Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Získejte informace o evropském trhu, sáhněte si pro peníze

aktualizováno 
Ve složité struktuře Evropské komise vzniká každou chvíli mnoho iniciativ a návrhů, z nichž řada představuje možnost obchodní příležitost či naopak hrozbu pro soukromou firmu. Proto je pro české podnikatele životně důležité mít přístup k čerstvým předpisům, dokumentům a stanoviskům zveřejňovaných institucemi Evropské unie i celoevropskými sektorovými asociacemi.
Dělení, peníze, výběr

Dělení, peníze, výběr | foto: iDNES.cz

On-line veřejné zakázky

Veřejné zakázky tvoří 16,3 % hrubého domácího produktu Evropské unie. To je dobrý důvod i pro české firmy, aby se o účast v nich začaly zajímat. Na úrovní Evropské unie je oblast veřejných zakázek upravena formou směrnic - rámcová pravidla ve směrnicích poté transformují jednotlivé členské státy do národních právních řádů. Každý stát tak do svého zákona o veřejných zakázkách promítá řadu podmínek, které mají souvislost s celým národním právním řádem a liší se od zákonů ostatních členských států.

K hlavním problémům, s nimiž se české podnikatelské subjekty při veřejných zakázkách setkávají, patří nedostatek informací o místním podnikatelském prostředí a absence osobních kontaktů v zemi, kde je veřejná zakázka vypsána.

Proto je pro firmy dobré sledovat zakázky vypisované v EU, které jsou v databázi TED (Tenders Electronic Daily- http://ted.publications.eu.int/official). V ní je možné dohledat zakázky ze všech oborů, které např. u zakázek na služby nebo dodávky přesahují limit 200 000 EUR.

popisekŠVARCSYSTÉM – ÚČINNÝ, GENIÁLNÍ,
ale stále nelegální

V rámci portálu Your Europe - Vaše Evropa (http://ec.europa.eu/youreurope/) lze zase nalézt informace z oblasti zadávání veřejných zakázek v jednotlivých národních státech včetně odkazů na příslušné instituce a legislativní normy. Tento portál také poskytne informace o podmínkách založení firmy či pobočky v členských státech EU i o organizacích nebo institucích, které jsou schopny při zakládání firmy pomoci.

Surfujte v databázi tržních příležitostí

Webová stránka Market Access Databáze (http://mkaccdb.eu.int/mkaccdb2/indexPubli.htm) vám naopak nabídne zdarma získat informace o vstupních podmínkách na trhy nečlenských zemí EU, seznámit se s metodickými pokyny Evropské komise vedoucí k odstraňování vstupních bariér na tyto trhy nebo může sloužit jako prostředek k ověření, zda váš obchodní partner dodržuje mezinárodní obchodní závazky.

Využijte SOLVIT

Dnem vstupu do Evropské unie se Česká republika zapojila do systému SOLVIT, který může pomoci podnikatelům. Pokud vám při vstupu na evropský trh nastaly problémy (například při přístupu výrobků a služeb na trh, registraci motorových vozidel, zakládání obchodních společností), obraťte se na české centrum SOLVITU (e-mail. solvit@mpo.cz). České SOLVIT centrum vaši žádost přezkoumá a vloží do databáze, čímž ji postoupí SOLVIT centru členského státu, ve kterém problém vznikl (tzv. „Vedoucí SOLVIT centrum“).

Vedoucí SOLVIT centrum pak má po oznámení stížnosti Domácím SOLVIT centrem jeden týden na její posouzení a rozhodnutí, zda problém přijme k řešení. Navíc od přijetí vašeho případu Vedoucím SOLVIT centrem začíná běžet lhůta deseti týdnů, během které toto centrum musí navrhnout řešení, které obdržíte od českého SOLVITU. 

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Biljana Weber, generální ředitelka Microsoftu ČR a SR
Lidé nechtějí zaměstnání, ale smysluplnou práci, říká šéfka Microsoftu

Všeobecně se ví, že nejlepší benefity nabízejí zaměstnancům IT společnosti. Nad seznamem odměn v hodnotě i desítek tisíc měsíčně lidé z jiných oborů jen...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Proč si zřizovat soukromou datovou schránku a na co dát pozor

Stále více lidí uvažuje o zřízení osobní datové schránky, aby mohli pohodlněji komunikovat se státními orgány. Jaké jsou výhody a nevýhody datové schránky, to...  celý článek

Ilustrační snímek
Studie: český pracovní trh je vyčerpán, potřebuje vzdělané migranty

Českým firmám docházejí zaměstnanci, nemají je kde brát, nezaměstnanost je minimální. Proto jsou otevřenější cizincům, stejně jako ostatní státy. Vyplývá to ze...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.