Životní pojištění: Češi versus svět

aktualizováno 
Sedmnáct z 26 pojišťoven sdružených v České asociaci pojišťoven nabízí životní pojištění. Dominuje Česká pojišťovna, která v prvním pololetí 2006 předepsala pojistné ve výši více než 6,6 miliardy korun.
Globus, zeměkoule, cestování

Globus, zeměkoule, cestování | foto: Profimedia.cz

Na druhém místě je Kooperativa a těsně za ní Nationale-Nederlanden pojišťovna. Dohromady ovládají více než polovinu pojistného trhu. Objemy životního pojištění se v posledním období příliš nemění, křivka růstu je velmi pozvolná.

Pokud porovnáme první pololetí roku 2005 a roku 2006, objem předepsaného pojistného vzrostl u životního pojištění jen o 1,1 procenta. Výrazněji se mění jen způsob placení pojistek. Lidé dávají stále častěji přednost běžnému placení na úkor jednorázových plateb. Tento způsob placení ve srovnatelném období roku 2005 a 2006 vzrostl o 7,1 procenta.

Podíl životního k neživotnímu pojištění je v procentech 61,2 ku 38,8 – poměr se poslední tři roky příliš nemění. Před deseti lety však trh neživotního pojištění zabíral přes 70 procent a životní pojištění zabíralo méně než 30 procent z koláče předepsaného pojistného.

V zahraničí si platí životní pojistku více lidí

Česko stále v počtu uzavřených životních pojistek pokulhává za vyspělými státy, kde je životní pojistka samozřejmostí a v pojišťovnách spolu s penzijními fondy končí značný díl volných peněz lidí.

„Ve Velké Británii tvoří investice do životních pojistek a penzijního připojištění 57 procent všech investovaných peněz, v Německu je to 29 procent, ve Francii 33 procent,“ uvádí Tomáš Rampula, produktový manažer poradenské společnosti AWD. A v Česku? Necelých 10 procent.

Tomáš Rampula nabízí vysvětlení: „Chybí tu tradice životních pojistek, lidé v sobě navíc stále mají, že se stát postará, když se něco stane. Nedomýšlejí, v jaké nepříjemné finanční situaci se rodina ocitne, když přijde o živitele.“ Přitom v Česku jsou životní pojistky konstruovány stejně jako v Německu či dalších zemích, takže pojišťovny tam svým klientům nenabízejí nic jiného než v tuzemsku.

Jenže v Česku se po dlouhém období, kdy jedinou možností inniorském věku. Jsou to například podílové fondy, dluhopisy apod. Jejich předností je to, že se člověk dostane k penězům rychleji než u životní pojistky či penzijního připojištění.


Reklama

Autor:


Nejčtenější

Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

Ilustrační snímek

Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...Vše o důchodu: Jít do penze dřív, pracovat na procenta či brigádničit

Ilustrační snímek

Ač jste duchem stále mladí, myšlenka na výši důchodu se nejspíš občas vloudí do hlavy každému. A také plány. Jít do...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Dostali přidáno, přesto chtějí jinam. V kurzu je práce z domova

Ilustrační snímek

Více než kdy jindy musí být firmy obezřetné k požadavkům svých zaměstnanců. Touha Čechů po změně zaměstnání stále...

Další z rubriky

Nezaviněná autonehoda v cizině? Povinné ručení vám mnohdy nepomůže

Ilustrační snímek

Zažila to řada českých řidičů. I když autonehodu na evropských silnicích nezavinili, škodu nakonec uhradili ze svého,...

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

Jak se pojistit proti vážné nemoci, abyste nepřišli o peníze

Ilustrační snímek

Aby vám životní pojištění pomohlo, musí být dobře nastavené. Pak pomůže i s výpadkem příjmu ve chvíli, kdy ze...

Trhy jen dostaly, co si samy přály. Výsledkem je hrozivá technická formace

Trhy jen dostaly, co si samy přály. Výsledkem je hrozivá technická formace

Kurzy.cz Ještě před pár týdny řada komentátorů na trhu varovala před napřimující se výnosovou křivkou. Tedy před tím, že sazby a...Najdete na iDNES.cz