peníze, finance, ekonomika, úspory

peníze, finance, ekonomika, úspory | foto: MF DNES

Zdědili jste peníze? Investujte je!

  • 4
Panu XY je 40 let, je rozvedený, z manželství má syna. Žije sám a v nedávné době zdědil 250 000 Kč, které by chtěl výhodně zainvestovat. K riziku nemá výslovně negativní vztah, když už investuje, chce na tom vydělat a tento proces může i určitou dobu trvat. Kromě toho chce investovat pravidelnou částku ze svého platu. Kam tedy s penězi?

Majetková situace

Pan Drgoň je muž ve věku 40 let s čistým měsíčním příjmem 19 000 Kč. Je rozvedený, má patnáctiletého syna, na kterého platí alimenty ve výši 1700 Kč měsíčně, a kromě toho přispívá 300 Kč na rizikové pojištění pro případ smrti ve prospěch syna. To bude trvat ještě tři roky. Kvůli daňové optimalizaci si platí 1500 Kč na penzijní připojištění.

Bydlí sám ve vlastním bytě, náklady na bydlení činí 3000 Kč za měsíc. Vlastní automobil, na který si vzal úvěr ve výši 3500 Kč měsíčně, a ten bude splácet ještě dva roky. Stravování ho stojí 4000 Kč, ostatní výdaje činí 3000 Kč. Průměrně se mu tak podaří ušetřit kolem 2000 Kč měsíčně.

Cíl

Hlavním zájmem našeho pana XY je celou zděděnou částku investovat, jelikož v nejbližší době neplánuje žádnou větší investici. Po čtyřech až pěti letech by chtěl vybrat potenciální zisk z investice a za tyto peníze si buďto pořídit nové auto, nebo peníze použít při přestavbě svého bytu. Kvůli velkému pracovnímu vytížení se pan XY v následujících letech nechystá na žádnou delší a finančně náročnější dovolenou a je tak schopen pravidelně měsíčně investovat sumu 1500 Kč měsíčně.

Warranty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE.

Důvodem pravidelné úložky (i když už má penzijní připojištění) je fakt, že částka určena na penzijní připojištění panu XY vysoký důchod nezabezpečí a chce si tak kromě naspořené částky v penzijním připojištění zajistit do budoucna ještě další sumu peněz, která mu může přinést také zajímavé zhodnocení.

Jednorázová investice

Důležitá je diverzifikace (rozložení rizika) a vytvoření takového portfolia (souhrn aktiv držených investorem) investičních nástrojů, které mu budou schopny přislíbit zajímavý výnos, ale také zajistit, že v případě nepříznivé situace nepřijde za krátkou dobu o většinu svých prostředků. V jeho portfoliu tak budou obsaženy investiční nástroje zastupující celé rizikové spektrum, od těch nejrizikovějších, které budou tvořit výnosovou složku, až po ty nejbezpečnější, sloužící k zachování hodnoty, popřípadě plnící funkci likvidní hotovosti v případě nepředvídatelných okolností.

Nejdůležitější složkou v zamýšleném portfoliu budou tvořit akcie, do kterých se pan XY rozhodl investovat sumu 100 000 Kč. Jelikož ale na aktivní obchodování s akciemi, sledování trhů, analýzy apod. je potřeba spoustu času a vědomostí, bude výhodnější prostředky svěřit do akciových podílových fondů. Jejich nespornou výhodou je jejich jednoduchost, díky které investor nepotřebuje obsáhlé znalosti v oboru kapitálových trhů a může se spolehnout na specialisty, kteří by měli umět jeho investici odborně ošetřit.

Výbě

r fondu s
e konečně zjednoduší.
ZDE

Samotné fondy umožňují investorům zajímavou diverzifikaci a hlavně úsporu nákladů. Shromažďují prostředky od velikého množství střadatelů a jsou schopny lépe naplňovat investiční záměry. Klienti ušetří také na poplatcích, které jsou u fondů v porovnání s investováním přímo na akciových trzích mnohem nižší.

Investiční horizont akciových fondů je v souladu se smýšlením pana XY o dlouhodobější investici. Jejich nabídka na našem trhu je široká, k dispozici jsou domácí i zahraniční fondy. Jednotlivé fondy se odlišují poplatky, které v konečném důsledku snižují celkovou výkonnost fondů a také měnou, ve které jsou nabízeny. Vzhledem ke zbytečnému kumulovaní měnového rizika se pan XY rozhodl pro investici do korunových fondů, kterých je na trhu dostatek a pro nezkušeného investora je nabídka zcela dostačující.

Druhou skupinu instrumentů portfolia pana XY tvoří dluhopisy jako méně rizikové nástroje. U nich je, podobně, jako v případě akcií, nejjednodušší využít možnost investice prostřednictvím podílových fondů a v našem případě to bude částka 70 000 Kč. V rámci této skupiny se pan XY rozhodl rozdělit investici do dluhopisů rizikovějších, které tvoří obligace s vysokým výnosem a dluhopisy rozvíjejících se zemí.

Nejméně rizikovou složku portfolia bude tvořit 40 000 Kč investovaných do konzervativních finančních nástrojů. Pan XY také uvažuje o možnosti uložit část peněz na termínovaný účet. Vzhledem k současné situaci na trhu je zajímavé ING konto s momentálně nabízeným výnosem 1,6 % p.a, na které půjde suma 20 000 Kč. Ostatních 20 000 Kč se investuje do fondů peněžního trhu. Tyto instrumenty budou tvořit již zmíněnou finanční rezervu. V úvahu přicházely také certifikáty, ty ale vyloučila neexistence jejich nabídky v české koruně. Vzhledem k jejich konzervativnosti je kurzovní riziko zbytečné.

Rozvoj českého investování? Tragédie. Více čtěte ZDE

S posledními 30 000 korunami chce pan XY zariskovat a rozhodl se zkusit štěstí ve Warrantech. Tyto nástroje využívají tzv. finanční páku, která i při malé investici dokáže v krátké době hodně vydělat. V případě nepříznivého vývoje cen podkladového aktiva však investor snadno přijde o všechny prostředky. Warranty dnes běžně nabízejí obchodníci s cennými papíry a jejich nákup je možný také na internetu. Vysoce riziková povaha a konstrukce předurčuje derivátům v portfoliu investora spíše doplňkovou funkci v rizikové části portfolia s kratším investičním horizontem.

Pravidelné ukládání

Pro pravidelnou měsíční úložku prostředků se pan XY rozhodl využít investování pomocí investičních profilů, jejichž vypracování v současnosti nabízí několik investičních společností. Je to jednoduchá forma pro zajištění dostatečného a jednoduchého rozložení rizika. Prvním krokem bylo vložení sumy 10 000 Kč do jednoho z profilů a pak následuje pravidelné ukládání částky 1 500 Kč měsíčně.

Rady a tipy

· Nezapomeňte, že při vytváření portfolia je nejdůležitější diverzifikace. I když je vaše ochota riskovat vyšší, není dobré investovat všechny prostředky pouze do rizikových aktiv.
· Je dobré si uvědomit, že v rámci portfolia orientovaného na výnos s vyšší mírou rizika jsou výkyvy výnosů a krátkodobá ztráta úplně běžné. Není třeba podléhat panice.
· Nebojte se zariskovat. Peníze zainvestované do nejrizikovějších aktiv by sice měly tvořit jen malou část portfolia, ale úplně se jim vyhýbat také není žádoucí. Když budete mít štěstí, můžete na tom pěkně vydělat.

Jak nakládáte se svými penězi vy? Co byste doporučili ostatním? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.