Zdiskreditovat se nebo zvyšovat?

  • 16
Česká národní banka stojí po dnešním zveřejnění údajů o červencové inflace před závažným dilematem. Jaký bude dopad jejího rozhodnutí na běžné občany?
Česká národní banka stojí po dnešním zveřejnění údajů o červencové inflace (5,9% meziročně) před závažným dilematem: upustit od naplnění letošního inflačního cíle a ponechat relativně nízké úrokové sazby nebo pokusit se ještě do konce roku o snížení inflace dalším zvýšením sazeb?

Vše nasvědčuje tomu, že k dalšímu zvýšení sazeb dojde. Co to znamená pro běžné občany? Především se čeští střádalové mohou těšit na další růst úrokových sazeb z vkladů, které ale ani zdaleka nepokryjí znehodnocení vkladu z titulu vyšší inflace. Zároveň je nyní ideální doba k uzavření hypotéky nebo k čerpání spotřebitelského úvěru, neboť na konci prázdnin dojde bezpochyby i k nárůstu úrokových sazeb z úvěrů. Do konce roku se určitě nevyplatí investovat do dluhopisových fondů, které mohou při zvýšení repo sazby ČNB o více jak 0,5% dosahovat výrazně nižších výnosů. Pokusme se vžít do myšlení členů bankovní rady a odhadnout, zda, o kolik a kdy ČNB zvýší úrokové sazby. Tato úvaha není pouze akademického rázu, ale je důležitá pro každého investora – ceny aktiv jsou více či méně závislé na výši úrokových sazeb a proto správný odhad budoucího pohybu může přinést slušný výdělek nebo alespoň zabránit prodělku.

Červencová inflace vzrostla ze svých červnových hodnot (5,5% meziročně) především pod vlivem administrativních opatření: jednorázového zvýšení cen plynu a již pravidelného červencového zvýšení regulovaného nájemného. Došlo ale i k výraznému růstu cen rekreací. Na druhou stranu je pozitivní zprávou, že dva tahouni růstu spotřebitelských cen v prvním pololetí roku – potraviny a pohonné hmoty v červenci snížily své ceny.

Vývoj cen ve zbytku roku bude ovlivněn několika hlavními faktory: Ve směru dalšího růstu inflace bude působit nízký základ z minulého roku a očekávaná předvánoční nákupní horečka, která vystřelí ceny spotřebního zboží směrem vzhůru. Poněkud obtížně odhadnutelným je vývoj cen pohonných hmot, který závisí na vývoji světového trhu s touto komoditou. Od cen potravin lze očekávat další růst – boj supermarketů o zákazníka pomalu končí a začíná konsolidace trhu, spojená dozajista s růstem cen. Umírněný scénář vývoje inflace je za těchto podmínek následující: v srpnu a září stagnace nebo mírný růst cen, od října se ale růst cen bude zvyšovat. Výsledkem naší úvahy je, že v prosinci inflace pravděpodobně překročí 6% a v případě negativního vývoje může činit i 7%.

Pokud tato čísla srovnáme s oficiálním cílem ČNB, který pro leden 2002 činí 5%, dojdeme k závěru, že tento cíl je již dnes nereálný. Vzhledem k tomu, že udržení nízké inflace je primárním a jediným cílem české centrální banky, může opětovné nenaplnění cíle (tentokrát přestřelení, v předchozích letech inflace podstřelena) vést k ohrožení kredibility České národní banky. O tom, že se centrální banka nevzdává jeho naplnění , svědčí i nedávné zvýšení sazeb o kosmetických 0,25%. Již dnes je takřka jisté, že do konce roku přistoupí ČNB k dalšímu, razantnějšímu, zvýšení sazeb. Toto zvýšení je již dnes z velké části zabudováno budoucích úrokových kontraktech a v cenách pevně úročených instrumentů. Otázkou je pouze kdy dojde ke zvýšení a o kolik. Poslední vývoj nasvědčuje tomu, že k dalšímu zvýšení repo sazby o 0,25% dojde při příštím projednávání situační zprávy o měnovém a hospodářském vývoji na konci srpna. Další zvýšení o dalších 0,25% až 0,5% lze očekávat v průběhu září a října.

Více informací o červencovém vývoji cen naleznete v komentáři iDNES Inflace se prudce zvýšila nebo v komentáři Iva Nejdla Inflace se opět zvýšila.

Pocítili jste na vlastní kůži růst inflace? Máte ze zvyšování sazeb radost nebo Vám naopak přinese finanční újmu? Napište nám svůj názor!