Zhodnocení mražených krémů a zmrzlin z hlediska výživového

Mražené krémy a zmrzliny se konzumují především z důvodů senzorických, tj. pro jejich chuť, vůni, barvu a příjemné pocity při konzumaci zmrazeného pokrmu, zejména v horkých letních dnech. Mražené krémy a zmrzliny jsou však také zdrojem energie a některých živin, především sacharidů (cukru), tuku a v menší míře bílkovin, minerálních látek a vitaminů. Obsahují i některé další látky jako jsou stabilizátory, emulgátory, barviva, látky určené k aromatizaci aj.

Největší podíl sušiny výrobku tvoří obvykle cukr, který je pouhým zdrojem energie a jehož příjem by většina naší populace měla omezit, především z důvodů zvýšené tělesné hmotnosti a nepříznivých účinků na chrup.

Druhou významnou složkou sušiny je tuk. Dříve se k výrobě mražených krémů a zmrzlin používalo mléko nebo smetana a tudíž se jednalo pouze o mléčný tuk. V devadesátých letech minulého století se začal mléčný tuk v těchto výrobcích nahrazovat rostlinnými tuky. V současnosti se k výrobě mražených krémů a zmrzlin používají téměř výhradně rostlinné tuky. Z testovaných 10 výrobků bylo devět výrobků s rostlinným tukem a jeden výrobek nízkotučný, kde byl ve stopách mléčný tuk. Rostlinné tuky si většina spotřebitelů spojuje s pojmem zdravé tuky, zejména z hlediska prevence srdečně cévních onemocnění.

Mezi rostlinnými tuky jsou však i takové, pro které toto tvrzení neplatí. Je to například kokosový tuk, který se pro výrobu mražených krémů a zmrzlin v současnosti používá téměř vždy. Složení mastných kyselin všech testovaných výrobků s výjimkou nízkotučného výrobku potvrdilo použití kokosového tuku. Kokosový tuk obsahuje vysoké množství nasycených mastných kyselin (88-94 %), zejména kyseliny myristové, které působí nepříznivě na naše cévy a naopak velmi malé množství pozitivně působících kyselin monenových (5-9 %) a polenových (1-2 %). Předností kokosového tuku ve srovnání s tukem mléčným je to, že neobsahuje cholesterol.

Složení mastných kyselin mléčného tuku není také ideální (53-72 % nasycených mastných kyselin, 26-42 % monoenových mastných kyselin a 2-6 % kyselin polenových), ale přesto je o něco příznivější než tuk kokosový. Navíc mléčný tuk dodává výrobku příjemnou chuť a vůni.

Obsah tuku v testovaných výrobcích se pohyboval od 0,3 do 11,2 %, většinou byl kolem 8 %. Pokud zkonzumujeme jednu porci zmrzliny nemusíme si s příjmem tuku dělat starosti. Při konzumu většího množství, např. 300 g však zkonzumujeme cca 25 g tuku a toto množství již není vzhledem k doporučené denní dávce tuku (pro průměrného spotřebitele je cca 80 g) již zanedbatelné. Vyčerpáme ji totiž téměř z jedné třetiny (lidé, zejména ženy s menší fyzickou aktivitou a staří lidé ještě více). Výživová doporučení ještě rozlišují mezi tuky nasycenými a nenasycenými. Nasycených tuků bychom měli konzumovat méně něž jednu třetinu z doporučeného množství. Kokosový tuk patří mezi tuky nasycené, takže při konzumaci 300 g mraženého krému si vyčerpáme celou denní doporučenou dávku nasycených tuků.
Při konzumaci mražených krémů a zmrzlin bychom měli tedy mít na paměti, že všeho moc škodí. Větší množství by neměli konzumovat především lidé trpící nebo ohrožení srdečně cévními onemocněními a obezitou. 

Poznámka: Kokosový tuk je na světových trzích velmi levný. Dříve se téměř výlučně používal pro průmyslové účely, hlavně pro výrobu mýdla typu Helada, protože mýdlo z něho vyrobené má vzhledem k jeho složení mastných kyselin velkou a stálou pěnu.