Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy a zkušenosti s pracovními podmínkami

  12:00aktualizováno  12:00
Českým ženám se často zdá, že se jejich pracovní podmínky v posledních letech zhoršily, objevuje se i názor, že pracovní podmínky jsou nejhorší, jaké kdy byly. Jestliže socialistická společnost chápala emancipaci žen pokřiveně, kdy rovnoprávnost v práci přinesla ženám zařazení i do fyzicky náročných profesí, vhodnějších spíše pro muže, účastnice diskusí v rámci Českého svazu žen uváděly, že tento přístup přetrvává i dnes.

Práce v obchodních řetězcích

Například ženy pracující v nepřetržitých provozech jsou zatěžovány neúnosně dlouhou pracovní dobou. Nemají přestávky v práci ani si nemohou během mnohahodinových směn patřičně odpočinout. Což je charakteristické především pro obchodní řetězce. Vadí také nedodržování bezpečnostních a hygienických předpisů: zvýšený tlak na produktivitu a výkon často způsobuje neúnosné pracovnítempo a minimální hygienické přestávky.
Jako příklad diskriminace uváděly ženy v diskusích zkušenosti, kdy zaměstnavatel postihuje zaměstnance za nemoc, dovolenou, ošetřování dítěte.
To vše se pochopitelně odráží na špatném zdravotním stavu žen: ženy v takových provozech vydrží podobné podmínky maximálně několik let a pak musí odejít ze zdravotních důvodů, často i do invalidního důchodu. Na psychiku pracovnic neblaze působí i praxe některých zaměstnavatelů uzavírat smlouvy na dobu určitou.

Soukromníci a zahraniční firmy

Nepříznivou situaci podtrhuje i současná poměrně vysoká nezaměstnanost, kdy pracovníci - z obavy o ztrátu zaměstnání - nemají odvahu se v případě příkoří ozvat. Podmínky komplikuje také dojíždění do práce, které je časově i finančně náročné.
Problémy jsou zejména v menších, a především v soukromých firmách. Tam ani není ochota, a hlavně dostatek prostředků na zakoupení technických prostředků k ulehčení fyzicky namáhavé práce. Ve velkých firmách bývá situace příznivější, zejména je to díky odborům, které se o zlepšení pracovních podmínek zasazují.
Špatnou zkušenost mají také ženy s pracovními podmínkami v zahraničních firmách: ty sice většinou lépe pracovníky zaplatí, někde jsou dokonce ochotné zaměstnance svážet z okolních obcí, ale o to tvrdší podmínky a nároky na ně mají.
Ženy upozorňovaly i na skutečnost, že zahraniční firmy se neřídí českými zákony, nikdo je ani v tomto směru nekontroluje. Pro nápravu účastnice diskuse navrhují, aby byly zvýšeny kompetence ke kontrole zaměstnavatelů a důsledně ji provádět, a to i u zahraničních firem.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Na trhu práce chybí tisíce řemeslníků, odráží se to už ve mzdách

Ilustrační snímek

Rčení, že řemeslo má zlaté dno, je v současné době pravdivější než kdykoliv předtím. Je nouze o pracovníky a firmy za...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz