Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Získání úvěru na dětskou smlouvu může být problém

aktualizováno 
Rozvádíte se a hrozí vám, že se ocitnete v tíživé finanční situaci? Potřebujete peníze na vyřešení bytové situace, ale nevíte, kde je sehnat? Pokud má vaše dítě stavební spoření, může se zdát, že máte vyhráno. Ve skutečnosti to tak není, protože k našetřeným penězům dítěte se jen tak nedostanete.

Přestože dítě ještě nedosáhlo plnoletosti, volně disponovat s jeho finančními prostředky ze stavebního spoření nemůžete, a to i přesto, že jste to právě vy, kdo na jeho účet pravidelně ukládá. Naspořená částka totiž oficiálně patří dítěti, protože ono je účastníkem spoření. „Vždy musí jít o účastníka stavebního spoření. Nelze vybrat peníze za jiného účastníka, ani za něho čerpat úvěr,“ říká tisková mluvčí Všeobecné stavební spořitelny Komerční banky Hana Vaněčková.

K tomu, abyste mohli čerpat úvěr, anebo vybrat peníze ze stavebního spoření před uplynutím pětileté doby, totiž potřebujete souhlas opatrovnického soudu - bez něho peníze od spořitelny nedostanete.

Jak postupovat

Pokud chtějí rodiče čerpat úvěr na dětskou smlouvu, musí požádat příslušný soud o ustanovení opatrovníka, který bude dítě zastupovat při uzavření smlouvy o úvěru. Opatrovník podepíše za dítě žádost o čerpání úvěru, rodiče ji podepíší jako spoludlužníci. K žádosti o úvěr je pak nutné přiložit ještě usnesení soudu o stanovení opatrovníka.

Chcete se dozvědět více informací o stavebním spoření? Pak určitě navštivte speciální přílohu sporeni.idnes.cz

Problémy mohou nastat v případě rozvedených manželů. Soudci a sociální pracovníci se shodují v jednom - pokud se rodiče při rozvodu vůbec na něčem dohodnou, otázka výběru peněz ze stavebního spoření to rozhodně není. Žádost o poskytnutí úvěru, stejně tak výběr peněz ze stavebního spoření a vyplacení výnosů po pátém roce spoření, je však podmíněna souhlasem obou rodičů. Opatrovnický soud tedy nejprve zváží, zda krok, jejž hodláte učinit, je ve prospěch dítěte, a pak sám rozhodne, který z rodičů může s těmito penězi disponovat. „Rozhodující je, za jakým účelem budou peníze použity - například na momentální bytové potřeby, jako jsou oprava a zateplení domu, v němž dítě žije. Vždy se přihlíží k zájmu nezletilého dítěte. Peníze nelze v žádném případě použít pro osobní potřeby rodičů,“ říká vyšší soudní úřednice Petra Jonasová z Obvodního soudu pro Prahu 3.

Pokud si však myslíte, že po absolvování výše uvedených kroků máte vyhráno, jste na omylu. Jednání s opatrovnickým soudem vás totiž čeká znovu - jakmile spořitelna vyřídí žádost o úvěr, je na vás, abyste soudu tento dokument doručili (eventuálně smlouvu o stavebním spoření). Přiložit musíte návrh na schválení právního úkonu za nezletilého - právě v něm uvedete, zda je výběr peněz pro dítě prospěšný. „Soud může odmítnout dát souhlas s použitím těchto finančních prostředků právě v případě, kdy není zaručeno, že tyto prostředky budou použity ku prospěchu dítěte. Důležitý je i názor dítěte, neboť soud je povinen přihlížet k názorům dítěte a k náležitostem, které se ho týkají,“ dodává Jonasová.

Peníze z úvěru obdržíte v okamžiku, kdy soudní rozhodnutí nabude právní moci a když splníte podmínky dané stavební spořitelnou. „Pokud nejsou rodiče zbaveni rodičovských práv, pak je třeba, aby namísto dítěte doložili účelovost čerpání úvěru, bonitu a úvěr odpovídajícím způsobem zajistili,“ upozorňuje Vaněčková.

Jak se soudu vyhnout

Ne vždy je nutný souhlas opatrovnického soudu. „Když je zůstatek na účtu před uplynutím pěti let spoření nižší než 20 000 korun, schválení tohoto úkonu opatrovnickým soudem nevyžadujeme,“ říká Petr Parolek z HYPO stavební spořitelny.

Existuje řešení, jak se soudnímu jednání vyhnout. Pokud rodiče žádají o čerpání úvěru ve stejnou dobu jako dítě, mohou požádat o takzvané sloučení nároků na úvěr a vyřídit pouze jeden úvěr. „Pak budou otec a matka vystupovat jako dlužník a spoludlužník, jména dětí se v úvěrové smlouvě nebudou vůbec vyskytovat a souhlas opatrovnického soudu není třeba. Výrazně se tak zrychlí i jeho vyřizování,“ vysvětluje Zdenka Blechová ze Stavební spořitelny České spořitelny.

Dostali jste se již do situace, kdy jste potřebovali využít peníze, jež jste naspořili svému dítěti díky stavebnímu spoření? Podařilo se vám tyto peníze získat snadno? Podělte se s námi o své názory a zkušenosti.

Zpět na aktuální téma: "Stavební spoření: Máte nejvyšší čas!" 

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Další z rubriky

Jak se rozvést či rozejít, když jste si pořídili bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

Podle statistik zkrachuje v Česku každé druhé manželství. Když vynecháme spory o děti, rozvody či rozchody velice často...

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Poslední změna času: EU řekla, kdy naposledy přeřídíme hodinky

Poslední změna času: EU řekla, kdy naposledy přeřídíme hodinky

Kurzy.cz Střídání letního a zimního času v Evropě zřejmě odzvonilo. Poté, co se občané evropských zemí jasně vyslovili proti pra...

Najdete na iDNES.cz