Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odborník radí, jak se pojistit před ztrátou peněz kvůli nemoci či úrazu

Pojišťovny dnes nabízejí mnoho produktů životního pojištění a vyznat se v nich není úplně jednoduché. Jak se nenaletět a mít v pojistce nastaveno to opravdu důležité, radí analytik životního pojištění Partners Pavel Krejčík.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Připojištění životního pojištění je možné rozdělit do dvou kategorií. První se zaměřuje na dlouhodobé či trvalé dopady zdravotních komplikací, druhá se dotýká těch krátkodobých. Jsou to komplikace, které trvají méně než jeden rok.

Chcete mít finanční jistotu?

Vplňte tabulku a zjistěte, která banka vám pojištění poskytne nejlevněji

Jaké připojištění si sjednat, to je otázka velmi individuální. Záleží na příjmech a výdajích člověka nebo jeho rodiny a také na výši finančních rezerv. Někteří lidé se do problémů dostanou již po měsíci, jiných se výrazně nedotkne ani půlroční výpadek příjmu.

Existuje ovšem určitý základ, který by neměl chybět u žádného klienta. Reaguje na situace, které hodně otřesou lidskými životy. Jsou to:

  • invalidita
  • smrt
  • dlouhodobá pracovní neschopnost

Čtěte také

Pojistka dokáže nahradit ušlé příjmy, případně i jednorázové náklady související s novou životní situací. Může jít o úpravu bydlení pro bezbariérový přístup, přestavbu automobilu nebo nákup zdravotních pomůcek.

Tato připojištění by měla zahrnovat jak úrazové, tak i nemocenské příčiny zdravotního omezení. Pozor proto na případy, kdy se připojištění vztahuje jen na úrazy. Je sice výrazně levnější, ale množství pojistných událostí, za které dostane klient zaplaceno, je hodně omezené.

1 Invalidita

K invaliditě může dojít úrazem i nemocí, ale podle statistik je mnohem častější druhá příčina. Úrazy tvoří jen 4 % z celkového počtu. Mezi nejčastější příčiny, které rozšiřují řady českých invalidů, jsou nemoci svalové a kosterní soustavy, následují duševní poruchy i poruchy chování, na třetím místě jsou pak novotvary.

Pokud se člověk zařadí mezi invalidy, přichází dlouhodobě o výdělky v řádech statisíců až milionů korun. Kdo není finančně zajištěný, měl by invaliditu považovat za největší hrozbu pro svůj příjem. Ohrožení se dotkne celé rodiny. Háček je v tom, že bývá přiznána nejčastěji až po roce léčení. Než se pacient stane podle státních tabulek invalidním, nějakou chvíli to trvá. Ale výplata mezitím nechodí, nebo je snížena.

Existují tři stupně invalidního důchodu. U prvního a druhého stupně se předpokládá, že se člověk třeba po případné rekvalifikaci znovu zapojí do pracovního procesu. Třetí stupeň většinou znamená natolik vážné postižení, že návrat do práce je velmi nepravděpodobný.

O tom, co se stane s rozpočtem rodiny, když se živitel stane invalidou, čtěte zde.

2 Smrt

Podstatou pojištění je zabezpečení blízkých. Smysl má hlavně tehdy, pokud jsou na klientovi finančně závislí další členové rodiny - děti, partnerka či partner. Druhým důvodem je i možné zajištění plánovaných životních cílů člověka a jeho rodiny jako například studium dětí na vysoké škole. Uvažovat by o něm měli též lidé zadlužení, zejména ti, kteří mají vysokou hypotéku.

Pojišťovny rozlišují pojištění smrti podle její příčiny na úmrtí z obecných příčin (úrazem i nemocí), smrt způsobenou úrazem, smrt způsobenou úrazem při dopravní nehodě a další. Nejdůležitější je první jmenovaná. Rozšíření o ty další je už na zvážení každého člověka.

Statistiky říkají, že úrazy tvoří u mladých lidí 60 % všech příčin úmrtí, u lidí od 30 let pak 30 %. S přibývajícím věkem se procento úrazů snižuje. U padesátníků a šedesátníků pak už vévodí smutnému žebříčku novotvary a nemoci oběhové soustavy.

3 Pracovní neschopnost

Jestliže člověka vyřadí úraz nebo nemoc, dokáže pojistka dorovnat schodek způsobený snížením příjmu nebo jeho úplný výpadek. Na krátkodobou pracovní neschopnost, kterou mají na svědomí menší nemoci a úrazy, se vyplatí mít připravenou vlastní finanční rezervu.

Pojištění pracovní neschopnosti je smysluplné, až pokud je delší než jeden či dva měsíce. Pojišťovny nejčastěji nabízejí plnění až od 15. dne prvního, nebo druhého měsíce neschopnosti. Poté vyplácejí sjednanou dávku za její každý další den. Podle statistik vyřadí Čechy z pracovního procesu nejčastěji nemoci dýchací soustavy, nemoci svalové a kosterní soustavy nebo úrazy.

Doplňková připojištění vám zaplatí lepší léčbu

Pojišťovny nabízejí ještě také tzv. doplňková připojištění. Jsou to trvalé následky úrazu, závažné nemoci, denní odškodné úrazu (tělesné poškození úrazem) a hospitalizace. Souvisejí s obtížnou životní situací způsobenou zdravotními problémy a pomohou financovat třeba lepší léčbu nebo přilepší u výdajů spojených s přizpůsobením zhoršenému zdravotnímu stavu.

Využijete je v situacích, kdy vaše zdravotní situace ještě není tak vážná, ale už máte nějaká omezení. Například ztráta jednoho nebo dvou prstů způsobená úrazem nebude znamenat pro klienta invaliditu, ale z připojištění trvalých následků úrazu bude pojišťovna plnit.

1. Trvalé následky úrazu
Připojištění invalidity lze doplnit dalším, které zahrnuje trvalé následky úrazu. Vztahuje se i na takové, po nichž nemáte nárok na invalidní důchod. Pokud úraz zanechá trvalý následek, plní pojišťovna určité procento ze sjednané pojistné částky. Může se jednat například o ztrátu končetiny, omezení hybnosti, poškození konkrétního orgánu a řadu dalších. Pojišťovny vyplácejí podle tzv. oceňovacích tabulek. Tedy například:

  • Ztráta trvalého zubu - asi 1 %
  • Ztráta prstu na ruce - asi 10 až 20 % podle prstu
  • Ztráta dolní končetiny mezi kyčelním a kolenním kloubem - asi 60 až 70 %

2. Závažné nemoci: na podmínky se ptejte do detailu
Pokud člověka postihne závažné onemocnění, které je popsáno v pojistných podmínkách, pojišťovna vyplatí sjednanou částku, nebo její část. Ale je třeba se nejdříve zorientovat. Nabídky pojišťoven se liší nejen počtem nemocí, které pojistka zahrnuje, ale i rozsahem definic u jednotlivých nemocí. Co to znamená?

Velká část pojišťoven má pro závažné choroby poměrně přísná kritéria: v jakém je onemocnění stadiu, jak jej nemocný získal nebo zda přímo ohrožuje život pacienta. V některých případech může navíc definice pojišťovny ukazovat spíše na invaliditu. Připojištění závažných nemocí by mělo zajišťovat prostředky po dobu průběhu léčby, případně doplňovat ušlé příjmy. Je to také cesta, jak pojistit děti.

3. Denní odškodné úrazu
Připojištění slouží na pokrytí výpadku příjmů v průběhu léčení následků úrazu, který může i nemusí zanechat trvalé následky. Výplaty od pojišťovny se dočkají pouze ti klienti, jejichž postižení bylo způsobeno úrazem.

Pojišťovna vyplácí buď denní dávku dohodnutou ve smlouvě, případně procento ze sjednané pojistné částky. Pojistka je většinou uznána od prvního dne po úrazu, pokud léčení přesahuje určitou dobu. Aby měl tedy poškozený na peníze nárok, musí se z následků úrazu léčit minimálně po dobu, která je definovaná v pojistných podmínkách. Nejčastěji pojišťovny nabízejí variantu alespoň 8 dnů léčení.

4. Hospitalizace až po třech dnech v nemocnici
Pokud člověk skončí v nemocnici následkem úrazu nebo nemoci, vyplácí pojišťovna sjednanou denní dávku za každý den pobytu ve zdravotnickém zařízení. Některé pojišťovny opět uznávají nárok na pojistné až v případě, kdy člověk stráví v nemocnici určitý minimální počet dnů. Zpravidla to bývají alespoň tři dny.

Samotná hospitalizace člověka finančně příliš neohrožuje. Náklady s tím, že člověk leží v nemocnici, nejsou tak vysoké. Smysluplnější je tento druh připojištění zejména u malých dětí. Vyplácená dávka může být využita k tomu, aby jeden z rodičů nemusel být v práci a mohl trávit čas s dítětem v nemocnici.

Rady na závěr

  • Pojistkou kryjte zejména vážné zdravotní problémy, tedy invaliditu, dlouhodobou pracovní neschopnost a smrt, doplněné připojištěním trvalých následků úrazu. Ostatní připojištění je možné přidávat později podle potřeby a finančních možností.
  • Na krátkodobé problémy je dobré tvořit finanční rezervu. Pojistka má sloužit především k řešení vážných dlouhodobých situací.
  • Vždy je lepší pojistit obě příčiny zdravotních problémů, tedy nejen úrazy, ale i onemocnění. Ta jsou navíc mnohem častější.
Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...