Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdravotnické obory se výrazně změní

  11:00aktualizováno  11:00
Zdravotnické obory patří spolu s ekonomickými k nejvyhledávanějším a co do počtu studentů k nejsilněji zastoupeným oborům vyšších odborných škol (VOŠ). Zákon o nelékařských zdravotnických povoláních, který na konci roku 2003 schválil Parlament ČR a nyní čeká na schválení prezidentem republiky, výrazně zamíchá jak skladbou oborů, tak jejich vzdělávacími programy.

Skoro polovina ze stávajících sedmnácti zdravotnických oborů z nabídky VOŠ bez náhrady zmizí a přesune se do bakalářských programů vysokých škol, naopak nabídku oborů VOŠ obohatí jeden z původně středoškolských zdravotnických oborů.
Navrhované změny se však - s výjimkou všeobecné sestry, porodní asistentky a diplomovaného fyzioterapeuta - nedotknou těch uchazečů, kteří zahájí studium VOŠ ve školním roce 2004/2005. Na ně zákon pamatuje výjimkami a jejich vzdělání bude uznáváno za dostatečně odborně způsobilé, čili budou moci vykonávat získané povolání samostatně bez odborného dohledu.

Všeobecná sestra a porodní asistentka

Největší změny, které zákon stanovuje, se mají dotknout oborů takzvaných regulovaných povolání, tedy těch, která mají stanoveny jednotné požadavky na jejich výkon a odbornou způsobilost v rámci Evropské unie.
Regulované obory, na něž se budou po vstupu do EU vztahovat přísnější pravidla, se na VOŠ učí v současné době dva: diplomovaná porodní asistentka a všeobecná sestra.
Nový zákon předpokládá, že obor porodní asistentka se bude vyučovat pouze na vysokých školách, v nejméně tříletém bakalářském oboru. Odborně způsobilí budou také absolventi oboru diplomovaná porodní asistentka na VOŠ, kteří první ročník

Jak se stát ze zdravotní laborantky ředitelkou firmy...stačí chtít!

studia zahájili nejpozději v letošním školním roce, tj. 2003/2004.
Všeobecná sestra se bude i nadále vyučovat i na VOŠ, ale od školního roku 2004/2005 podle nových vzdělávacích programů, které odpovídají požadavkům EU a zahrnují např. mnohem více hodin odborné praxe, než je tomu nyní.
Také proto bude studium oboru všeobecná sestra trvat nejméně tři roky.
Vedle VOŠ budou tento obor nabízet také bakalářské obory vysokých škol. Zákon stanovuje výjimku v případě studentů středních zdravotnických škol v oboru všeobecná sestra a studentů VOŠ v oboru diplomovaná dětská sestra, diplomovaná porodní asistentka nebo diplomovaná sestra pro psychiatrii, kteří studium zahájili nejpozději ve školním roce 2003/2004. Absolventi, na něž se tato výjimka vztahuje, odbornou způsobilost k výkonu povolání všeobecná sestra získají.

Polovina dosavadních oborů zmizí

Některé obory z nabídky VOŠ bez náhrady zmizí: jde o obory diplomovaný fyzioterapeut (přesouvá se do nabídky vysokých škol), diplomovaná dětská sestra, diplomovaná sestra pro psychiatrii nebo diplomovaná sestra pro intenzivní péči.
Ke změnám dochází také v pojetí oboru diplomovaný oční technik, neboť podle nového zákona již nepatří mezi zdravotnická povolání, a proto k jeho výkonu nebude nutné předepsané zdravotnické vzdělání.
Ve školním roce 2004/2005 otevřou naposledy první ročníky obory diplomovaný ergoterapeut, diplomovaný radiologický asistent a diplomovaný asistent hygienické služby. Tyto obory přecházejí do studijních programů vysokých škol.
Také obor diplomovaná dietní sestra bude v příštím roce přijímat poslední studenty. Od školního roku 2005/2006 bude nahrazen oborem diplomovaný nutriční terapeut.
Z nabídky středních zdravotnických škol přejde na VOŠ obor farmaceutický laborant, vyšší zdravotnické školy jej budou vyučovat od školního roku 2005/2006 pod názvem diplomovaný farmaceutický asistent.
Ze stávajících oborů se nadále budou vyučovat: diplomovaný zubní technik, diplomovaná dentální hygienistka, diplomovaný zdravotní laborant a diplomovaný zdravotnický záchranář.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Stephan Pramstrahler
Hotel může vlastnit jen blázen, říká úspěšný podnikatel

S oblibou o sobě říká, že je blázen. Jinak by prý tuto práci dělat nemohl. Pětapadesátiletý Stephan Pramstrahler vede se svou o generaci mladší ženou Kathi...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Konečné výsledky voleb do PS 2017
Konečné výsledky voleb do PS 2017

ČSÚ zveřejnil na svých stránkách konečné výsledky voleb. Volby 2017 - Volby do Parlamentu konané ve dnech 20.10. – 21.1... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.