Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Změnit lékaře je jednoduché. Pomoci může i pojišťovna

Ze zákona máme právo na svobodnou volbu lékaře. Stejně tak můžeme svého ošetřujícího lékaře změnit, to už ale má svá pravidla. Jak na to a kdy vás lékař (ne)smí odmítnout, vysvětluje výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR Martin Balada. A zodpoví i konkrétní dotazy našich čtenářů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zdravotní pojišťovnu můžu změnit jen k 1.lednu nebo 1.červenci, přičemž přihláška musí být podána tři měsíce před tímto datem. Jaká jsou pravidla pro změnu lékaře?
Pro volbu ambulantních specialistů, kteří nejsou registrujícími lékaři, právní předpisy žádná zvláštní pravidla nestanovují. Co se týká změny lékaře registrujícího, to znamená lékaře v oboru všeobecné praktické lékařství, praktické lékařství pro děti a dorost, zubní lékařství nebo gynekologie a porodnictví, zde nejsou striktně stanovena data, jako je to u změny pojišťovny, jedno omezení zde však je - lékaře můžete měnit jen jednou za tři měsíce.

Neštěstí nechodí po horách! Buďte připraveni, pojistěte se ještě dnes.

Jak nová registrace probíhá v praxi? Stačí, když si najdu nového lékaře?
Ano, v podstatě je to tak. Nově registrující poskytovatel (lékař) je povinen při přijetí pacienta do péče vyplnit registrační list, který pacient podepíše. O další se již pacient nestará. Nový lékař je pak oprávněn vyžádat si od svého předchůdce veškeré informace o zdravotním stavu, aby mohl nově registrovanému pacientovi péči řádně poskytovat. Stejně tak informuje příslušnou zdravotní pojišťovnu.

Dosavadní lékař je povinen předat všechny informace potřebné pro zajištění návaznosti všech poskytovaných zdravotních a sociálních služeb. Mělo by se tak dít zasláním výpisu ze zdravotnické dokumentace či jejich kopií. Originál zdravotní dokumentace by v žádném případě neměl putovat s pacientem, neboť předešlý poskytovatel má povinnost ji uchovat. Zákon žádnou lhůtu, v níž mají být informace předány, nestanovuje, ale v zájmu zajištění péče by tak mělo být učiněno co nejdříve.

Současně ale platí, že lékař může vaši registraci odmítnout. Poskytovatel je ovšem o odmítnutí přijetí do péče povinen vydat pacientovi písemnou zprávu, ve které je uveden důvod odmítnutí.

To je docela častá otázka našich čtenářů, řada lékařů odmítne nového pacienta přijmout a zdůvodňují to tím, že více pacientů jim nedovolí pojišťovna.
Pojišťovna takto lékaře neomezuje. Zákon umožňuje smluvním lékařům registraci či přijetí pacienta odmítnout, pokud by tím bylo překročeno únosné pracovní zatížení nebo jeho přijetí brání provozní důvody, popřípadě pokud by vzdálenost místa pobytu pacienta neumožňovala výkon návštěvní služby. Lékař ale nesmí odmítnout pacienta, kterému je třeba poskytnout neodkladnou péči.

Je s novou registrací spojen nějaký poplatek?
Obecně platí, že se změnou poskytovatele zdravotních služeb žádný poplatek spojen není, pokud se jedná o smluvní poskytovatele zdravotní pojišťovny.

Co dělat v situaci, kdy jsem se přestěhovala, ještě se nestihla nikde registrovat a skolí mě urputná chřipka. Kde mě ošetří?
Akutní péči vám poskytne každý smluvní poskytovatel (lékař) příslušné odbornosti a v naléhavých případech i lékař nesmluvní. Ne každý lékař ale musí posoudit naléhavost bezodkladné péče stejně tak, jak to subjektivně cítí pacient. Pokud stav pacienta nepovažuje za akutní, může nesmluvní lékař požadovat úhradu za vyšetření na pojištěnci. Proto je vždy lépe vyhledat smluvního lékaře

Můžeme zodpovědět i konkrétní dotaz čtenáře iDNES.cz? Mám zubaře, ke kterému chodím už několik let. Při poslední návštěvě mi oznámili, že mám zaplatit roční administrativní poplatek, a to 500 Kč. Má na to ambulance právo?
Zákon nezná žádné administrativní poplatky. Hotovostní platbu lze požadovat pouze za úkony nehrazené z veřejného zdravotního pojištění. Doporučuji čtenáři požadovat po lékaři vysvětlení a specifikaci služby, za kterou platbu požaduje. Při pochybnostech je dobré nechat si vystavit účtenku, na které musí být jednoznačně uveden důvod hotovostní platby. Pak se pacient může obrátit na svou zdravotní pojišťovnu, která prověří, zda nedošlo k porušení zákona.

V obecné rovině nemá smluvní poskytovatel (bez ohledu na to jaké je odbornosti) právo požadovat jakýkoliv poplatek za zdravotní služby, které jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

A ještě jeden dotaz: Změnil jsem praktického lékaře, můj zaměstnavatel s ním má ale uzavřenou smlouvu pro preventivní prohlídky. Můžu tuto prohlídku absolvovat u svého praktika?
Obecně právní předpisy umožňují, aby jak vstupní lékařské prohlídky, tak i další pracovnělékařské prohlídky mohl zaměstnanec absolvovat u svého registrujícího praktického lékaře, jde-li o práci bez výskytu rizikových faktorů.

Pracovní profese jsou roztříděny do kategorií, pokud je ta vaše zařazena v kategorii 1, můžete preventivní prohlídku absolvovat i u svého registrujícího lékaře. Pokud však máte práce zařazeny ve vyšších kategoriích (např. z důvodu rizika infekce, vnucené pracovní polohy apod.), pak bohužel budete muset respektovat požadavek zaměstnavatele a absolvovat prohlídku u smluvního lékaře zaměstnavatele.

Jak vybírat nového lékaře

  • Ptejte se příbuzných, přátel i kolegů v práci, jak jsou spokojeni se svým lékařem.
  • Ověřte si, zda má lékař smlouvu s vaší pojišťovnou a zda přijímá nové pacienty.
  • Seznam smluvních lékařů najdete na stránkách vaší zdravotní pojišťovny.
  • Provozní doba ordinace nemusí být totožná s ordinačními hodinami. To může být důležité, pokud se z kanceláře nedostanete dřív než v pět odpoledne a chcete si například vyzvednout recept.
  • Při výběru ordinace nepodceňujte dobrou dostupnost MHD či parkování v dosahu.
  • Bezbariérový přístup by měl být samozřejmostí.
  • Možnost objednat se na konkrétní hodinu není sice nezbytná, ale může vám ušetřit spoustu času.
  • Řada recenzí najdete i na internetu, asi nejznámější je web známý lékař.

Zdroj: Moje ambulance

Nemůžete najít lékaře? Pomůže pojišťovna

Registrujícího lékaře můžete změnit z jakéhokoliv důvodu. Od zdravotní pojišťovny dostanete seznam smluvních poskytovatelů zdravotních služeb. Domluvit přijetí si musí sám pacient. Zdravotní pojišťovna nemá žádné kompetence lékařům cokoliv nařizovat a stejné to je i u odborných lékařů

Zdravotní pojišťovny vám ale mohou pomoci. Například Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP) má na svém webu seznam smluvních lékařů, a to včetně jejich hodnocení. Seznam je veřejně dostupný na www.atlasdoktoru.cz.

Asistenční služba OZP Asistent zdraví pomůže lékaře vyhledat a umí poskytnout odpovědi i na případně další dotazy spojené se změnou lékaře, v aplikaci Vitakarta mohou dokonce klienti pojišťovny online zadat poptávku po objednání k registrujícímu lékaři.

Stejně tak Zdraví na klik Vojenské zdravotní pojišťovny ČR pomůže lékaře v okolí vyhledat. „Pokud pacient neuspěje, respektive je u všech dostupných poskytovatelů odmítnut (přičemž odmítnutí přijmout pacienta by ze strany lékaře mělo být vždy písemně zdůvodněné), může se obrátit na pojišťovnu, která přebírá iniciativu, aby pojištěnci zajistila péči,“ zdůrazňuje Jan Mates z VoZP.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...