že lidé nespustí své karty z očí a vyhnou se placení prostřednictvím bezdrátových terminálů.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Ilustrační snímek

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že...

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Ilustrační snímek

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

Boj o klienty pokračuje. Banky vymýšlejí další trumfy

Ilustrační snímek

České bankovnictví se proměňuje. Konkurenční boj bank získat klienty na svou stranu nekončí, naopak pokračuje. Novým,...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz