Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Expert: Ufinancovat zdravotní péči bude stále obtížnější. Jak to řešit?

Je současný systém financování zdravotní péče do budoucna udržitelný? Budeme si na zdravotní péči připlácet? A má smysl mít sedm zdravotních pojišťoven, když si příliš nekonkurují? Na tyto i další otázky reaguje v exkluzivním rozhovoru prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LK

Ufinancovat životní náklady bude stále obtížnější. Jak to řešit ?

0 0
možnosti
DP

D46a14v66i18d 79P90e92t31r

5. 5. 2019 19:32

Není to pravda. Ekonomika s časem vždy roste a reálné příjmy v roce 2019 jsou o mnoho vyšší než 1919. I příjmy v roce 1985 byly mnohem vyšší než v roce 1965; stejně tak jsou reálné příjmy v roce 2019 vyšší než v roce 1999.

Takto to (bez válek a celoplanetárních katastrof) pořád poroste.

Jen je otázka jak se postaráme o nemocné, slabší a starší. Pokud nejsme ochotni více financovat důchody a zdravotní péči, abychom si mohli koupit SUV, tak si vzpomeňme na Nerudovu "Dědovu mísu".

0 0
možnosti
KK

Možná by pomohlo zrušit komerční zdravotní pojišťovny jako základ financování a ponechat je jen na připojištění (nadstandartní pokoje, nadstandartní rehabilitace a lázně a p.) ,top- managment pojišťovny platit jako státní úředníky, ne jako managment bank, nakupovat společně pro státní a městské nemocnice léky a materiál centrálně v soutěži vždy na tři roky, nedovolit jim nakupovat veškeré služby, ale jen ty, co nemohou zajistit přímo (př. vlastní praní a úklid zajistit mohou), zvýšit %HDP pro zdravotnictví na evropský průměr - prostě chápat zdravotnictví jako SLUŽBU, ne jako kšeft...

0 0
možnosti
RK

R11a50d50e63k 43K70o15h92u26t

24. 4. 2019 23:47

Když tak postupně čtu názory expertů, jak na nic nejsou a nebudou prostředky při zdanění přes 60 % (tedy alespoň zaměstnanců, tam si to umím jakž takž spočítat), tak to abych hledal pomalu strom s pevnou větví a chystal pořádný správně namotaný a namydlený provaz...

0 0
možnosti
MK

Jednak mi stále chybí mnohokrát omílaný zákon o nadstandardní péči, který znamená, že proti současnému systému, kdy je v některých oborech hrazená jen dost mizerná a nevyhovující péče a spoléhá se na to, že dobrou péči si pacient zaplatí sám, by měl pacient i u té dobré péče nárok na stejný příspěvek, jaký stojí to dobrá péče. Bohužel by to znamenalo, že ti majetnější, kteří přispívají do systému nejvíc a ještě si raději hradí péči z vlastního, by najednou taky i čerpali a to by se nelíbilo pojišťovnám, které by musely i najednou přispět i na léčbu těch, co se nespokojí s mizerným standardem. Ano, narážím především na dentální medicínu, ale princip by měl být stejný všude a né se tvářit, že zuby si bude platit každý sám. Ani argument, že se o ně mají lidé líp starat neobstojí, protože lidé si svým chováním přivozují potíže a nemoci i v mnoha jiných oborech a s mnohem dražší léčbou a tam nikdo neřekne, neměls troubo kouřit.... přežírat se..... teď si to zaplať ze svého!

Druhak mě štve krátkozrakost hrazené péče, kdy se platí nejlevnější a né nejúčinnější léčba, takže ve výsledku vyjde dráž a ještě mnohonásobně víc zaměstná jak lékaře a personál, tak i pacienta, co by mohl v pohodě tvořit hodnoty. Dvacetiletému člověku budou raději platit až do smrti očního lékaře a brýle, než by mu přispěli na laserovou korekci

Za třetí mi chybí skutečná konkurence a to nejen u zdravotních pojišťoven, ale hlavně u dodavatelů zařízení a vybavení do medicinských provozů. Jednak velmi složitá administrativa a nároky na naprosto zbytečné a bezvýznamné přístroje a druhak víceméně neexistující možnost obejít dodavatele, který má výrobek předražený. Nejvíc mě dostala cena přístroje, který si i jako laik umím bez potíží detailně představit. Bruska na sádru pro zubní laboratoř. Přístroj který není o nic složitější než domácí mixér, nedělá nic jiného než že točí brusným kolem přes které teče voda a běžně se prodává mezi 30 a 50 tisíci korun. Nejdřív jsem si myslel, že jsem se o řád přehlédl.

1 0
možnosti
DP

D96a48v75i98d 14P64e81t70r

23. 4. 2019 21:39

Stárne populace a (alespoň v USA) je polovina veškerých nákladů na zdravotní péči sppotřebována v posledních třech měsících života. Prostě budeme muset postupně zvyšovat platby na zdravotní pojištění, jinak nebude péče bude zaostávat za světem.

0 0
možnosti
FL

Nechci platit zdravotní péči stejně kvalitní sobě, jako musím platit cizím lidem, co nikdy nepracovali

3 0
možnosti
JS

Ještě si také myslím, že dát věc veřejných peněz, tady povinné platby z platů a platby státu za pojištěnce do soukromých rukou bylo chybné, protože soukromý sektor musí zákonitě generovat zisk pro majitele a generovat zisk ze zákonného zdravotního pojištění mi přijde jako zvrhlost a to se k tomu ještě přičítá násobek ředitelů a náměstků a úředníků, administrativních budov a revizních lékařů, aut a dalších věcí nutných pro provoz. Jen v naší obci s rozšířenou působností je několik kanceláří několika pojišťoven, kdy by stačila jedna s dvěma pracovníky a byla by širší otevírací doba a zvládla by se tak s větší efektivitou stejná práce jako v 5 kancelářích s 5 zaměstnanci a teď si to násobte celou republikou.

1 1
možnosti
JS

Bohužel se teď ve zdravotnických zařízeních pohybuji dost často a tak vidím nesmírné rezervy v efektivitě, lékař mě 3 až 5 minut prohlíží a 10 až 15 minut pak řeší administrativu, to to musí opravdu dělat lékař8-o? za tu dobu by mohl s přehledem vyšetřit v pohodě další 2 pacienty. Totéž je u zdravotních sester, které jsou více úřednice, než zdravotní sestry. Další věcí je neefektivní léčba, sám lékař nejednou konstatuje, že musí bohužel takto postupovat jelikož ta efektivnější a v konečném důsledku levnější léčba není hrazena pojišťovnou, taky mi řekl, že na trhu u nás je jen jeden preparát, který obsahuje pro mou léčbu nutnou účinnou látku a ten bohužel není hrazen pojišťovnou, ale že mi může napsat jiný, ale s daleko menším účinkem a tak bychom mohli pokračovat s výpisem ještě další hodinu:-(.

1 0
možnosti
JM

Asi dostanu hodně mínusů, ale platy by měly být adekvátní u lékařů a jiných absolventů VŠ. Takže lékaři směrem dolů. Využití přístrojů je taky divné. Lékař na magnetické rezonanci je v práci (odpolední a noční) a čeká na příjezd sanitky s akutním případem, kdy by mohl klidně vyšetřovat ty pacienty, kteří by nemuseli chybět v práci a generovat zisk pro špitál. No zdravotnictví je černá díra, vždy bude podle zdravotníků v mínusu.

0 3
možnosti
JN

Mínus Vám sice nedám, ale s těmi adekvátními platy lékařů v porovnání s jinými absolventy VŠ nesouhlasím. Jde totiž o to, jaké "jiné absolventy VŠ", kteří by měli mít srovnatelný plat s lékaři, máte na mysli. Pokud máte na mysli jaderné fyziky nebo absolventy ČVUT, souhlasím. Pokud ovšem máte na mysli regionální, často soukromé "vysoké školy podnikání a managementu", případně dokonce "vysoké školy sociálně-právní", jejichž absolventy jsou bakaláři všeho druhu, tak pak máte ode mne mínus obrovské....

4 0
možnosti
AK

Panu expertovy doporučím aby začal myslet a né jen snít.Máme zbytečných pojišťoven zdravotní péče,tak je už konečně slučte do jedné a udělajte průřez tím co je a máte vystaráno,jenže takto se lépe krade a nikdo moc nevidí.

1 1
možnosti
IM

I92v75a30n 42M34i95n67á13ř

23. 4. 2019 17:03

"Ufinancovat" - odporná čeština. Proč ne zcela jednoduše? Financovat zdravotní péči ..

1 2
možnosti
JS

Ufinancovat má klást jistý důraz oproti klasickému financovat;-)

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...