Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy mají v armádě stejné podmínky jako muži

aktualizováno 
Počet žen, které působí v profesionální Armádě České republiky, je ve srovnání s ostatními státy poměrně vysoký. Ženy u nás tvoří celkem 13,2 procenta ozbrojených sil.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lenka Šmerdová je ředitelkou odboru náboru Armády ČR. Nováčci během výcviku postupně získávají nejen potřebné znalosti, ale také si zvyšují fyzickou odolnost. Žádné rozdíly se mezi ženami a muži nedělají

Kde ženy najdou nejčastěji uplatnění?

Ženy jsou ve všech jednotkách armády, ale největší počet z nich je ve zdravotnictví nebo logistice. Také máme i pilotku stíhacího letounu a pilotku vrtulníku.

Musí i ženy projít stejným tříměsíčním základním výcvikem?

Ano. Ženy i muži mají ve výcviku stejné podmínky a požadavky, které musí splnit. Nemohou čekat, že na ně někdo bude brát ohledy.

. nenechte si ujít seriál o úspěšných podnikatelích

Připravili jsme pro vás seriál rozhovorů se zajímavými osobnostmi, které se pustily do netradičního podnikání a uspěly. V jednotlivých dílech se s vámi podělí o své zkušenosti ze světa byznysu mimo jiné i známí herci, zpěváci či modelky.

V předchozích dílech jste se mohli například dočíst, jaké to je, podnikat v showbyznysu, obchodovat s kávou či prodávat zbraně.

Čtěte další příběhy známých i méně známých podnikatelů

Co je během základního výcviku čeká?

Základní a velmi intenzivní výcvik ve Vyškově trvá tři měsíce a musí jím projít všichni - i třeba kuchaři. Také kuchař nebo zdravotník si ve válce musí umět nasadit protichemický oblek, masku a musí umět střílet. Výcvik je naplánován tak, aby nováčci získali potřebné znalosti a dovednosti a současně aby byla průběžně zvyšována jejich fyzická a psychická odolnost - ukáže se, zda ti lidé mohou být vojáci. Vzhledem k tříměsíční zkušební době může voják kdykoli během výcviku z armády odejít, a to bez udání důvodu. Už po výcviku sice každý může říct, že je vojákem, ale stále ještě musí získávat praxi u útvaru, kam je přidělen.

Doporučila byste ženám, aby vstoupily do armády?

Je to velmi individuální. Před náborem se každý - nejen žena, ale i muž - setká s profesním poradcem. Ten mu nejen pomůže vybrat vhodnou funkci, ale seznámí ho s tím, co ho v armádě čeká. Například kdyby nepříliš fyzicky silná žena trvala na tom, že by chtěla být kulometnicí, vysvětlil by jí, že bude muset například běžet pět kilometrů s 40 kilogramy výzbroje a výstroje, což by pro ni mohlo být příliš. Stejně tak i ostatním poradí, jak by měli v armádě postupovat či co ještě studovat, pokud se chtějí dostat na určitou funkci - chemika, letce nebo třeba řidiče tanku.

Autoři:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Historie zlata: bohatství našli u Klondiku zlatokopové i podnikatelé

Zlato na Aljašce lidé objevili 16. srpna 1896 u ústí potoka Rabbit Creek do...

Zlatem se platilo už v roce 700 před naším letopočtem. Přežilo bankroty a drží si svou cenu. Jde o jeden z oblíbených...

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz