Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Máte rizikové povolání? Pojistěte se dřív, než to s vámi sekne

Češi stále více upřednostňují pojištění majetku před životním pojištěním. Tím si však zadělávají na problémy, když jim úraz nebo nemoc znemožní vykonávat jejich profesi. Vůbec nejohroženější skupinou jsou pak z tohoto pohledu živnostníci s rizikovými profesemi a rodinami, které jsou na jejich výdělku závislé.

Analytici trhu s pojištěním v případě pojistného plnění spojeného s výkonem rizikových profesí upozorňují na to, že jenom na pojistku se nelze spoléhat. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Finanční poradce Vladimír Weiss je přesvědčen, že lidé, kteří mají nakročeno ke zdravotním problémům kvůli výkonu své profese, by měli vážně uvažovat nad tím přizpůsobit tomu i svou životní pojistku.

„Pokud hovoříme například o rizikové výdělečné činnosti, tak základ rizikového plánu je jasně daný. Pohotovostní rezerva a pojištění invalidity a úmrtí. V případě rizikové činnosti můžeme využít některého doplňkového připojištění, které kryje riziko pracovní neschopnosti nebo závažného onemocnění,“ vysvětluje Weiss.

Zajistěte svou rodinu a blízké

Chraňte sebe a svou rodinu před finančními důsledky nepředvídaných situací. Uzavřete pojistku proti riziku trvalé invalidity nebo smrti. Přehled všech nabídek pojištění naleznete zde.

K nastavení pojistné smlouvy je podle něj však vždy nutné přistupovat s rozmyslem. Pokud si například lesák, který denně pracuje s motorovou pilou, nechá pojistit pouze ruce, protože má strach, že přijde o prsty, ale poté se stane invalidním například z důvodu nemoci páteře, pojistka rukou mu bude k ničemu. Podle analytiků životního pojištění tak prioritou zůstává pojištění smrti, invalidity a dlouhodobé pracovní neschopnosti z důvodu úrazu i nemoci.

„Toto vše je pak možné, je-li k tomu dostatek financí, dále doplnit o připojištění trvalých následků vinou úrazu nebo závažné nemoci,“ říká analytik životního pojištění společnosti Partners Pavel Krejčík.

Nespoléhejte jen na pojistku

Nepřehlédněte

Analytici upozorňují, že jenom na pojistku se nelze spoléhat. Doporučují rozvrhnout si takzvaný rizikový plán, což není nic jiného, než uvědomění si rizik a priorit s důrazem na ochranu příjmu ve chvíli, kdy o něj člověk přijde kvůli zdravotním problémům. Rizikový plán by přitom měl vycházet z kombinace pohotovostní rezervy a vhodně nastaveného pojištění.

„Je zapotřebí rozlišovat nepříznivé události s krátkodobým a s dlouhodobým dopadem do domácího rozpočtu. Události s krátkodobým dopadem bychom v ideálním případě měli být schopni řešit pohotovostní rezervou. Naopak události s dlouhodobým dopadem je vhodné řešit správně nastaveným pojištěním,“ vysvětluje Vladimír Weiss.

Pohotovostní rezerva v ideálním případě podle něj dosahuje výše šestinásobku měsíčních výdajů. Problémem však je, že většina živnostníků si o takto nastavené rezervě může nechat jen zdát. Podle průzkumu agentury IPSOS z konce loňského roku finanční rezervu na dobu delší než půl roku má totiž vytvořeno pouze necelých 30 procent živnostníků a jenom zhruba 20 procent živnostníků se svou finanční rezervou vydrží déle než tři měsíce. Pro drtivou většinu (53,1 %) živnostníků naopak znamená výpadek pravidelného příjmu, byť jen na tři měsíce, vážné finanční obtíže.

„Živnostníky nenadálý výpadek příjmu z důvodu úrazu či nemoci ohrožuje o to více, protože za ně práci nikdo jiný neudělá. Přitom platí, že čím delší výpadek, tím horší problém pro rozpočet jednotlivce či rodiny,“ říká Pavel Krejčík.

Nepodceňujte komerční pojištění

Výzkum agentury IPSOS uvádí, že rovnou tři ze čtyř živnostníků v ČR si k povinnému zdravotního pojištění neplatí vůbec žádné nemocenské připojištění a v případě úrazu či nemoci tak nemají nárok na žádné nemocenské dávky. V praxi to obvykle znamená, že při nějaké nechtěné události, kam patří i nemoc nebo úraz, si musejí půjčit peníze. Většina z nich přitom nemá na výběr.

Nedaří se vám ušetřit?

Máte pocit, že není kde a jak ušetřit? Přečtěte si praktické tipy finančního poradce Partners Jiřího Kubíka, kde často zbytečně unikají peníze.

Podle průzkum je u 75 procent českých živnostníků jejich příjem z podnikání hlavním příjmem jejich rodin. Pouze pět procent živnostníků uvedlo, že jejich rodinný rozpočet je na zdroji z příjmů z jejich podnikání zcela nezávislý.

I přes uvedená rizika mnozí živnostníci komerční připojištění podceňují. Z průzkumu vyplývá, že velká část z nich buď není komerčně připojištěna vůbec, anebo nemá svoji pojistku správně nastavenou. Což ukazuje i to, že více než 35 procent těch, kteří pojištění jsou, nemá sjednáno denní odškodné po dobu pracovní neschopnosti.

Čtěte také

Praktický návod jak si udělat rodinný audit, aby vám neutíkaly peníze

Ilustrační snímek

Problém také mnohdy spočívá v povinnosti doložit odpovídající měsíční příjem, který určuje parametry pojistné smlouvy a výši pojistného v případě pojistné události. Některé z pojišťoven už toto dokáží překonat nabídkou sjednání pojištění i do výše několika milionů korun, které není odvozeno od doložení příjmu, ale od doložené výše obratu.

„Měsíční pojistné v tomto případě běžného klienta z řad osob samostatně výdělečně činných vyjde od 500 do 1 500 korun. Přitom pojištění invalidity může dosahovat například až částky dvou milionů korun, aby byl člověk schopen pokrýt rozdíl mezi měsíčními výdaji a státním invalidním důchodem do konce produktivního věku a pojištění úmrtí může krýt například nesplacenou část hypotečního úvěru,“ vysvětluje Krejčík.

Autoři: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...