Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zhodnocení 300% potvrzeno!

  21:30aktualizováno  21:30
Podílníci fondu investAGe AGb (dříve AGB, investiční fond II, a. s.) si mohou mnout ruce. Na základě dohody o mimosoudním narovnání z června 2002 bylo připsáno na účet fondu 885 mil. Kč. Došlo tak ke skutečnému nárůstu hodnoty jednoho podílového listu o téměř 300% na současných 4,58 Kč.

V uplynulém týdnu bylo dovršeno mimosoudní narovnání mezi fondem investAGe AGb FOND (dříve AGB, investiční fond II, a. s.), ČSOB jako právním nástupcem IPB a Agrobankou. Na základě dohody z června 2002 bylo připsáno na účet fondu 885 mil. Kč. Došlo tak ke skutečnému nárůstu hodnoty jednoho podílového listu o téměř 300% na současných 4,58 Kč. Odkupování podílových listů, které bylo pozastaveno dne 14. června 2002, bylo obnoveno v pondělí 9. prosince. Narovnáním byly ukončeny soudní spory týkající se obchodů z let 1995 a 1996, kdy bylo z majetku fondu AGB IF II protiprávně odčerpáno 838 mil. Kč.

Podle slov Daniela Křetínského, předsedy představenstva investAGe, a.s., je investiční společnost spokojena s podmínkami vyjednávání. „Realizované narovnání je historicky vůbec největší a nejúspěšnější nápravou minulých škod způsobených v oblasti kolektivního investování v ČR. Při jeho hodnocení je třeba zdůraznit, že do fondu se vrací dokonce o 47 mil. Kč více, než z něj bylo v minulosti vyvedeno.“

investAGe obhospodařuje majetek fondu od listopadu roku 1998. V lednu 2001 byl fond přeměněn na otevřený podílový fond s názvem investAGe, a. s., investiční společnost AGb FOND. J&T Asset Management koupila 100% podíl ve společnosti investAGe dne 15. 8. 2001.

Co stojí za mimosoudním narovnáním?

„Dohodou o narovnání“ skončily všech majetkové soudní spory vedené na účet fondu, které souvisejí s nevýhodnými nákupy akcií Agrobanky Praha a Kreditní banky Plzeň do majetku fondu v letech 1995 a 1996. Odkupování podílových listů bylo pozastaveno do doby úplného vypořádání převodů akcií z majetku fondu, včetně finančního plnění ve prospěch fondu.

V průběhu pozastavení byly převedeny veškeré akcie Agrobanky Praha, a.s. v likvidaci a Kreditní banky Plzeň, a.s. v konkurzu z majetku fondu. Uhrazení a převod příslušné finanční částky za převod uvedených akcií bylo dle ustanovení „Dohody o narovnání“ podmíněno pravomocným zpětvzetím všech soudních žalob souvisejících s převodem předmětných akcií do majetku fondu.

Obchodování podle UNISu

Úprkem by se dalo popsat obchodování s podílovými listy fondu ČSOB Výnosový. Fond určený institucionálním investorům přišel během jediného týdne obchodování o 2 miliardy korun, což je celých 36% vlastního jmění! Na vysoké výkyvy ve výši spravovaného majetku jsme si již mohli zvyknout, ale takový odliv je skutečně ojedinělý. Může souviset s blížícím se koncem roku, kdy řada investorů z daňových a účetních důvodů hledá vhodnější využití svých prostředků.

Jak tedy obchodování všech členů UNISu dopadlo? Se zohledněním vlivu ČSOB Výnosového odplynulo z fondů celkem 1,89 miliard korun. Abstrahujeme-li od této jedinečné události, pak se obchodování stejně lišilo od trendu posledního roku. Do zbylých fondů přiteklo 139 milionů korun. Jedná se o částku nižší než v posledních měsících. Stejná situace se opakovala i v loňském roce, kdy před Vánocemi fondy zaznamenaly odliv majetku pod správou.

Sporobond poráží Sporoinvest

Jednoznačně největší podíl na kladných čistých prodejích měl IKS Dividendový, rovněž určený institucionálním investorům. Poprvé v tomto roce zvýšil vlastní jmění více ISČS Sporobond než ISČS Sporoinvest. Vedle vlivu poplatků se projevuje zvýšená propagace Sporobondu. Investorská veřejnost se mění a struktura investic se stále více podobá struktuře v Evropské unii, potažmo vyspělých trzích. Navíc výnosy Sporoinvestu kvůli snižujícím se úrokovým sazbám poklesly a Sporobond představuje výhodnou alternativní investici, která přináší vyšší zhodnocení při nízkém zvýšení rizika.

Akciovým fondům se jako již tradičně nedařilo. Jedinou výjimku tvoří ČPI Ropného a energetického průmyslu, který zakončil týden v černých číslech. S výjimkou dluhopisových fondů investujících i na ostatních trzích střední Evropy se nedařilo příliš ani této kategorii fondů. Vývoj v ostatních skupinách se nelišil standardu.

 

Druh fondu

Nejlepší

Nejhorší

název fondu

výsledek

název fondu

výsledek

Čisté prodeje

IKS Dividendový

340 mil.

ČSOB Výnosový

-2 030 mil.

ISČS Sporobond

152 mil.

IKS Globální

- 312 mil.

ISČS Sporoinvest

120 mil.

ISČS Výnosový

- 150 mil.

Akciové fondy

ČPI Ropného a energ. prům.

0,87%

Akro Eurotech

- 5,77%

ČSOB Světový akciový

- 0,34%

J&T Euro

- 2,04%

J&T Perspektiva-A

- 0,36%

ISČS Eurotrend

- 1,91%

Dluhopisové fondy

IKS Plus bondový

0,72%

1.IN Dluhopisový

- 0,21%

ISČS Trendbond

0,68%

ČSOB Český dluhopisový

- 0,06%

ČPI Korporátních dluhopisů

0,07%

ISČS Sporobond

- 0,05%

Fondy peněžního trhu

Akro Obligace

0,73%

IKS Dividendový

0,0 %

J&T Perspektiva – P

0,09%

ČSOB Český peněžní trh

0,04 %

ISČS Merkur

0,08%

ISČS Sporoinvest

0,05 %

Fondy fondů

1. IN Fond fondů

- 2,05%

 

 

IKS Fond fondů

- 2,10%

 

 

ISČS Globaltrend

- 2,35%

 

 

Smíšené fondy

ČPI Moravskoslezský

2,36%

J&T Fond plus

- 2,36%

ČPI Český

2,32 %

Akro Mezinárodní balancovaný

- 1,37 %

investAGe AG 2000

0,40 %

IKS Balancovaný

- 1,20 %

Zdroj: UNIS ČR

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Vzniká nové odvětví, investoři se mohou přetrhnout aneb marihuanové akcie

Vzniká nové odvětví, investoři se mohou přetrhnout aneb marihuanové akcie

Kurzy.cz Takzvané marihuanové akcie jsou podle mne jedním z nejzajímavějších jevů na akciovém trhu. Jde o společnosti, které dík...

Najdete na iDNES.cz