Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žena se musí v práci snažit více než muž, říká advokátka

aktualizováno 
Advokátka Lucie Brejšková uspěla v projektovém financování a bankovním právu, kde vládnou spíše muži. Stihla i založit rodinu, ale přiznává, že musela vyvinout více úsilí než kolegové.

Advokátka Lucie Brejšková | foto: Michal Šula, MF DNES

Na mateřskou dovolenou odešla advokátka Lucie Brejšková nedlouho poté, co se v roce 2005 ujala vedení skupiny Finance & Projects advokátní kanceláře DLA Piper Prague LLP, kde jsou její specializací administrativní, hotelové, maloobchodní a průmyslové projekty a projekty v oblasti infrastruktury. Nyní už má dvě malé děti. Pokaždé se po devíti měsících na mateřské dovolené vrátila do práce.

Je ideální, pokud si žena nejdříve vybuduje kariéru a pak se zaměří na rodinu?
To se nedá takto říci. Po ukončení studia na vysoké škole jsem chtěla nejprve získat zkušenosti a dosáhnout určité pozice, abych nemusela po návratu z mateřské dovolené začínat od nuly. "Domnívám se, že pokud bych hned po vysoké škole měla děti, byl by problém se vrátit zpět do oboru, ve kterém bych neměla žádnou praxi a který je tak náročný jako advokacie," říká Lucie Brejšková.

I tak jste na rodičovské dovolené příliš času nestrávila.
V mé profesi ani není dost dobře možné, aby člověk zůstával s dětmi dlouho doma. Ztratil by kontakt se svým oborem, který se neustále vyvíjí a vyžaduje, abyste neustále rozšiřovali své znalosti. Když jsem ještě neměla děti, pracovala jsem dvanáct až čtrnáct hodin denně.

Ale teď snad tolik času v práci netrávíte.
Nyní pracuji přibližně na půl úvazku. Většinou jsem dva dny v kanceláři a zhruba půl dne pracuji z domova. S hlídáním syna mi pomáhá moje maminka a manžel. Když máte někoho, kdo vám pomáhá, je všechno jednodušší.

Zvládáte celou svou práci, když teď pracujete jen dva a půl dne?
Soustřeďuji se nyní spíše na vedení svého týmu lidí, kontrolu práce, kterou připravují mí kolegové, a na jednání s klienty.

Vizitka Lucie Brejšková (34 let)

* Od roku 2002 spolupracuje s advokátní kanceláří DLA Piper Prague LLP jako advokátka ve skupině Finance & Projects a od roku 2005 tuto skupinu vede. Podílela se na řadě projektů financování, fúzí a akvizic v České republice.

* Vystudovala Právnickou fakultu UK a Fakultu mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze se zaměřením na obchodní právo a mezinárodní vztahy.

* V letech 1998-2002 pracovala jako advokátní koncipientka a podílela se na projektu Evropské unie zaměřeném na implementaci evropských předpisů do českého právního řádu.

* Je vdaná, má dvě děti, Karolínku (3 roky) a Ondřeje (1 rok).

Ve vašem oboru pracují především muži. Bylo těžké se mezi nimi prosadit?
S prosazením mezi mužskými kolegy jsem nikdy problém neměla. Nicméně podle mého názoru a zkušenosti musí mít žena ve většině případů širší vzdělání a více zkušeností než její mužští kolegové, aby se dostala na stejnou pozici.

A nebála jste se, že neuspějete?
Ne. To, čeho dosáhnete, záleží ve velké míře na vás. Když se snažíte, jdete si za svým cílem a věnujete tomu odpovídající čas i energii, tak se ve velké většině případů dostanete tam, kam chcete.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Schichtové: Jak jejich slavné mýdlo s jelenem proslavilo Ústí v Evropě

Dobové reklamní panely kosmetické značky Elida z ústecké společnosti Schicht

Vybudovali obrovský podnik, zaměstnávali tisíce lidí. Chtěli konkurovat Škodě a Tatře. Jenže podobně jako u jiných...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz