Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zhodnocení vkladů o víc než tři procenta je stále vzácnější

aktualizováno 
Průzkumy potvrzují, že Češi v době krize více spoří a méně utrácejí. Své úspory často svěří bankám a vloží je na lépe úročené spořicí účty. A to i přesto, že výhody vyššího zhodnocení se pomalu vytrácejí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - Peníze, hotovost, vklady | foto: Profimedia.cz

"Lidé spoří více než dříve, ale jinak. V nejisté době nechtějí mít přístup k penězům omezený výpovědními lhůtami, a proto méně využívají termínované vklady a naopak roste jejich zájem o spořicí účty," komentoval výsledky posledního průzkumu sledujícího finanční chování Čechů Petr Kursa, manažer depozitních produktů GE Money Bank.

Problém je tedy snad jen najít ten nejvhodnější způsob zhodnocení vlastních úspor. Jednou z nejoblíbenějších možností je odložit volné peníze na spořicí účet. 

Úročení spořicích účtů vytrvale klesá

Spořicí účty jsou dnes v nabídce každé z velkých tuzemských bank. Zpravidla jsou to vklady netermínované (tedy bez výpovědní lhůty), vedené bezplatně a obvykle bez nutnosti vedení běžného účtu v bance. Tedy z pohledu klienta peníze uložené dostatečně volně, přitom s lepším úročením a ze zákona pojištěné.

Jejich výhoda, volnost vkladu, je však zároveň i jejich hlavní slabinou. Banka totiž může stejně rychle jako klient peníze vybrat, měnit úročení spořicích účtů kdykoliv a s okamžitou platností. Úrokové sazby z vkladových produktů bank už několik měsíců pomalu, ale jistě padají. Od ledna klesly úrokové sazby spořicích účtů v rozmezí 0,3 až 0,8 %.

Proti proudu vyrazily pouze dvě tuzemské banky, a to GE Money Bank s novinkou v podobě spořicího účtu Genius a mBank s eMaxem Plus. Přesto dnes vaše peníze zhodnotí v bance alespoň třemi procenty ročně spíše výjimečně. Těsně nad touto hranicí se pohybují nabídky spořicích účtů pouze u GE Money Bank, Komerční banky, Poštovní spořitelny a Volksbank.

Aktuální úrokové sazby bankovních spořicích účtů
Banka Vklad  Úročení (v % p.a.)
Citibank Spořicí účet u Citi konta 2,75
Česká spořitelna Spořicí program u Osobního účtu 2,50*
ČSOB Spořicí účet s výpovědní lhůtou 7 dnů
Spořicí účet s prémií
1,40 - 1,60

1,25 + 1,25 prémie
GE Money Bank Spořicí účet Genius Plus 3,60**
HSBC Spořicí účet Premier 2,00***
ING ING Konto 2,50
Komerční banka Spořicí účet 3,00****
LBBW Spořicí účet 2,50
mBank Spořicí účet eMax Plus 2,80
Poštovní spořitelna Červené konto
Spořicí investiční účet s výpovědní lhůtou 1 měsíc
3,00*****

3,05
Raiffeisenbank Spořicí účet eKonto 0,90 - 1,50
UniCredit Bank Spořicí účet Plus s výpovědní lhůtou 3 měsíce 0,92 - 1,50******
Volksbank Běžný investiční účet 3,03

Poznámky: Pro zřízení spořicího účtu v Citibank, České spořitelně a Komerční banky je také nutné zřízení účtu běžného.
Vysvětlivky: * pouze do 49 999 korun; ** nabídka trvá pouze do 30. 4. 2009, nutný vklad nad 40 000 korun; *** pouze pro vklady nad 1 milion korun; **** pouze do 50 000 korun; ***** nutný vklad nad 50 000 korun; ****** nutný vklad nad 10 000 korun

Novinku mBank provázejí potíže

Minulou středu představila mBank svůj nový spořicí účet eMax Plus. Je to obdoba původního eMaxu, ovšem v poněkud okleštěné podobě. K novince mBank už klient nedostane platební kartu a k dispozici mu zůstává jediný bezplatný převod peněz mimo tento účet do měsíce. Každý další je zpoplatněn částkou 150 korun. Na oplátku za nutnost založit si účet nový nabídla banka úrok o desetinu vyšší než u původního spořicího účtu, a to 2,8 % p.a.

"Zavedení eMAXu Plus znamená přeskupení našich účtů a způsobu, jak je nejúčelněji využívat. eMAX se po těchto změnách stává účtem ideálním pro úschovu krátkodobých zdrojů, tedy financí pro použití v horizontu čtyž až osmi týdnů. Tento spořicí účet s platební kartou je ideální ke správě peněz běžně potřebných při placení v obchodech. Prostředky se zhodnocují až do posledního momentu před jejich útratou. Nově pro účty eMAX platí úrok ve výši 1,3 % p.a." popsala změny v produktové nabídce mBank tisková mluvčí Pavla Renčínová.

O změně nastavení a potřebě založit si spořicí účet nový informovala banka své klienty elektronickou cestou (e-mailem), ovšem až poté, co změnu úročení provedla. To se nesetkalo zrovna s pochopením.

Záhy mBank rozeslala klientům e-mail další, v němž stálo, že vzhledem k mimořádnému zájmu o nový produkt vyřizování žádostí trvá v některých případech déle než obvykle. Operace, kterou běžně vyřídíte během několika minut nyní zabere i několik dnů. Důvodem je podle vyjádření banky u některých žádostí o nový produkt nutnost ručního ověření údajů.

Na negativní ohlasy klientů však banka zareagovala na české poměry nevídaně. Dočasně do 27. 3. opět navýšila úročení eMaxu na původních 2,7 % p.a.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Věrnost jedné bance se už nenosí, nové banky dál zvyšují počty klientů

Ilustrační snímek

Novým nízkonákladovým bankám dál narůstají počty klientů. Sedmička nových bank jich má už téměř tři miliony. Mít...

Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Ilustrační snímek

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz