Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za žádost o dotaci zaplatila 19 tisíc, na vyřízení marně čeká už rok

aktualizováno 
Barbora Plšková žije se svým manželem ve starším rodinném domku v malebné obci Habrůvka poblíž Blanska. Dům potřeboval rekonstrukci, a tak loni v lednu začala paní Plšková hledat vhodnou stavební firmu.

Příjem žádostí o dotaci letos končí 31. října. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na internetu si zadala poptávku, na kterou se několik firem ozvalo. „Nechala jsem si udělat cenovou nabídku, byli tady, prohlídli si to, změřili, a nakonec jsem si vybrala firmu Josefa Kašpara, připadal mi totiž velmi solidní a navíc slíbil, že zajistí i dotaci Zelená úsporám,“ popisuje paní Plšková.

S Josefem Kašparem tedy podepsala smlouvu a rozsah rekonstrukce konzultovala i s architektem, kterého pan Kašpar přivedl. „Doporučili mně všechno včetně střechy zateplit, a taky vyměnit veškerá okna a dveře, aby to mělo k té Zelené úsporám co nejblíže a abych dostala co největší dotaci,“ upřesňuje zákaznice.

Rekonstrukce začala v květnu loňského roku a za čtyři měsíce byla hotova a zaplacena. Celkem stála milion 200 tisíc korun. Zbývalo tedy už jen podat žádost o dotaci. Paní Plšková dala panu Kašparovi plnou moc k vyřízení dotace a zaplatila dalších 19 tisíc korun za projekt a odborný posudek. Podle dohody měla být žádost podána už loni. „Kdykoli panu Kašparovi volám, jen neustále slibuje, už k vám jedu, už jedu za architektem, už to podám, no ale zatím žádost nepodal,“ stěžuje si paní Plšková.

Příjem žádostí o dotaci letos končí 31. října

Jenže příjem žádostí o dotaci končí letos posledního října, a pokud žádost nebude včas podána, paní Plšková od státu nedostane ani korunu. „Asi by bylo jednodušší, kdybych žádost podala sama, jenže v tuto chvíli má pan Kašpar u sebe veškeré podklady a taky mých devatenáct tisíc za projekt,“ uvádí Plšková.

O problém se začali zajímat redaktoři Černých ovcí a podnikatele Josefa Kašpara navštívili. Prodlení podle něj nastalo tím, že vážně onemocněl. To se dá jistě pochopit i omluvit. Jenže jak pan Kašpar připustil, že problém byl i na jeho straně. „Já jsem chtěl podat žádost už loni, ale když jsem ji byl konzultovat, řekli mi, že nemám správný projekt,“ sdělil Josef Kašpar. Slíbil ale, že žádost bude podána do konce září, momentálně je prý projekt u auditora.

Vypadalo to na šťastný konec. Hned druhý den po natáčení Josef Kašpar paní Plškovou navštívil, místo připraveného projektu a žádosti ovšem přivezl další fakturu. Dvacet tisíc za projekt. Jenže ten už přece paní Plšková jednou zaplatila. Projekt je ale podle Josefa Kašpara dražší, než kolik činí zaplacená částka.

„Nevidím zde důvody pro to, aby došlo k navýšení sjednané odměny za vyřízení dotace, na toto pan Kašpar nemá nárok i s ohledem na tu skutečnost, že si své povinnosti ze smlouvy měl splnit již minulý rok,“ říká advokát Patrik Altner.

A tak pokud se nechcete dostat do podobných problémů jako paní Plšková, máme pro vás několik rad.

Provádíte zateplení svépomocí? Pak na dotaci zapomeňte

Výpočet dotace Nová zelená úsporám je poměrně složitý, na stránkách Státního fondu životního prostředí ale najdete orientační kalkulačku. V loňském roce byla průměrná výše dotace 246 922 korun.

Podání žádosti o dotaci je velmi jednoduché, důležité ale je dodržet několik zásadních podmínek.

Rekonstrukci nemůžete provádět svépomocí, vždy ji musí provádět odborná firma, která je zapsána v seznamu Státního fondu životního prostředí. Žádost o dotaci se podává elektronicky, k žádosti je pak nutno doložit projekt a energetický posudek. „Projekt a energetický posudek mohou zpracovat pouze autorizované osoby, jejichž seznam je na stránkách Fondu,“ upozorňuje mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.

Ideální je zajímat se o dotaci ještě před realizací a objednat se ke konzultaci na některé z krajských pracovišť Fondu. Tam vám poradí, co udělat a zda jste vhodným kandidátem. „Je potřeba najít zpracovatele energetického posudku a projektanta a v ten moment už víte, zda dosáhnete na tu hladinu, která je pro úsporu nutná, navíc pak se můžete s projektantem ještě domlouvat, že pokud uděláte nějaká opatření navíc, jestli se dostanete do té další hladiny, kde je dotace vyšší,“ doporučuje mluvčí.

Zapamatujte si:

 • Seznamte se s podmínkami Programu.
 • Najděte si projektanta a energetického specialistu, kteří vám zpracují odborný posudek, projektovou dokumentaci a energetický posudek.
 • Seznamy autorizovaných osob najdete na internetových stránkách ČKAIT a ČKA. Seznam energetických specialistů je dostupný na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu
 • Ve spolupráci se zpracovatelem odborného posudku vyplňte krycí list technických parametrů.
 • Vyplňte elektronickou žádost o podporu.
 • Doručte Fondu žádost o podporu včetně povinných příloh v listinné podobě.
 • Zajistěte si odborný technický dozor stavebníka.
 • Zvolte si konkrétní materiály, výrobky a jejich dodavatele.
 • Je třeba zvoliti pouze materiály, výrobky nebo technologie ze Seznamu výrobků a technologií a jejich realizaci musí provést pouze osoba uvedená v Seznamu odborných dodavatelů. Seznam výrobků a technologií (SVT) a Seznam odborných dodavatelů (SOD) jsou k dispozici na internetových stránkách Programu.
  zdroj: SFŽP
Autor: pro iDNES.czNejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Další z rubriky

Víte, jak pomocí mobility změnit banku? Otestujte svoje znalosti

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank v loňském roce změnilo svou...

Od 1. března 2017 je součástí zákona o platebním styku takzvaná mobilita. Díky tomuto ustanovení je změna banky velmi...

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Místo pobočky banka na kolečkách. Má německé řešení zelenou i u nás?

(Ilustrační snímek)

Pojízdná banka brázdí už tři roky německý venkov. Tamější spořitelna tak pečuje o zákazníky, často staré lidi, kteří...

Medvědí trh ukazuje drápy

Medvědí trh ukazuje drápy

Kurzy.cz Vývoj akciových indexů dnes připomínal vysokohorskou cyklistiku. Hlavní americký index Dow Jones Industrial Average pr...

Najdete na iDNES.cz