Životní pojištění - pro ty, kdo živí rodinu

  • 15
V televizních i novinových reklamách lákají na životní pojistku tím, že už dávno není jen jistotou pro případ, že její majitel zemře a zanechá rodinu bez prostředků. Upozorňují, že díky ní lze mimo jiné i spořit na stáří a peníze si vybrat při dosažení určitého věku nebo například po úraze. Jak je to výhodné a pro koho se vlastně životní pojistka hodí?

Na západ od našich hranic patří životní pojistky spolu se spořením do podílových fondů nejčastěji využívaným způsobem ukládání peněz. V České republice se zatím zabydlují jen pozvolna. Patří jim zhruba jedna třetina trhu služeb pojišťoven. Zatímco lidé zatím dávají, alespoň dle statistik, zatím přednost pojištění majetku, pojišťovací ústavy naopak nejvíce propagují právě životní pojištění.

Existují dva základní typy životních pojistek. „Obyčejná“ riziková, v rámci níž platí člověk pouze pojistné a pojišťovna vyplatí sjednanou částku například rodině, pokud zemře. Když pojistka skončí dříve (přežije ji), nedostane nic. Využívají ji například lidé s hypotékou po dobu než úvěr splatí. Druhým typem je takzvaná kapitálová nebo investiční (určitý rozdíl je ve způsobu zhodnocování ukládaných

Kdy má smysl uzavírat životní pojištění?

 Zeptali jsme se Radka Khýra, obchodního ředitele TriMan

Když jej člověk potřebuje! Životní pojištění je v podstatě pojištění smrti jakékoliv. Je možné mít pouze rizikové životní a nebo kapitálové ( se spořením ) životní pojištění. Zajištění samotného rizika smrti má význam pouze u živitele rodiny a u osob, které mají dluhy. Ztráta jiného člena rodiny je újmou citovou, nikoli však finanční a pojištění těchto osob by bylo zbytečné. U kapitálového životního pojištění je nutné navíc ještě zvážit potřebu spoření na určitý cíl. Většinou se jedná o akumulaci finančních prostředků na stáří. Zde obecně platí, že čím dříve se pojištění uzavře, tím měné se zpravidla musí spořit.

peněz), v rámci které si klient zároveň spoří. Finanční poradci říkají, že má smysl zejména pro lidi, na jejichž příjmu jsou závislí například ostatní členové rodiny.

Naopak pro ty, kteří žijí a živí se sami, příliš výhod nepřináší. Důvod? Pojišťovny sice nabízejí zajímavé zhodnocení, ovšem neúročí celou vkládanou částku, nýbrž jen část, tu druhou si pojišťovna ponechává jako rizikovou složku pro případ, že by musela vyplatit (v případě smrti, úrazu, tedy události, na kterou je pojištění sjednáno) dohodnutou sumu. Ve srovnání s bankovními účty mohou vycházet vklady v životní pojišťovně lépe, ovšem za podílovými fondy či stavebním spořením mohou výrazně zaostávat. Nevýhodu je i to, že peníze nelze předčasně vybrat buď vůbec nebo s velkou „sankcí“. 

Naopak výhodou životních pojistek je možnost snížit si daně. Při pojištění nejméně na šedesát měsíců minimálně do šedesáti let si lze od daňového základu ročně odečíst až dvanáct tisíc korun.

Myslíte si, že je životní pojistka pro vás nevhodná? Napadá vás jiné řešení, jak lépe zajistit rodinu pro případ, že by se vám něco stalo? Podělte se s námi o svůj názor.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.