Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Životní pojištění - pro ty, kdo živí rodinu

aktualizováno 
V televizních i novinových reklamách lákají na životní pojistku tím, že už dávno není jen jistotou pro případ, že její majitel zemře a zanechá rodinu bez prostředků. Upozorňují, že díky ní lze mimo jiné i spořit na stáří a peníze si vybrat při dosažení určitého věku nebo například po úraze. Jak je to výhodné a pro koho se vlastně životní pojistka hodí?

Na západ od našich hranic patří životní pojistky spolu se spořením do podílových fondů nejčastěji využívaným způsobem ukládání peněz. V České republice se zatím zabydlují jen pozvolna. Patří jim zhruba jedna třetina trhu služeb pojišťoven. Zatímco lidé zatím dávají, alespoň dle statistik, zatím přednost pojištění majetku, pojišťovací ústavy naopak nejvíce propagují právě životní pojištění.

Existují dva základní typy životních pojistek. „Obyčejná“ riziková, v rámci níž platí člověk pouze pojistné a pojišťovna vyplatí sjednanou částku například rodině, pokud zemře. Když pojistka skončí dříve (přežije ji), nedostane nic. Využívají ji například lidé s hypotékou po dobu než úvěr splatí. Druhým typem je takzvaná kapitálová nebo investiční (určitý rozdíl je ve způsobu zhodnocování ukládaných

Kdy má smysl uzavírat životní pojištění?

 Zeptali jsme se Radka Khýra, obchodního ředitele TriMan

Když jej člověk potřebuje! Životní pojištění je v podstatě pojištění smrti jakékoliv. Je možné mít pouze rizikové životní a nebo kapitálové ( se spořením ) životní pojištění. Zajištění samotného rizika smrti má význam pouze u živitele rodiny a u osob, které mají dluhy. Ztráta jiného člena rodiny je újmou citovou, nikoli však finanční a pojištění těchto osob by bylo zbytečné. U kapitálového životního pojištění je nutné navíc ještě zvážit potřebu spoření na určitý cíl. Většinou se jedná o akumulaci finančních prostředků na stáří. Zde obecně platí, že čím dříve se pojištění uzavře, tím měné se zpravidla musí spořit.

peněz), v rámci které si klient zároveň spoří. Finanční poradci říkají, že má smysl zejména pro lidi, na jejichž příjmu jsou závislí například ostatní členové rodiny.

Naopak pro ty, kteří žijí a živí se sami, příliš výhod nepřináší. Důvod? Pojišťovny sice nabízejí zajímavé zhodnocení, ovšem neúročí celou vkládanou částku, nýbrž jen část, tu druhou si pojišťovna ponechává jako rizikovou složku pro případ, že by musela vyplatit (v případě smrti, úrazu, tedy události, na kterou je pojištění sjednáno) dohodnutou sumu. Ve srovnání s bankovními účty mohou vycházet vklady v životní pojišťovně lépe, ovšem za podílovými fondy či stavebním spořením mohou výrazně zaostávat. Nevýhodu je i to, že peníze nelze předčasně vybrat buď vůbec nebo s velkou „sankcí“. 

Naopak výhodou životních pojistek je možnost snížit si daně. Při pojištění nejméně na šedesát měsíců minimálně do šedesáti let si lze od daňového základu ročně odečíst až dvanáct tisíc korun.

Myslíte si, že je životní pojistka pro vás nevhodná? Napadá vás jiné řešení, jak lépe zajistit rodinu pro případ, že by se vám něco stalo? Podělte se s námi o svůj názor.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.

 

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Kuffnerové: Na začátku bohatství byl pozemek vyhraný v šachové partii

V Břeclavi vyráběli Kuffnerové bílý cukr od roku 1862. Hermann Kuffner (na...

Historický cukrovar je dodnes dominantou Břeclavi. Ve Vídni se zase stále pije pivo Ottakringer. Obojí vzniklo díky...

Další z rubriky

Novinky 2018: Dlouhodobě nemocní dostanou víc peněz, zavádí se otcovská

Ilustrační snímek

Rok 2018 přinese v nemocenském pojištění řadu změn. Některé z nich začnou platit od Nového roku, jiné až v jeho...

Jak mít nastavenou životní pojistku, aby správně zafungovala

Ilustrační snímek

Životní pojištění umí řešit celou řadu problémů. Ale aby opravdu fungovalo, musí být nastaveno správně. Jinak se vy...

Karambol a úraz v Evropě vyřeší karta pojišťovny. Kterou a kdy použít

Ilustrační snímek

Když sebou říznete na svahu v Alpách a hnete si s kolenem, je to nepříjemné. Pokud se však nestane nic jiného, máte...

Uniká nám, že USA i eurozóna již zpomalují?

Uniká nám, že USA i eurozóna již zpomalují?

Kurzy.cz Řada ekonomů a institucí čeká, že letos a příští rok nedojde k prudšímu cyklickému obratu ani v eurozóně, ani v USA. Hl...

Najdete na iDNES.cz