Životní pojistky: 6 kroků k nové smlouvě

aktualizováno 
Uzavřít smlouvu o životním pojištění není jako koupit chleba nebo rohlíky. Zboží si na místě těžko prohlédnete – snad jen tehdy, když se prokoušete tisíci malých písmenek v pojistných podmínkách.
Podzim, park, slunce, běh, jogging

Podzim, park, slunce, běh, jogging - Park | foto: Profimedia.cz

S výběrem smlouvy by vám měl poradit odborník. Nebo alespoň poučený pracovník pojišťovny, který by navíc měl zachovávat základní pravidla „pojišťovácké slušnosti“. Třeba to, že by podrobnosti o vaší smlouvě a jejích podmínkách neměl řešit na veřejném prostranství.

„Stál jsem nedávno v dlouhé frontě u bankovní přepážky. U vedlejšího okénka zpovídala pracovnice zájemce o životní pojistku. Dozvěděl jsem se o pánovi skoro vše: co dělá, kdy byl na operaci žlučníku, kolik má dětí a kolik on i manželka vydělávají. Se mnou i všichni, kdo čekali, až je banka obslouží. Takové chování bych si ke svým klientům rozhodně nedovolil,“ říká finanční poradce Tomáš Kučera.

V každém případě se však zájemce o pojistku musí připravit na jistou dávku administrativy. Životní pojištění je totiž jedním z nejsložitějších pojistných produktů, proto je třeba také nenajdete k volnému prodeji na internetu.

Krok za krokem koupí životní pojistky

1. Potřebujete opravdu životní pojistku? Pak se obraťte na finančního poradce nebo na pojišťovnu. Poradce spočítá nabídky několika ústavů, což bývá pohodlnější než obcházet přepážky.
Tip: Dle zákona se ten, kdo s vámi sepíše pojistku, nazývá pojistný zprostředkovatel. Musí mít k dispozici osvědčení o registraci u ČNB, kterým prokáže, že je kvalifikovaný. Nestyďte se o ně požádat, budete mít jistotu, že nejednáte s neodborným makléřem v deváté větvi nějakého multilevelu.

2. S poradcem nebo pracovníkem pojišťovny byste měli podrobně probrat svůj záměr. Připravte se na otázky spojené s vaší rodinnou situací, majetkovými poměry a zdravotním stavem. Cílem je stanovit správnou pojistnou částku – kolik peněz má pojišťovna vyplatit vašim blízkým, pokud byste zemřeli. Obecně se dá říci, že by měla být vysoká minimálně jako váš roční příjem. Pak byste se také měli dozvědět, jaké jsou podmínky smlouvy a kolik budete platit.
Tip: Půjčte si domů formulář, přemozte se a přečtěte pojistné podmínky. Označte si místa, která vám nejsou jasná, a ptejte se zprostředkovatele na vysvětlení.

3. Samo vyplnění návrhu pojistné smlouvy není složité, zařídí ho poradce. Od vás bude potřebovat pro ověření doklad totožnosti.
Tip: Ve formuláři určíte, kdo dostane peníze, kdybyste zemřeli. Nemusíte se bát budoucnosti – takzvaná oprávněná osoba se totiž dá měnit, takže když se třeba podruhé oženíte, nahlásíte pojišťovně novou manželku jako současného příjemce peněz.

4. Spolu s návrhem smlouvy vyplníte zdravotní dotazník. Bývá podrobný a zeptá se na všechna vyšetření, léčbu, na adresu vašich lékařů i na to, zda kouříte či pijete alkohol a jak moc. Pokud se pojišťujete na vyšší částku nebo pokud se pojišťovně ve vašem zdravotním dotazníku něco nezdá, pošle vás k lékaři na prohlídku: změří vám tlak, udělají krevní testy, EKG... Někdy pojišťovna požaduje i informace o vašem majetku, opět jen u vysokých pojistných částek.
Tip: Nic nezamlčujte. Pokud se záměrně nezmíníte o léčbě astmatu, může se celkem snadno stát, že pojišťovna nevyplatí žádné peníze ve chvíli, když to bude třeba.

5. Návrh smlouvy podepište. Pozor, v den, kdy tak učiníte, nesmíte být v pracovní neschopnosti, smlouva by tak podle zákona nebyla platná. Potom zaplaťte pojistné. Většina pojišťoven chce totiž obvykle platbu předem. Asi proto, aby se pracovníci ústavu zabývali už jen skutečně vážně míněnými návrhy.
Tip: Někteří prodejci tlačí k podpisu smlouvy. Třeba tak, že klientovi slíbí porovnání nabídek pojišťoven, ale na příští schůzku přinesou vyplněný formulář jedné z nich s tím, že je nejvýhodnější. A pro urychlení už pojistku za vás i zaplatili. Na podobný nátlak nepřistupujte, víc než o vaše pohodlí jim jde o to, aby nepřišli o provizi.

6. Pojišťovna návrh posoudí a pak vám pošle pojistku, dokument o tom, že jste uzavřeli pojištění a jaké. Vpřípadě, že vás uzná jako příliš rizikového, může vás jako klienta odmítnout. V tom případě vrátí i zaplacené pojistné.
Tip: Pokud se rozmyslíte a rozhodnete se, že pojištění nechcete, vypovězte písemně smlouvu do osmi týdnů od podpisu. Podle zákona o pojistné smlouvě máte nárok na vrácení pojistného (ústav si může ponechat částku, kterou vynaložil na krytí rizika po dobu, kdy jste byli pojištěni, tedy maximálně oněch osm týdnů).


Reklama

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Bývalá špičková manažerka šije „cáklé“ kačeny a vydělává statisíce

Podnikavá Pavlína už zkusila kdeco. A je šťastná.

Když Pavlína Kropáčková před lety zjistila, že čeká dvojčata, praštila s prací špičkové manažerky a s rodinou se...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Nejčastější triky obchodníků: jak je rozpoznat a nesednout jim na lep

Ilustrační snímek

Každému se může stát, že si koupí něco, co nemá hodnotu. A nemusí jít přímo o nákup u „obchodníků s teplou vodou“....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Další z rubriky

Sedm věcí, na které byste neměli zapomínat při pojištění auta

Ilustrační snímek

Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, tedy takzvané povinné ručení, je nutnost. Havarijní pojištění je...

Nezaviněná autonehoda v cizině? Povinné ručení vám mnohdy nepomůže

Ilustrační snímek

Zažila to řada českých řidičů. I když autonehodu na evropských silnicích nezavinili, škodu nakonec uhradili ze svého,...

Cestovní pojištění: kličky, kvůli nimž nemusí pojišťovna platit

Ilustrační snímek

Pojistka je zaplacená, a tak hurá na cesty. Jenže pozor. Pojištění je užitečné, jen je potřeba, abyste dodržovali...

Ropa zlevnila o 30%, ale PHM v ČR zlevnily jen o 2-3%. Jejich zlevňování bude po...

Ropa zlevnila o 30%, ale PHM v ČR zlevnily jen o 2-3%. Jejich zlevňování bude po...

Kurzy.cz Zlevňování pohonných hmot v ČR konečně nabralo pořádné obrátky. Dodavatelé a prodejci se zbavili zásob pořízených za vy...

Najdete na iDNES.cz