Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Životní pojištění - pro ty, kdo živí rodinu

aktualizováno 
V televizních i novinových reklamách lákají na životní pojistku tím, že už dávno není jen jistotou pro případ, že její majitel zemře a zanechá rodinu bez prostředků. Upozorňují, že díky ní lze mimo jiné i spořit na stáří a peníze si vybrat při dosažení určitého věku nebo například po úraze. Jak je to výhodné a pro koho se vlastně životní pojistka hodí?

Na západ od našich hranic patří životní pojistky spolu se spořením do podílových fondů nejčastěji využívaným způsobem ukládání peněz. V České republice se zatím zabydlují jen pozvolna. Patří jim zhruba jedna třetina trhu služeb pojišťoven. Zatímco lidé zatím dávají, alespoň dle statistik, zatím přednost pojištění majetku, pojišťovací ústavy naopak nejvíce propagují právě životní pojištění.

Existují dva základní typy životních pojistek. „Obyčejná“ riziková, v rámci níž platí člověk pouze pojistné a pojišťovna vyplatí sjednanou částku například rodině, pokud zemře. Když pojistka skončí dříve (přežije ji), nedostane nic. Využívají ji například lidé s hypotékou po dobu než úvěr splatí. Druhým typem je takzvaná kapitálová nebo investiční (určitý rozdíl je ve způsobu zhodnocování ukládaných

Kdy má smysl uzavírat životní pojištění?

 Zeptali jsme se Radka Khýra, obchodního ředitele TriMan

Když jej člověk potřebuje! Životní pojištění je v podstatě pojištění smrti jakékoliv. Je možné mít pouze rizikové životní a nebo kapitálové ( se spořením ) životní pojištění. Zajištění samotného rizika smrti má význam pouze u živitele rodiny a u osob, které mají dluhy. Ztráta jiného člena rodiny je újmou citovou, nikoli však finanční a pojištění těchto osob by bylo zbytečné. U kapitálového životního pojištění je nutné navíc ještě zvážit potřebu spoření na určitý cíl. Většinou se jedná o akumulaci finančních prostředků na stáří. Zde obecně platí, že čím dříve se pojištění uzavře, tím měné se zpravidla musí spořit.

peněz), v rámci které si klient zároveň spoří. Finanční poradci říkají, že má smysl zejména pro lidi, na jejichž příjmu jsou závislí například ostatní členové rodiny.

Naopak pro ty, kteří žijí a živí se sami, příliš výhod nepřináší. Důvod? Pojišťovny sice nabízejí zajímavé zhodnocení, ovšem neúročí celou vkládanou částku, nýbrž jen část, tu druhou si pojišťovna ponechává jako rizikovou složku pro případ, že by musela vyplatit (v případě smrti, úrazu, tedy události, na kterou je pojištění sjednáno) dohodnutou sumu. Ve srovnání s bankovními účty mohou vycházet vklady v životní pojišťovně lépe, ovšem za podílovými fondy či stavebním spořením mohou výrazně zaostávat. Nevýhodu je i to, že peníze nelze předčasně vybrat buď vůbec nebo s velkou „sankcí“. 

Naopak výhodou životních pojistek je možnost snížit si daně. Při pojištění nejméně na šedesát měsíců minimálně do šedesáti let si lze od daňového základu ročně odečíst až dvanáct tisíc korun.

Myslíte si, že je životní pojistka pro vás nevhodná? Napadá vás jiné řešení, jak lépe zajistit rodinu pro případ, že by se vám něco stalo? Podělte se s námi o svůj názor.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Životní pojištění: které smlouvy mohou být neplatné a co to znamená

Ilustrační snímek

V oblasti životního pojištění je živo. Hodně se mluví o pojistkách, které úřad finančního arbitra prohlásil za...

Po úrazu zůstal doma. Zachránilo ho pár stovek, které zaplatil za pojistku

Ilustrační snímek

Stane-li se vám úraz, který na delší dobu znemožní vydělávat peníze, je to pro rodinu často vážný problém. Situaci může...

O dovolenou v cizině je obrovský zájem. Experti hlásí nové trendy

Ilustrační snímek

Chuť Čechů prožít dovolenou v cizině je letos obrovská. Přibývá lidí, kteří vycestují i vícekrát v jednom roce. Zároveň...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz